Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Soros György kijelentette: Európa számára Németország ma olyan, mint amilyen az IMF volt a kilencszáznyolcvanas években Latin-Amerikában.
„Egészen el vagyok képedve, hogy micsoda nagyágyúkat tud Zentai Péter mikrofonvégre kapni az alapblog.hu számára, legutoljára Soros György adott tanulságos interjút neki, de »megvolt« már például Jim Rogers és Marc Faber, valamint több fontos gazdaságpolitikus is. Soros kijelentései közül számomra talán a legérdekesebb, miszerint »Európa számára Németország ma olyan, mint amilyen az IMF volt a kilencszáznyolcvanas években Latin-Amerikában«. (...)
Az 1982 nyarán kitört válság Mexikó problémáival kezdődött, de 1983 végére 27 ország (össztartozás 239 milliárd dollár!) ütemezte át adósságát - ebből a 4 legnagyobb Mexikón kívül Brazília, Argentína és Venezuela voltak. Általában ilyen helyzetekben, vagy efelé haladó országokba érkezett meg segítő kézként az IMF, hogy az országot visszajuttassa a fizetőképesség útjára. Az általános receptjük egyszerű volt (pont mint most a németeké): adósságot csak úgy lehet csökkenteni, ha az állam megszorít és adóbevételeit növeli és/vagy kiadásait csökkenti. Habár az utóbbi jellemzően kevésbé káros a gazdasági növekedésre, ám az előbbi a politikusoknak egyszerűbb, így inkább ehhez nyúlnak/nyúltak akkor is.
Az adóemelések hatására azonban visszaesett a gazdaság, egyes szektorok a szürke/fekete zónába húzódtak vissza, és e kettő eredőjeként gyakran nem nőttek, hanem csökkentek az adóbevételek a megszorítás ellenére. Tehát a súlyos adóemelések és egyéb megszorítások recessziót és a feketegazdaság erősödését okozták, miközben az eredeti problémát nem orvosolták. Így aztán ismét meg kellett szorítani, ami még mélyebb recessziót okozott, és így tovább. A görögökkel pontosan ez történt, és már 2 éve is megírtam, hogy ez fog történni - nem azért mert feltaláltam a spanyolviaszt, hanem azért, mert tudom, hogy Görögország helyzete milyen sokban hasonlít a Latin válságra és annak kimenetelére. Érdemes gazdaságtörténetet tanulni...”