Franciacsók

2011. június 11. 11:35

A francia sajtó Strauss-Kahn ügyének kirobbanása óta azt kutatja, mikor és hogyan szükséges, kell-e egyáltalán politikusok magánéletével foglalkoznia?

2011. június 11. 11:35
Ablonczy Bálint
Heti Válasz

Egy nemrég befejezett, néhánynapos franciaországi útnak az volt a legmeglepőbb tanulsága, hogy politikusok, újságírók, de hétköznapi emberek is zavarral vegyes bűntudattal beszélnek a  látogatónak a Köztársaság szekrényéből kizuhanó csontvázhalmokról.

Yves Cochet zöldpárti nemzetgyűlési képviselő némi tétovasággal azt magyarázta a külföldi újságírókból álló csoportnak, amelynek én is tagja voltam, hogy a gátlástalanság, a nők megalázása és nemi kihasználása nem a politika sajátja. Ez a gyakorlat az üzleti világtól a sajtóig mindenütt megtalálható Franciaországban (meg persze másutt is), ahol alá-fölé rendeltség határozza meg az emberi viszonyokat -  a másokon való hatalom érzete megboríthatja a gyengébb jellemeket.

Bár nyilván érvényes az általánosítás, az egyedi eset kapcsán indokolt  az önvizsgálat is. A francia sajtó Strauss-Kahn ügyének kirobbanása óta azt kutatja, mikor és hogyan szükséges, kell-e egyáltalán politikusok magánéletével foglalkoznia? A szocialista politikusról ugyanis régóta köztudott volt, hogy meglehetősen nyomatékosan és kitartóan, khm, udvarol minden számbavehető hölgynek, de ezt egy-két elszórt kivételtől ezt soha senki nem tette szóvá. Mindezt egy olyan országban, ahol a politikát szinte a csábítás és a hódítás egyik válfajának tekintik, s ahol a teljes sajtó tudott például Miterrand elnök házasságon kívül született lányáról. Még sem szegte meg soha senki a hallgatás törvényét az államfő 1995-ös haláláig.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 23 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
várúr
2011. június 11. 19:54
Jahh.. Veres Janó pénzügyminiszter eeetárs és titkárnője Távol-keleti kéjutazását nem is említettem. Magyar Bálintot és az ő Mucuskáját sem. Korábban Demszky és Magyar Bálint szabályos feleségcseréjét. Stb. stb.
TroppauerH
2011. június 11. 19:28
Kiváncsi vagyok, hogy "betüvető" elnökünk nőügyei mikor buknak ki? Volt (van) neki nagyon sok és nem a házassága előtt. Persze nem ezért alkalmatlan (3/3 stb.).
tevevanegypupu
2011. június 11. 14:29
A francia ujsagirok erthetetlen modon hallgattak Mitterand baratnojerol es leanyarol, mert a ket no sokmillio frankjaba kerult az adofizetoknek. palotakban laktak maganlakosztalyokban, hatalmas berlakasokban, allami testorseg kiserte oket, allami autokon, talan meg az iskolait is az dofizetok "dobtak ossze", a kislany hivatalos utakra ment az apjaval, Egyiptomba nyaralni az egesz hobelevanc..Szoval meglepo. Ugy tunik a sajto ott is szocialista zsidok kezeben van, sot igen, abban van.(: Egyebirant ugy tunom a nemi eroszak a franciaknal sem "maganelet"..Buntessek meg amennyire csak lehet - bar a hetven ev is abszurdnak tunik - ezt a mocskos kejencet, aki felesege es csaladja tudtaval is ilyen fekezhetetlen diszno. Anne Sincler eleg szanalmas es ketsegbevonhato az o tisztessege is, hogy igy kiall egy ferfi mellett aki mar tobb izben eroszakosan lerohant munkatarsnot, ujsagironot, prostitualtat is.
bigyomail
2011. június 11. 14:03
A sajtó azért foglalkozik a politikusok magánéletével, mert az átlag választópolgárt más nem is érdekli. A többség a világ minden táján Mónika showk-ban és Való Világokban leli örömét, mert ez az, amit még intellektuálisan be tud fogadni. Egy politikust a munkáján keresztül támadni éppen ezért nehéz, hiszen a választóknak csak egy elenyésző hányada képes azt felfogni. Sokkal egyszerűbb olyan dolgokkal támadni a politikust, mint a magánéleti visszásságai (vagy az alsóbb rétegeket irritáló Audik és helikopterek). Ezek ugyan nem befolyásolják a munkáját, hiszen mondjuk egy gazdasági miniszter közgazdasági ismereteit nem befolyásolja nemi identitása, házastársi hűsége, vagy épp bulizási szokásai. De az egyszerű népnek ez kel, mert a tényleges munkájának megítélése és esetleges rossz munkájának érvekkel történő bizonyítása, csak a társadalom ~10%-ának fogható fel, a többinek viszont nem, pedig szavazáskor ők is épp egy darab szavazatot adnak le. Márpedig választásokat nyerni ennek a 90%-nak a támogatásával lehet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!