Jó álláshoz gazdag szülő kell majd?

2012. február 15. 16:42

Az új felsőoktatási rendszer azzal fenyeget, hogy a jól fizető állásokat azok kapják majd meg, akiknek a szülei is módosak.

2012. február 15. 16:42
Botos Katalin
Pénzügyi Szemle Online

„Az is látszik, hogy mint mindig, a rövid és hosszú távú szempontok ütköznek a »reformoknál«. Akarjuk, vagy sem elismerni, hogy az oktatási ágazatból (felsőoktatásból) az állam bizony szeretne visszavonulni, tény, hogy pénzt szeretne a költségvetés megtakarítani. Mert nagyon szorult helyzetben van. Az ún. nagy rendszerek reformja nem csak az "igazi szakmai" reformokat, hanem egyszersmind a költségvetés tehermentesítését is szolgálja. Az is beszédes, hogy ha a reform szót hallja a polgár, mindig valami közkiadás megkurtítása, privatizálása jut eszébe, nem az, aminek a reform elsődleges céljának kellene lennie, nevezetesen, hogy a polgárok számára a szolgáltatások színvonala javuljon.

Azt, hogy hol és hogyan kell meghúzni az államilag támogatott és a fizetős felsőoktatási helyek arányát, alaposabb felmérésnek kellett volna megelőznie. Szerepet játszik ebben az is, hogy hazánkban megyénként, régiónként is nagyon különbözőek az átlagjövedelmek, s a családok teherviselő képessége. Ha ezt az egyenlőtlenséget a felsőoktatás nem is tudja kiküszöbölni, legalább ne növelje.

Azokat a társadalom-politikai szempontokat is figyelembe kell venni, hogy aki a fővárosi egyetemekre megy, kisebb arányban tér vissza a régióba. Azért is (nyilván a fő ok ez), mert ott van több álláslehetőség. De azért is, mert egy életformához hozzászokik, társadalmi beágyazottsága megváltozik (ha van egyáltalán ilyen még egy metropolisban.) Értelmiség nélkül elsorvad a vidék. Természetesen, vonzhat máshonnan belső migránsokat, de ennek nyilván kisebb a lehetősége. A felsőoktatási intézmények szerepe a vidéki városokban óriási. Piacot is jelentenek, kultúrát is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 119 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marós
2012. február 16. 11:51
Botoskám, akkor mi a megoldás. A rákosi féle államosításkor szegény, és képzetlen emberek töltöttek be vezetői beosztásokat, nem volt jó, legtöbbet a pártnak, és az országnak ártott. Fletó az anyósa, az anyósa, az apja "érdemei" következtében került a szappanos deszkára, és csúszott fel a Rózsadombra.
OmegaMale
2012. február 16. 11:05
"Az új felsőoktatási rendszer azzal fenyeget, hogy a jól fizető állásokat azok kapják majd meg, akiknek a szülei is módosak." Nem tilos: 1. Jól tanulni és államilag finanszírozott helyre befutni. Aki komolyan gondolja, annak lesz bőven kit beelőznie. 2. Összegyűjteni, megkeresni a rávalót. Mindenki panaszkodik, hogy értéktelen a diploma. Fél év munka (már nincs sorállomány, ami miatt folytonosnak kéne lennie a tanulógörbének) és utána megbeszélhetjük, hogy még mindig értéktelen-e, hogy inkább készülök-e becsülettel, hogy minél kevesebb félév alatt meglegyen a végzettség. Meg azt is eldöntheti mindenki, hogy olyasmire költi a saját pénzét, amivel aztán vagy lesz piaci kereslet, vagy nem. Utóbbi esetén csak rá tartozik, hogy mit tanul és más nem fog belevau. Fél év kulimunka (-> valami, amit a végzettséggel el akarunk kerülni életünk hátralevő részében) kiváló motiváció az alternatívák megbecsülésére. 3. A nem jól keresőknek nem jól keresni. Nem kell extremitásokban gondolkodni, 10-15% pluszbevétel mindenki számára simán elérhető, csak akarni kell tudni annyira, mint amennyire nem-akarni tudnak a zemberek.
vahur
2012. február 15. 20:39
Na ez a vén kommancs is előbujt valami kő alól! Mért efftálsnő, eddig nem így volt mi?!
ketroot
2012. február 15. 18:45
Itt Magyarhonban, az uram-bátyám-sógor-koma világban? Ugyan, kérem...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!