Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Varga Mihály, miközben valótlan állításokkal traktálja hallgatóságát, a gazdasági programról mindössze annyit képes mondani, higgyék el, van benne rendszer.
„Varga Mihály közgazdász, a miniszterelnökség államtitkára, egykori pénzügyminiszter nemrég elmegy például a Gyáriparosok Országos Szövetségének rendezvényére, magyarázandó a kormány gazdaságpolitikai törekvéseit, és persze azt is, hogy a múlt évben miért nem sikerült teljesíteni a »kőbe vésett« 3,8 százalékos hiánycélt. Az államtitkár szerint ezért az önkormányzatok költekezése, leginkább kontrollálatlan hitelfelvétele a felelős. Nem szól azonban arról, hogy ezeket a testületeket jobbára Fidesz-többség irányítja. Ehelyett megint kifejti, hogy »a kormányváltás után kezdtek előjönni a 2010-es költségvetés hibái, akkor derült ki fokozatosan, hogy beavatkozás nélkül 7-7,5 százalék lett volna a hiány«. Majd így folytatja: »A választások után hamar világos lett, hogy az a stratégia, amit tavasszal kigondoltunk, nem folytatható. Az eredeti elképzelés az volt, hogy fél-egy százalékkal felemeljük a vállalt 3,8 százalékos hiánycélt.«
Nos, a jelenlévők döbbenten hallgatnak, hiszen szakemberek lévén tisztában vannak az igazsággal, vagyis azzal, hogy amikor a Bajnai-kormány átadta hivatalát, valamennyi nemzetközi szervezet hitelesítette a 3,8 százalékos hiánycél realitását, mondván, az a továbbiakban is tartható. A Fidesz viszont korántsem sem fél vagy egy százalékot akart rátenni. Hanem bizony legalább hármat-négyet, hogy keresztülvihesse az egykulcsos adót. Meg is tette, annak ellenére, hogy az unió nem járult hozzá – és ezért kellett a büdzsén támadt jókora lyukat mindenáron, különadókkal és magánnyugdíj-államosítással betömni. De Varga sajátosan kerüli meg ezt a felelősséget is. »Két éve még az eladósodottságunk életveszélyes mértékű volt, de tavaly nyár óta a piacról finanszírozza lejáró adósságait hazánk. Éppen ezért nem engedheti meg magának a kormány azt a luxust, hogy a piac felé rossz üzeneteket küldjön«. Megejtő szöveg. Csakhogy hazánk nem tavaly nyár, hanem 2009 óta, ugyancsak Bajnaiék jóvoltából finanszírozza magát a piacról. Annál pedig aligha van rosszabb kormányzati üzenet, mint amikor Varga Mihály, miközben folyamatosan valótlan állításokkal traktálja hallgatóságát, a rég várt gazdasági programról mindössze annyit képes mondani, higgyék el, van benne rendszer.
Az egybegyűltek szemében viszont ott a kérdés: és épp ezt miért higgyük el?”