„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Hogyan akarja az LMP helyreállítani a demokráciát, amikor annak legfőbb jellemzőjét, a párbeszédet elutasítja? Interjú.
„– Együtt vagy külön induljanak a demokratikus ellenzék erői a következő választáson?
– A demokrácia legfontosabb jellemzője a párbeszéd. Nehezen tudom értelmezni, ha egy önmagát demokratikusnak definiáló párt kijelenti, hogy ő nem hajlandó még a demokratikus kerekasztalon belül sem egy asztalhoz ülni más demokratikus erőkkel. Hogyan akarja az LMP helyreállítani a demokráciát, amikor annak legfőbb jellemzőjét, a párbeszédet elutasítja? Értem a logikát, értem a politikai szándékot, de tudomásul kell venni, hogy új helyzet van. A Fidesz átírta a választási szabályokat. 2014-ben egyetlen kérdés lesz: marad-e az Orbán-rezsim, vagy felváltja egy demokratikus, igazságos, európai alternatíva? Az a párt, amelyik erre a célra nemet mond, el fogja veszíteni a támogatóit.
– Van egyfajta hitelességi verseny az ellenzéki oldalon. Az MSZP azt mondja, nemzedékváltás történik, a civil szervezetek tiszta arcokat ígérnek.
– Azzal kapcsolatban, hogy ki tiszta és ki hiteltelen, két dologba lehet belekötni: abba, ha egy politikus már letett valamit az asztalra, és abba, ha még nem tett le semmit. A szocialista párt sokat tett és tesz hitelességének az erősítéséért. A demokratikus szövetségeseknek pedig nem szabad elfelejteniük, hogy nekünk van a legerősebb társadalmi beágyazottságunk és a leghatékonyabb szervezetrendszerünk.
– Többször említett karakteres baloldali politikát. Van, aki erre azt mondja: ezentúl csak olyat szabadna ígérni, amit teljesíteni is tudnak.
– A legutóbbi kongresszuson úgy fogalmaztam: bennünket nem azért zavartak el a szavazók, mert kapitalizmust építettünk, hanem mert úgy tűnt, még szeretjük is. 2006 és 2010 között a kormányzás legfőbb üzenete az volt, »értsd meg, többet fogyasztasz, mint amennyit megtermelsz«. Ezt nem lehet folytatni, ami nem jelenti, hogy tőkeellenes magatartást kellene követnünk. Definiálni kell, hogy nekünk a legfontosabbak a bérből és fizetésből élők és a nyugdíjasok. Támogatjuk a társadalmi mobilitást, ennek első számú eszközét a korszerű oktatási rendszerben látjuk. Az államnak a kapitalizmusban az a szerepe, hogy csökkentse a társadalmi különbségeket. Több áldozatot kell követelni a sikeresektől, és több támogatást nyújtani azoknak, akik erre rászorulnak. Ez épp az ellentéte annak, amit a Fidesz ma csinál.”