Tényleg indulhat-e Varju az időközi választáson és hogyan taktikázhatnak a pártok? – megkérdeztük az elemzőket
Szikra Levente szerint Gyurcsány Ferenc és pártja végtelenül lenézi a választókat.
Azt a posztkádárista holdudvart, amely az MSZP körül van, az LMP nyilván nem tudja és nem is akarja átvenni. Interjú.
„hvg.hu: Korábban gyakran mondogatták LMP-s politikusok, hogy át kellene venni a szerintük hiteltelenné vált, leamortizálódott MSZP helyét. Ez a célkitűzés a stratégiájuk része maradt?
J. B.: Mit kéne átvenni? Az MSZP szavazóit, a programját, a politikai pozícióját? Vagy valami mást? Szoktak érvelni a »baloldali tér« elfoglalása mellett. A magyar politikában azonban a bal-jobb felosztás értelmét veszítette: az MSZP kormányon neoliberális gazdaságpolitikát erőltetett, a magát konzervatív jobboldali pártnak tartó Fidesz pedig államosítja a gazdaságot. Az LMP abban az értelemben abszolút baloldali párt, hogy az alapelvei között az igazságosságnak, a szolidaritásnak kiemelt szerepe van. Ennek megfelelően alakítottuk ki az adópolitikai, szociálpolitikai programunkat. Ez durván ütközik a Fidesz kormányzati tevékenységével, de ütközik azzal a privatizációs koncepcióval is, amit a második Gyurcsány-kabinet erőltetett az egészségügyben. Ebben az értelemben az LMP a baloldali párt Magyarországon. Ugyanakkor azt a posztkádárista holdudvart, amely az MSZP körül van, az LMP nyilván nem tudja és nem is akarja átvenni.
hvg.hu: A kongresszus előtt azt nyilatkozta, a stratégiaalkotás fő kérdése, hogyan tudják megszólítani azt a 1,5 millió szavazót, aki az utóbbi időben a Fideszről levált. Ugyanakkor a kongresszus az LMP önálló indulása és a baloldalinak mondott pártokkal való összefogás elutasítása mellett döntött. Ez azt jelenti, hogy az LMP a jobboldali, korábban a Fideszre szavazó választók felé fordul?
J. B.: Ezt nem mondanám. Ahogy az imént említettem, annak nincs sok értelme, hogy az ellenzéki pártok a most is mellettük álló másfél milliós szavazótáboron marakodjanak, mert így nem tudjuk majd leváltani az Orbán-kormányt. A közvélemény-kutatások szerint a választók több mint 50 százaléka nem pártválasztó, többségük nem is menne el szavazni, ha ma lennének a választások. Ez a tábor rendkívül vegyes: van köztük 1,5 millió ember, akik a Fideszről váltak le, közel 2 millióan soha nem is mentek el szavazni, és vannak olyanok, akiknek a részvételi szándéka a választások közeledtével erősödik. Ha ebben a táborban nem tud az ellenzék áttörést elérni, képtelen megszólítani a politikailag passzív választókat, akkor teljesen mindegy, hogy összefognak-e vagy sem, 2014-ben úgysem tudják elküldeni a Fideszt. Azt kell kitalálni, hogyan lehet ezt a kört politikailag aktívabbá tenni, és persze elkötelezni az ellenzék mellett. Erre szerintem nem a gyors összeborulás a legjobb módszer, az inkább lemorzsolna szavazókat az ellenzéki oldalról, miközben persze megerősítené a már ilyen szimpátiával rendelkezők harci szellemét. De hangsúlyozom, most nem ez a cél.
hvg.hu: Schiffer András tavaly októberben a hvg.hu-nak adott interjújában azt mondta, hogy a 2010-es országgyűlési választások óta lecserélődött a szavazótáboruk közel fele. Hogyan írná le az LMP törzsszavazóját?
J. B.: Nincsenek konkrét felméréseink, amelyek mondjuk a szavazótáborunk szociológiai jellemzőit leírnák. Biztos, hogy 2010-ben nagyon sokan egy ígéretre szavaztak, nagyon sok mindent beleláttak az LMP-be, olyat is, ami a pártunk akkor sem volt és most sem az. Ezek a szavazók azóta nyilván rájöttek, hogy ez nem az a párt. Viszont az elmúlt másfél évben az LMP következetes politikájával meggyőzött legalább annyit szavazót, mint amennyi az említett okok miatt eltávolodott tőlünk. És ez sokkal biztosabb bázis, mint amelyik bevitt minket a parlamentbe 2010-ben. Ez a bázis továbbra is sokszínű, az biztos, hogy a nagyobbik része a fővárosban és a vidéki nagyvárosokban van, de azt tapasztaljuk, hogy ha lassan is, de alakul egy vidéki LMP-szavazótábor. Főleg azután, hogy sokan felismerték, az a vidék- és agrárpolitika, ami miatt a többségük a Fideszre szavazott, nem valósul meg. Ennek a leglátványosabb bizonyítéka Ángyán József államtitkár lemondása. Bár az LMP-ről általában az emberi jogi kiállás jut az emberek eszébe, a párt programjának egyik leghangsúlyosabb része az a markáns vidékpolitika, ami most már találkozik a választók igényeivel is.”