Tehetségek Trianonja

2011. június 17. 14:57

Tudatosítani kellene, hogy nincs többé anyaországi vagy határon túli magyar, csak magyar van, lakjon bárhol.

2011. június 17. 14:57

„»Mi van június negyedikén, ami miatt ez ilyen nevezetes?« – kérdezte a butácska műsorvezetőnő, aki elég szépnek találtatott arra, hogy kétmilliónyi néző előtt szerepeljen. – Nagy-Magyarországot akkor szabdalták szét, és köztük volt az én szülőhazám is – válaszolta a székely kamasz, aki a zsűri szavazata alapján akkor épp a harmadik helyen állt, és arra kérte az embereket, hogy SMS-üzenetükkel fejezzék ki a szolidaritásukat. Sokan értették az üzenetet, sok embert megfogott ennek a gyerekembernek a mesebeli tisztasága és sugárzó tehetsége (az egyik zsűritag, Szirtes Tamás ezt úgy fogalmazta meg: »Valami fény jelenik meg veled, amikor bejössz a színpadra«), és meg is nyerte a vetélkedőt.(...)

A kovásznai fiú győzelme után a világhálón elszabadultak az indulatok. Pszichiáterek és szociológusok írhatnának tanulmányt arról a butaságról és a kollektív frusztrációról, ami ott előbukkant. Arról, miként érett be a rendszerváltás előtt – és azt követően a szocialista kormányok alatt – sulykolt »merjünk kicsik lenni« politika és az, hogy a szomszédos országokban nem honfitársaink, hanem csak magyarul beszélő románok, szlovákok, ukránok és »jugoszlávok« élnek. A hozzászólók felemlegették, hogy a televíziós tehetségkutatók jó részét határon túliak nyerik, hiszen a TV2 Megasztárjának öt szériájából kettőt (a délvidéki Rúzsa Magdolna mellett a nagyváradi Tolvai Renáta); az RTL Klub Csillag születikjében pedig háromból kettőt (László Attilát megelőzően a délvidéki Utasi Árpi) olyan versenyző nyert meg, aki nem magyar állampolgár. A leggyakrabban felhozott érv az volt, hogy a határon túliak tömbben szavaznak kedvencükre, míg az anyaországiak voksa megoszlik, így egyértelmű, hogy az előbbi nyer. Ez a logika azonban több sebből vérzik: egyrészt a határon túl élők nem feltétlenül a magyar kereskedelmi tévé képernyője előtt rostokolnak szombat este, hiszen a saját országukban is van (helyenként az anyaországinál sokkal nézettebb) populáris csatorna, másrészt külföldről szavazni drágább, és ott jellemzően szegényebbek is az emberek az ittenieknél. Ráadásul nem is motiváltak annyira a voksolásra, hiszen nem nyerhetnek autót, wellnesshétvégét vagy egyebet a szavazatukkal, mint a Magyarországról elküldött SMS-ek tulajdonosai (ennek valószínűleg technikai okai vannak, de attól még a rendszer igazságtalan). Ellentmond a logikának az is, hogy tízmillió anyaországit le tudja győzni a másfél millió erdélyi magyar.

 

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 4 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
lincoln ábrahám
2011. június 17. 20:32
Összetett probléma ám ez, és a legnagyobb megválaszolatlan kérdések egyike. A nemzeti összetartozás, egyáltalán a nemzeti érzés az, ami az "anyaország" (istenem mennyire nem fedi ez a szó az igazságot...) lakóiból kiveszőben. És kiveszőben a magyar nyelv, kultúra, nemzetként megmaradás igénye természetessége, ha úgy tetszik: magától értetődősége is. Az efféle dolog nem érték - az "anyáknak" - lásd a harmadik nemzeti szégyen: 2004. dec. 05. Ma sokszáz, vagy ezer itthon kitanult orvos vállat vonva kitántorog a hazából, sem hivatás sem nemzettudata nem tartja itthon, A sikertelenebbje majd visszajön-de minek. Ott, ahol a más kultúra, más nemzet nyomása még kiváltja az összetartozást, ott még él a magyar nemzet talán csak dacból, de még él. Csak magunkért nem tudunk magyarként, nemzetként élni.
56október
2011. június 17. 20:26
Legfőbb ideje volt legalább lélekben legyőzni Trianont - amivel az a legnagyobb baj, hogy nem ártó, hanem gyilkos szándékú. Akik tető alá hozták, azok nem csupán megcsonkítani, hanem megsemmisíteni akartak bennünket. Hát nagyon úgy néz ki, nem sikerült. És talán még Kádár népének is van megváltás.
pascal
2011. június 17. 19:38
" le tudja győzni a másfél millió erdélyi magyar." A másfél millió? Igen azok olyanok, hogy le tudnak győzni mindent, csak a mi kettős állampolgárságról szóló népszavazásunkkal nem tudnak megbírkózni azóta sem. Szégyen reánk.
flo
2011. június 17. 18:03
Én már látom a szép, derűs jövőt, amikor kormányunk a határon túliaknak is küldi majd a konzultációs kérdőíveket és külföldi honfitársaink boldogan ikszelnek majd balra-jobbra, mert nem az ő adóforintjaikat költik majd el a konzultációs kérdőívekre hivatkozással.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!