Kizáró ok?

2012. április 10. 08:21

A politika világában még nem megméretett jelöltekkel szemben van egy nagyon komoly előnyük a pártpolitikusoknak: nagyjából tudjuk, hogy mire számíthatunk tőlük.

2012. április 10. 08:21
Török Gábor
törökgáborelemez
„A pártpolitikusokkal kapcsolatos elutasító véleményt legitimnek tartom, politikusok általi hangoztatását – ha a helyzet éppen így kívánja – megértem, ezzel együtt már 2005-ben sem tartottam igaznak. Nem azért, mert Szili Katalint jobb jelöltnek gondoltam, mint Sólyom Lászlót (pont az ellenkezője az igaz), hanem sokkal inkább azért, mert a rendszer logikájához inkább illeszkedőnek tűnik – de semmiképpen sem összeilleszthetetlen -, ha politikusok töltenek be egy politikai szerepet. Bocsánat, de hosszabban fogom idézni, amit hét évvel ezelőtt írtam:

»Az elnökválasztás alkalmából sokan azt találgatják, a koalíció él-e a lehetőséggel, és valamelyik frontpolitikusát választja-e államfővé. A „csúnya pártpolitikus” kontra „független ember” vitáját azonban álkérdésnek tartom. A jó államfő ismérve nem az, hogy nem politizál, hanem az, hogy az alkotmányos előírásokat tiszteletben tartva, méltányos módon, tiszteletet parancsolóan teszi-e a dolgát. Miért ne lehetne egyszer köztársasági elnök Orbán Viktor, Dávid Ibolya, Hiller István vagy Kuncze Gábor - hogy csak négy valódi pártpolitikust említsek. Nem mindegy, hogy valaki az elnöki tisztségben lesz életében először politikus, vagy pártpolitikusból lesz önkorlátozó módon a demokratikus intézményrendszer működése felett őrködő államfő? Az elnöki szerep alkalmassági feltétele nem a hallgatás képessége vagy a gondolkodásra való képtelenség. Ha a koalíció bölcsen dönt, olyan embert választ - legyen politikus, tudós vagy más szakma jeles képviselője -, aki ténykedésével végre bebizonyítja, hogy létezik politika a pártok felett vagy azokon kívül is.«

S hogy miképp viszonyul mindez ahhoz, amit a bevezetőben idéztem a Véleményvezértől? Szerintem úgy, hogy nem lenne szabad egy kalap alá venni, és eleve diszkreditálni minden pártpolitikust. Kifejezi a nemzet egységét, és őrködik az államszervezet demokratikus működése felett – fogalmaz az alkotmány. Az államfő megválasztásához kényelmes többséggel rendelkező Fidesz-KDNP-nek most – többek között – azt kell mérlegelnie, hogy a számukra elfogadható jelöltek közül kinek van több esélye arra, hogy ennek az alkotmányos előírásnak megfeleljen. Meggyőződésem, hogy az alkalmasság nem a pártpolitikától való távolságból fakad, ahogy – erre egészen közeli példa áll rendelkezésünkre - az alkalmatlanságot sem a pártpolitikus előélet determinálja.”

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Basiliscus
2012. április 10. 18:14
Kormányzati körökben a napokban felmerült Schmidt Mária neve is. Egy nő, viszonylag ismert, nem lennének elutasítóak az ellenzékiek sem vele, a jobbhoz közel áll,egyetlen hátránya, hogy Schmidt a neve (kis eltéréssel)
madárjós
2012. április 10. 10:31
Az ismert politikusok közül - ha lassan is - már mindenki levizsgázott! Az elmúlt évtized(ek)-ben már nem lehetett elrejtőzni, szint kellett vallani, ki milyen ember. Így aztán "nagyjából" tudjuk kitől, mire számíthatunk, bár meglepetések mindig lehetnek. De olyan jelölt lenne jó, aki stabilizálná, használhatóbbá még emberarcúbbá tenné mind azt amit eddig elértünk. (Ez nem túl sok, de azért nem kevés!) Felejtené az "Aki nincs velünk az ellenünk!" logikáját és ami megérett a társadalomban változásra, azt az ész és nem az ösztönök jegyében valósítaná meg! Megjegyzés: Van ilyen jelölt a Fideszben, és bízom benne már megtalálták!
kjkj945
2012. április 10. 09:27
Török Gábor: Kizáró ok? Rosszul lett irva: Török Gábor a Kizáró ok!
Antigoné
2012. április 10. 09:00
Az úgynevezett pártok fölötti köztársasági elnök( ennnek próbálták meg beállítani Árpi bácsit, aki SZDSZ-es ügyvivő volt) mítosza hamis. Bárkit választ az éppen hatalmon levő erő, az egy(vagy több) párt jelöltje lesz, ezáltal semmiképpen nem semleges. Egyébként pedig nem értékrend nélküli idiótát keresünk, hanem köztársasági elnököt, aki pártpolitikából jőve is megtestesítheti a nemzet egységét a tevékenységével.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!