A magyar politikában a bal-jobb felosztás értelmét veszítette

2012. február 02. 09:06

Azt a posztkádárista holdudvart, amely az MSZP körül van, az LMP nyilván nem tudja és nem is akarja átvenni. Interjú.

2012. február 02. 09:06
Jávor Benedek
Jávor Benedek
HVG

hvg.hu: Korábban gyakran mondogatták LMP-s politikusok, hogy át kellene venni a szerintük hiteltelenné vált, leamortizálódott MSZP helyét. Ez a célkitűzés a stratégiájuk része maradt?

J. B.: Mit kéne átvenni? Az MSZP szavazóit, a programját, a politikai pozícióját? Vagy valami mást? Szoktak érvelni a »baloldali tér« elfoglalása mellett. A magyar politikában azonban a bal-jobb felosztás értelmét veszítette: az MSZP kormányon neoliberális gazdaságpolitikát erőltetett, a magát konzervatív jobboldali pártnak tartó Fidesz pedig államosítja a gazdaságot. Az LMP abban az értelemben abszolút baloldali párt, hogy az alapelvei között az igazságosságnak, a szolidaritásnak kiemelt szerepe van. Ennek megfelelően alakítottuk ki az adópolitikai, szociálpolitikai programunkat. Ez durván ütközik a Fidesz kormányzati tevékenységével, de ütközik azzal a privatizációs koncepcióval is, amit a második Gyurcsány-kabinet erőltetett az egészségügyben. Ebben az értelemben az LMP a baloldali párt Magyarországon. Ugyanakkor azt a posztkádárista holdudvart, amely az MSZP körül van, az LMP nyilván nem tudja és nem is akarja átvenni.

hvg.hu: A kongresszus előtt azt nyilatkozta, a stratégiaalkotás fő kérdése, hogyan tudják megszólítani azt a 1,5 millió szavazót, aki az utóbbi időben a Fideszről levált. Ugyanakkor a kongresszus az LMP önálló indulása és a baloldalinak mondott pártokkal való összefogás elutasítása mellett döntött. Ez azt jelenti, hogy az LMP a jobboldali, korábban a Fideszre szavazó választók felé fordul?


J. B.: Ezt nem mondanám. Ahogy az imént említettem, annak nincs sok értelme, hogy az ellenzéki pártok a most is mellettük álló másfél milliós szavazótáboron marakodjanak, mert így nem tudjuk majd leváltani az Orbán-kormányt. A közvélemény-kutatások szerint a választók több mint 50 százaléka nem pártválasztó, többségük nem is menne el szavazni, ha ma lennének a választások. Ez a tábor rendkívül vegyes: van köztük 1,5 millió ember, akik a Fideszről váltak le, közel 2 millióan soha nem is mentek el szavazni, és vannak olyanok, akiknek a részvételi szándéka a választások közeledtével erősödik. Ha ebben a táborban nem tud az ellenzék áttörést elérni, képtelen megszólítani a politikailag passzív választókat, akkor teljesen mindegy, hogy összefognak-e vagy sem, 2014-ben úgysem tudják elküldeni a Fideszt. Azt kell kitalálni, hogyan lehet ezt a kört politikailag aktívabbá tenni, és persze elkötelezni az ellenzék mellett. Erre szerintem nem a gyors összeborulás a legjobb módszer, az inkább lemorzsolna szavazókat az ellenzéki oldalról, miközben persze megerősítené a már ilyen szimpátiával rendelkezők harci szellemét. De hangsúlyozom, most nem ez a cél.

hvg.hu: Schiffer András tavaly októberben a hvg.hu-nak adott interjújában azt mondta, hogy a 2010-es országgyűlési választások óta lecserélődött a szavazótáboruk közel fele. Hogyan írná le az LMP törzsszavazóját?


J. B.: Nincsenek konkrét felméréseink, amelyek mondjuk a szavazótáborunk szociológiai jellemzőit leírnák. Biztos, hogy 2010-ben nagyon sokan egy ígéretre szavaztak, nagyon sok mindent beleláttak az LMP-be, olyat is, ami a pártunk akkor sem volt és most sem az. Ezek a szavazók azóta nyilván rájöttek, hogy ez nem az a párt. Viszont az elmúlt másfél évben az LMP következetes politikájával meggyőzött legalább annyit szavazót, mint amennyi az említett okok miatt eltávolodott tőlünk. És ez sokkal biztosabb bázis, mint amelyik bevitt minket a parlamentbe 2010-ben. Ez a bázis továbbra is sokszínű, az biztos, hogy a nagyobbik része a fővárosban és a vidéki nagyvárosokban van, de azt tapasztaljuk, hogy ha lassan is, de alakul egy vidéki LMP-szavazótábor. Főleg azután, hogy sokan felismerték, az a vidék- és agrárpolitika, ami miatt a többségük a Fideszre szavazott, nem valósul meg. Ennek a leglátványosabb bizonyítéka Ángyán József államtitkár lemondása. Bár az LMP-ről általában az emberi jogi kiállás jut az emberek eszébe, a párt programjának egyik leghangsúlyosabb része az a markáns vidékpolitika, ami most már találkozik a választók igényeivel is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 60 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Csigorin
2012. február 02. 18:41
"Bár az LMP-ről általában az emberi jogi kiállás jut az emberek eszébe" marmint kiknek? nekem speciel egy zold baranyborbe bujtatott szadeszfarkas jut rola eszembe.
Winston Smith
2012. február 02. 18:00
Megvallom őszintén, tetszik a stílusa. egyszerű, átlátható. Azokra a kérdésekre, amiket tulajdonképpen lehetetlen előre tudni (pl. hogy fogja megszólítani az lmp a bizonytalanokat) nem tesz úgy, mintha tudná a választ. Egyenes, őszinte ember benyomását kelti. Pontosan ilyen hozzáállású politikusokra van szükség, mint amit a Jobbikban ,és ezek szerint az LMP-ben, -1 példa már van rá, lásd ez a cikk -tapasztalunk. Az eddig 20 év alatti politikai hozzáállás, amikor úgy teszünk, mint ha mindenre tudnánk a választ, két méter magasan hordjuk az orrunkat, termelte ki magából a gyurcsányferenceket, veresjánosokat, demszkyket és kunczéket, valamint a szíjjártópétereket és lézerjánosokat. Hablaty, semmitmondás, "azt látok bele amit akarok" a beszédjébe, szómágia, üres szócséplés. Nagyon fontosnak tartom, hogy az lmp-nek - a Jobbikhoz hasonlóan - VAN RÉSZLETES PROGRAMJA, amiben bárki lekövetheti, hogy az adott célkitűzést mennyire képviseli az adott párt a parlamentben, illetve ha kormányra kerülne. A 2010-es választási programjukon még érezhető némi lózung itt-ott, de az lmp alkotmánykoncepciója és választójogi reformja már egy kiforrott jogi alkotásnak tekinthető. Ez nagyon tiszta, átlátható helyzetet teremt, hiszen elég elolvasni a programot, és belőle mindenki levonhatja a következtetést. Ha apárt mást képvisel, mint ami le van írva, a napnál is világosabb lesz a dolog. Igazából ez a jövő. A jövő megérkezett, és a Jobbik és az LMP képviseli. A zsidesz-mszp hozzájuk képest őskori dinoszauruszok. Számomra meglepő módon, Schiffer után egy még nála is rokonszenvesebb politikus került az LMP élére. Persze ettől még ezeregy módon tönkremehet, szétforgácsolódhat, betagozódhat stb az LMP, de kezdetnek mindenképp megteszi. Nyilván a rokonszenvbe az is belejátszik, hogy a Pázmányon tanít, és írt egy érdekes cikket a keresztény egyház és az ökológia kapcsolatáról (ez a téma engem is érdekel). Tehát adva van egy számomra egyértelmű keret, célkitűzés, önállóan, az mszp-dk nélkül, világos pontokba vannak szedve az elképzelések. Egy ilyen keretrendszerben én legalábbis nem tartok attól, hogy az lmp a szadesz útjára lépne, mivel azzal rögtön, mindenki számára láthatóan és érezhetően arcul csapná mindazt, amit most képvisel. A választókat pedig csak egyszer lehet becsapni... Hogy egyértelmű legyen,mire gondolok, íme a szimpátia-indexem: Jobbik: 85-90%- ennyi részével értek egyet az adott pártnak, programpontok, célkitűzés LMP, Jávorral az élen, az Mszp nélkül, önállóan: 40-45% (amikor még Schiffer volt apárt élén: 30-35%) Fidesz:10% Mszp:3-4% A többi:0-1% Számomra már szinte bizonyos, hogy az LMP =nem egyenlő szdsz 2.0. Persze gondolom másnak más a véleménye. Végülis demokráciában élünk, ugyebár?
wartog
2012. február 02. 10:29
Hogy kik ők azt tudjuk.Hogy honnan jöttek azt is tudjuk. De hogy mi a lófauszt akarnak, na azt nem tudjuk.
vahur
2012. február 02. 09:57
Érdekes a környező országokban mind van nemzeti baloldal csak nálunk nincs! Dehogy nincs, van nálunk is csak nem magyar, hanem zsidó nemzeti baloldal!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!