Fantaszta elképzelések mögé is odaállok

2011. augusztus 26. 18:03

Saját eredményemnek tartom, hogy nem tört ki ebben az országban ennél nagyobb kultúrkampf. Interjú.

2011. augusztus 26. 18:03
Szőcs Géza
Origo

Úgy tűnik, a párton belül erős lobbicsoportok nyomulnak kulturális ügyekben. Mindenkinek van véleménye erről a területről, amit akár nyilvánosan is hangoztat. Ez mennyire nehezíti meg az ön munkáját?

Természetes, hogy mindenkinek van véleménye, de amikor vitatni kezdjük egy adott terület vezetőjének döntéseit, például, hogy jó-e X-et kinevezni valamelyik színház élére, akkor az áldemokrácia és a viszályok terepévé változtatjuk a kultúrát. Vannak nagyon erős lobbi- és érdekcsoportok, de az Operaház esetét leszámítva nem volt olyan nyomás, amelynek ne tudtam volna ellenállni, mindig érvényesült az akaratom. Amit nem tudok leszerelni, az nem egy lobbicsoport, hanem belső ellenérdekelt erők. Volt rá példa, hogy az ország egyik legfontosabb közintézményben egy projekt megvalósítását úgy fúrták, hogy az kimerítette a szabotázs fogalmát. Volt olyan eset is, amikor valaki úgy tett be nekem, hogy nem küldte ki a meghívókat egy eseményre, mert nem értett egyet vele - túlságosan liberálisnak ítélte a meghívott, világhírű művészt. És nagyon nehéz egy ilyen esetben bebizonyítani, hogy szándékos volt.

Ezek az ön személye ellen irányuló támadások?

Nem, ez egy általános ellendrukkerség. Ezek az emberek nem akarják, hogy ebben az országban sikeres kultúrpolitika, sikeres agrárpolitika, sikeres bármilyen politika megvalósuljon. Tudom, hogy összeesküvés-elméletként hangzik, de szemernyi kétségem sincs afelől, hogy ilyenek vannak. (...)

Ha ki kéne emelnie néhány dolgot, miket tart az államtitkárként elért legnagyobb eredményeinek?

Két dolgot: az egyik kultúrdiplomáciának mondható, ezen értek olyasmiket, mint az EU-s elnökség abszolválását olyan viszonyok közepette, amikor a legellenségesebb volt a közvélemény Magyarországgal szemben. Említhetném a repülőtér átnevezését Liszt Ferencre és még sok egyebet - ezek kultúrdiplomáciai sikerek. De azt is saját eredményemnek tartom, hogy nem tört ki ebben az országban ennél nagyobb kultúrkampf. Emlékezzünk csak a félelmekre, hogy turulos, árvalányhajas kurzus kezdődik, és voltak egyéb szorongások, félelmek és bosszúvágyak. Ahhoz képest, hogy mindez ráadásul egy pénzügyi katasztrófa körülményei között jött elő, azt gondolom, hogy sikerült relatív békét és nyugalmat konszolidálni. Akár olyan konkrét állami programokkal kapcsolatban is, mint a Márai-program. Arról is azt mondanám, hogy én nem ezeket a könyveket választottam volna, de mindenki elfogadta őket anélkül, hogy a másik haját ki akarta volna tépni.

És mi az a néhány dolog, amit a legnagyobb kudarcának tart az elmúlt bő egy évben?

Az Operaház ügye és bizonyos kommunikációs deficitek. Sokszor a legjobb szándékaimat sem tudjuk kellően kommunikálni.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 77 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kérdés
2011. augusztus 27. 18:09
Az egész eredetkutatásban, gyökérkeresésben és hagyományápolásban én egy igen nagy csapdát látok. Pontosabban, az orrunknál fogva vezetnek minket. Európa egyik legöregebb egységes államaként, mi érdekünk lenne abban, hogy buzgón keressük, honnan jöttünk? Mi értelme lenne ennek? Kicsoda tudna erre kizárólagos és minden oldalról elfogadhatóan bizonyítható választ adni? Nincs az a tudomány, nincs az a képesség. A politika használja csak ki. Kijátsza az ösztönös hovatartozás utáni vágyat. Egyúttal meg is oszt fixen, hiszen a népesség aránya kellően megoszlik. Attól tartok, az egész honfoglalásos bulit arra használják csak, hogy triggereljenek minket valamire, ami miatt eszünkbe sem jut feszegetni, hogy hát, a Többiek, vajon honnan jöttek? És folyamatosan fenntartja azt a látszatot, mintha betolakodók, jogtalan helyfoglalók lennénk. Fenntartja azt a látszatot, mintha fajilag is egy sziget lennénk csupán. Szőcs Gézában a minket elterelni, megosztani kívánó érdekek eszközét látom. Egyet ennek enged, egyet annak. A mi érdekünk az lenne, megmaradni a hazánkban, a nagyvilágban. Minél inkább felhívjuk magunkra a figyelmet, annál több haragosunk, ellenségünk támad.
soelmo
2011. augusztus 27. 14:57
Én jobban örülnék, ha a vizelde falához állnál oda és könnyítenél magadon, majd visszamennél a Securitátéhoz....
kérdés
2011. augusztus 27. 13:58
Persze, hogy nem tört ki nagyobb Kulturkampf. Annyira zavaros lett a helyzet, hogy vidám, művelt pecásokkal telt meg a kultúra folyóinak és művi tavainak partja. Nekem nem tetszik Szőcs Géza tevékenysége. Személye sem rokonszenves igazándiból. Igaz, nekem az sem tetszett, amikor olyanért kapott díjat, ami egy másik kisebbség rovására vál. Ik.
Ebfül
2011. augusztus 26. 23:28
Elolvastam a a teljes interjút, elég korrekt. A kínai kiállítás nálam is kiverte a biztosítékot, de most már más fényben látom. Az operaházi balhé is, erre viszont ma sem látok mentséget... Többet fogok Origót olvasni, a Chikán interjú is jó volt, korrektebbnek tűnik, mint az Index.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!