A röpködő békegalamb hete
Nem tudjuk, hogy egyáltalán létezik-e tényleges, konkrét magyar javaslat a tűzszünetre.
Nem egyszerűen válságot akarok kezelni, hanem fölkészíteni a hazámat a válság utáni világra. Interjú.
„Másfajta kormányzást tervez a következő két évben, mint az első kettőben?
A célok tekintetében semmiképp. Nézze, én nem vagyok híve a dolgok túlbonyolításának – Magyarország legfontosabb célja, hogy minél hamarabb 5 millió dolgozó és adófizető embere legyen. Ha 10 millióból nem dolgozik legalább 5 millió, akkor csak külföldi hitelekkel tudunk talpon maradni, ami pedig azt jelenti, hogy a saját munkánkból nem mi fogunk gyarapodni, hanem azok, akik a hitelt adták és a kamatokat szedik. Ma körülbelül 3 millió 750 ezer ember dolgozik és adózik. Amikor a kormányzást átvettem, 2 millió 600 ezren fizettek adót. Tehát jól haladunk, de még több munka kell. Nem is csak munkahely, hanem értéket teremtő munka, mert ha csak munkahely van, de nem teremtünk értéket, ugyanolyan bajt csinálunk, mint amilyent orvosolni szerettünk volna. Ez az irány tehát nem változik, és nem változnak a törekvéseink a méltányos tehermegosztás szempontjából sem: a bankokat és a nagy nemzetközi cégeket továbbra is bevonjuk a közteherviselésbe.
A bankok és a multik pedig ránk tolják a terheket.
Próbálják. A napokban megnéztem a nemzetközi mutatókat, és azt kell mondanom, hogy a Magyarországon működő bankok nyereségének nagy része már a mi költségvetésünkbe vándorolt. Az eredeti kérdésére válaszolva: annyiban fog különbözni a következő két év kormányzása az előző kettőétől, hogy most már nem elindítani kell az átszervezéseket, hanem le kell őket zárni. Az egészségügy, az oktatás, a közigazgatás, az igazságszolgáltatás, a rendőrség átszervezését nagyrészt elvégeztük, a következő két év ezeknek az új rendszereknek a bejáratásáról szól.
Úgyszólván mindent megváltoztattak – nem gondolja, hogy világválság idején ez veszélyes?
Sokat gondolkodtam ezen. Hogy mi a jobb: ha az árral úszunk, vagy szembe vele. És azt láttam, hogy csak a döglött hal úszik az árral. Akinek tervei, elképzelései vannak, az nem adja meg magát a kialakult helyzetnek. Szerintem az európai, a nyugati világ többé nem lesz olyan, mint amilyen a válság előtt volt. Ezért nem egyszerűen válságot akarok kezelni, hanem fölkészíteni a hazámat a válság utáni világra. Azt szeretném, ha versenyelőnnyel indulhatnánk a válság utáni megváltozott világban.”