Atomcsend

2011. június 14. 19:17

Aki az atomra teszi a tétjeit, az szükségképpen lemarad a bontakozóban lévő zöldenergia-forradalomról.

2011. június 14. 19:17
Hargitai Miklós
Hargitai Miklós
NOL

Itáliában néhány hónapja még nyolc reaktorblokkból áló atomerőmű-építési programot hirdetek meg - ma, a népszavazás másnapján a politikusok már a zöldenergia és a zöldipar húzóágazattá válásáról szónokolnak. Az energiaszektorban láthatóan új helyzet van: egyetlen olyan politikai döntés vagy gazdasági kalkuláció sem tekinthető változatlanul érvényesnek, ami a nukleáris energiatermelés jövőjéről szól, és Fukusima előtt született. A politikai állásfoglalások azért vessztették el az érvényességüket, mert kihátrált mögülük »a nép« (jelenleg egyetlen ország sincs Európában, ahol biztosra vehető egy atom-népszavazás atompárti kimenetele), a pénzügyi számítások pedig azért, mert drámaian megnőtt a nukleáris projektek bizonytalansági felára.

Érveket maga az EU is kínál a kurzusváltáshoz: az Európai Bizottság számításai szerint (amelyeket a Védegylet idézett az olasz fordulatot kommentálva) nincs szükség az atomenergia használatának bővítésére, de még szinten tartására sem ahhoz, hogy 2050-re Európa megszabaduljon az éghajlat- és egészségkárosító olaj-, gáz- és szénerőművektől. A zöldek úgy látják: a zöld gazdaságra történő áttérés legfőbb akadályai már nem az észérvek, hanem a nagyvállalatok - élükön a nukleáris, illetve fosszilis energetikai cégekkel, valamint néhány nehézipari óriással -, amelyek a legtöbb országban kézben tartják a kormányzati döntéshozatalt. Azt már csak mi tesszük hozzá: ebben az új, »atomcsendes« világban egy vaskézzel végigvitt, a racionalitással nem számoló atomerőmű-beruházással hatalmasat lehet bukni. Gazdaságilag mindenképpen - hiszen aki az atomra teszi a tétjeit, az szükségképpen lemarad a bontakozóban lévő zöldenergia-forradalomról -, de talán politikailag is.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 32 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
atila68
2011. június 15. 12:42
Zöldenergia, aham, baszodalássan hétmilliárdan vagyunk!
z.marian
2011. június 15. 09:51
Tényleg? És Németországon kívül még melyik ország állítja le önszántából reaktorait? Mert pl. Franciaország biztos, hogy még nem.
tevevanegypupu
2011. június 15. 07:39
Mifele zoldenergia??? Napelem? Es mennyibe fog ez kerulni? 22 atomeromuvet mi a fenevel lehet helyettesiteni?
liberálzöld.
2011. június 15. 04:04
" Már csak azt meséld el mivel termeled meg? " Hát napelemmel! Nem kell más, csak egy haver valami pályázatbíráló bizottságban. És nyesz pár 10 milkát, abból napelem, abból energia, abból zsozsó a zsebbe. Ilyen egyszerű ez. Az adófizetők összedobják a lóvét. Ja, hogy mincs jóbarát jó helyen? Hát az pech, az ilyen ne akarjon energiaforradalmat csinálni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!