„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Nyilván nem véletlen, hogy hallatszanak a Fidesz környékéről is olyan hangok, hogy a kompenzációs elemet meg kell őrizni. Interjú.
„hvg.hu: A Fidesz két hete ismertetett koncepciójának melyik eleme hozhatja a legjelentősebb változást a húsz évvel ezelőtt kialakított választási rendszerben?
Tordai Csaba: Áder János javaslatának legnagyobb hatású eleme a töredékszavazatok után járó kompenzációs mandátumok teljes kiiktatása: leginkább ez tolja el többségi irányba a választási rendszert. Ha megvalósul a javaslat, az elérhető közelségbe hozza a kétharmad elérését a következő választást megnyerő politikai erő számára, bárki lesz is az. Ám befolyásos fideszes politikusok nyilatkozatai alapján ez nincs kőbe vésve, még változhat a koncepciónak ez az eleme. Nyilván nem véletlen, hogy hallatszanak a Fidesz környékéről is olyan hangok, hogy a kompenzációs elemet valamilyen módon meg kell őrizni.
hvg.hu: Az előző választások tapasztalatait figyelembe véve mennyire meghatározó ez a kompenzációs elem?
T. Cs.: A szélső eset az 1990-es választás volt, amikor 90 kompenzációs mandátumot lehetett megszerezni ily módon, mert 32 ki nem osztott képviselői hely csúszott fel a területi listáról az országosra. A pártrendszer koncentrálódásával aztán csökkent az országos listán megszerezhető mandátumok száma, de még 2010-ben is az összes képviselői hely 16 százalékát itt osztották ki. Az országos listáról a győztes párt alig tud mandátumot szeretni, ami azzal a hatással is jár, hogy nem lehet egykönnyen megszerezni az alkotmányozásra is feljogosító kétharmados többséget. A jelenlegi választási rendszerben erre csak meglehetősen szélsőséges eredmény mellett van lehetőség. 1994-ben a győztes és a második helyen végzett párt koalícióra lépett, ami nem egy bevett dolog a politikatörténetben. 2010-ben pedig az első és a második párt között több mint 30 százalékos támogatottsági különbség volt, ami szintén nem tekinthető hétköznapi esetnek – mégis, a Fidesz épphogy megszerezte a kétharmados többséget. (...)
hvg.hu: A kompenzációs elem megtartása vagy eltörlése mellett szintén lényeges, hogy hány fordulós lesz a rendszer. A második forduló tervezett eltörlése mennyire írná át a mai szisztémát?
T. Cs.: Míg a kompenzációs lista megszüntetése hosszú távon befolyásolná a választási és politikai rendszert – könnyebb lenne kétharmadot szerezni –, az egyfordulós szisztéma bevezetése legfeljebb rövidtávon fejti ki hatását. A pártok, illetve a választók viszonylag hamar, egy-két cikluson belül optimalizálnák a magatartásukat. Ezt nagyon jól mutatja az 1994-ben bevezetett helyhatósági választási rendszer: akkor és ott az MSZP és SZDSZ megszüntette a második fordulót, mire a Fidesz már ősszel tömegesen indított Torgyán József pártjával közös helyi jelölteket. Holott, ha valaki egy fél évvel korábban felvetette volna, hogy ez a két párt választási koalíciót köt, azt szemberöhögték volna. A második forduló eltörlése esetén a jelenlegi – egymással sokszor vitatkozó – ellenzéki baloldali pártok dönthetnek úgy is, hogy 2014-ben nem közösködnek, ám ezt könnyedén felülírhatják a választók: ha a szavazóik kormányváltást akarnak, de az összefogás hiánya ennek sikerét kérdésessé teszi, akkor korábbi pártszimpátiáiktól függetlenül arra a pártra fognak szavazni, akitől nagyobb eséllyel várják a kormány megbuktatását.”