A harc részesei vagyunk

2011. július 17. 15:47

Egy ország akkor sikeres a neoliberális világuralmi tényezők megítélése szerint, ha makrogazdasági adatai megfelelnek az ő elvárásaiknak.

2011. július 17. 15:47
Fricz Tamás
Fricz Tamás
Magyar Hírlap
„Egy szó mint száz: a Moody’s, a Standard & Poors és a Fitch Ratings a világ urai. Pontosabban szólva: a három nagy hitelminősítő mögött álló erők a világ urai. A Standard & Poors bevétele 2645 millió dollár, a Moody’sé 1801 millió dollár, a Fitché csak 727 millió dollár. Mi a céljuk ezeknek a hitelminősítőknek, amelyek egytől egyig amerikai cégek, s 1975 óta egyfajta »félhivatalos statisztikai intézményei« az Egyesült Államoknak, sőt az egész világ befektetőinek, pénzalapjainak, bankjainak, pénzintézeteinek? Szerintem nem lehet más céljuk, mint a tisztességes, független és becsületes minősítés, azért, hogy mindenki tisztán lásson a világban, aki be akarja fektetni a pénzét. Úgy vélem, távol kell hogy álljon tőlük a manipuláció, a hazugság, egyes országok, népek, nemzetek, földrészek tönkretételének szándéka. Igazam van?

Sajnos nem. Történt ugyanis, hogy egy részvényes beperelte a Moody’s hitelminősítőt azért, mert nem tartotta be az általa is – belső szabályzatokban is – vallott értékeket, mint függetlenség és becsületesség. A perben a hitelminősítőt védő ügyvéd azonban kijelentette, hogy a reklámszövegekben megjelenő olyan szavak, mint becsületesség, függetlenség valójában nem jelentenek semmit, csak PR-fogások, s ezek alapján a Moody’s nem perelhető. Még jó, hogy a bíróság legalább ezt az érvelést nem fogadta el…

Szóval, akkor mégis mi a céljuk ezeknek a világuralmi intézeteknek? Az, hogy a világ országai – legyenek ezek Európában, Latin-Amerikában, Ázsiában vagy Afrikában – számukra »megfelelően« viselkedjenek, »megfelelő« gazdaságpolitikát folytassanak.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 41 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2011. július 18. 12:08
K. Szerző, nem értem minek TÜNTET azért, hogy "a függetlenség, a tisztesség és az igaz szavak érvényesülnek a politikában és a mindennapokban is" !? Elég lenne, ha igazat ÍRNA. ATTÓL, hogy a világ globális tőkéjének saját érdekei a legfontosabbak, attól még az NEM igaz, hogy ezek automatikusan a legszélesebb és legmélyebb társadalmi szférákban VALÓBAN, TELJES mértékben érvényesülnének is. Sőt még azt sem jelenti, hogy annak a bizonyos tőkének ez hosszú távon ténylegesen érdeke lenne... A "...hazug manipulátor, Gyurcsány Ferenc és kormánya ellen" tüntetett - írja. Az után, miután végigélveztük a "rosszabbul éltünk, mint négy éve..." ÖNMAGÁBAN, TÉNYSZERŰEN is hazug kampányát, melyben ráadásul megpróbálták felelőtlen gazdaság-politikába hajszolni (ismét...) a későbbi nyerteseket, minden (és mindenki) mindegy alapon...
bigyomail
2011. július 18. 09:50
Rámutattál a mai Magyarország legnagyobb problémájára, amire egyébként elemzők is felhívták a figyelmet a választások után. A Fidesz nyolc éven keresztül azzal kampányolt, hogy nem kell megszorítás, nem kell spórolás. Ezzel viszont bezárták maguk előtt az összes megoldási lehetőséget. Hiszen, mikor az előző kormányok adót emeltek, tiltakoztak, mikor kiadást akartak csökkenteni akkor is tiltakoztak és népszavaztattak. Most pedig itt állnak szügyig a bajban, mert ők sem hülyék, nagyon jól tudják, hogy éppen azt kell meglépniük, ami ellen eddig tiltakoztak: lásd a kedvezményes nyugdíjak elvonását. Persze ők sem csinálnak mást, mint az előző kormányok, mert nincs is más lehetőségük, csak hatalmas kommunikációs bravúrra van szükségük, hogy a megszorítást nem megszorításként, a plusz adókat meg ne adóemelésként adják el a népnek. Mondjuk ebben a nép többsége maga is partner, mármint nem a megszorításban, hanem abban, hogy készséggel elhiszi a Fidesznek, bármit is mond. Ebből persze vannak vicces fejlemények, mikor a nagy IMF-től való elszakadás után az IMF azt nyilatkozza, hogy a kormány jó úton jár, mert azt teszi, amit az IMF kért...
Himalája
2011. július 18. 00:16
"Egy ország akkor sikeres a neoliberális világuralmi tényezők megítélése szerint, ha makrogazdasági adatai megfelelnek az ő elvárásaiknak. " Hát igen. Manapság a drogfüggőség sem terjedt el annyira, mint az EU államok hitelfüggősége. Ami számukra a legnehezebb, hogy nem merik elviselni az elvonási tüneteket. Ami az elvonási tüneteket illeti, nem csak az államokat érinti, hanem a lakosokat is. Mert ugye nehéz megválni az ingyenes oktatástól, ingyenes eü-ről, stb-ről. Így csak egy megoldás maradt. Éspedig: Általános ösznépi közfosztogatás az adók által önkormányzati és állami szinten a végkimerülésig.
RepiP
2011. július 17. 17:14
Annyi igaz, hogy a világ pénzügyi rendszerét ideje volna már egy kicsit megzabolázni, de attól még tény, hogy a cikkíró egy fullextrás bolond.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!