Felgyorsult az orvoselvándorlás, mit tehet a tárca?

2011. április 05. 12:04

A célunk az, hogy szakembereinket itthon tartsuk – részben a jövedelmi viszonyok rendezésével, részben pedig szakmai lehetőségek biztosításával. Interjú.

2011. április 05. 12:04

"Az ellenzék és a szakmai szervezetek szerint az egészségügy legnagyobb problémája, hogy fiatal és kevésbé fiatal orvosok tömegei hagyják el az országot és egyre több szakdolgozó követi példájukat a méltatlan jövedelmek, a növekvő munkaterhek és a törvénytelenül alkalmazott túlmunkaterhelés miatt. Hogyan lehet ezt a trendet megfordítani?

Az egészségügy jövője szempontjából valóban az emberi erőforráskrízis az egyik legsúlyosabb probléma.

Így gondoltam ezt 2003-ban is, amikor egyetemi munkám során migrációs kutatásokat kezdeményeztem. Magyarország csatlakozása előtt egy évvel már jól látszott, hogy az Európai Unióban nagy létszámban van szükség orvosokra, ápolókra. 2004-től szabaddá vált a migráció és megszűnt a különbözeti vizsga intézménye. Mindez előrevetítette, hogy a munkaerő ki fog áramlani a hazai egészségügyi rendszerből. Ez be is következett, s ez folyamatos nyomás alatt tartja az intézményeket. Én is tudom, hogy a megélhetéshez pénzre van szükség.

Április 4. és 6. között, az uniós elnökség kapcsán, Magyarországon tartják a kontinens egészségügyi minisztereinek informális értekezletét, és ehhez kapcsolódóan egy konferenciát is, amely az emberi erőforrás migrációjával foglalkozik. A szakemberek elvándorlása ugyanis nemcsak hazai jelenség, hanem más európai országoknak is gondot okoz, ahol pedig az egészségügyben a miénknél sokkal méltányosabb fizetésért dolgoznak. Mindenki ott szeretne érvényesülni, ahol a csapatmunka, a magas szintű szakmai munkához való hozzáférés lehetősége kedvezőbb. A célunk az, hogy szakembereinket itthon tartsuk – részben a jövedelmi viszonyok rendezésével, részben pedig szakmai lehetőségek biztosításával.

(...)

Mi a helyzet a fővárosi kórházak »állami gondozásba« adását illetően?

Az állami gondozásról Tarlós István főpolgármester nyilatkozott, én pedig azt mondtam, hogy támogatom a kezdeményezést, ugyanis Budapesten borzasztó összetett a tulajdonosi szerkezet. A megfelelő és igazságos ellátórendszer megteremtéséhez egyszerűsíteni kell a fenntartókat. Vegyük sorba: van fővárosi, megyei, fővárosi-kerületi, állami egyetemi, állami országos intézeti, továbbá állami honvédségi fenntartó által üzemeltetett kórház. A három történelmi egyház kórházainak négy különböző fenntartója van. Mindezek mellett vannak magánintézmények és létezik magán nonprofit ellátóintézet is.

Az egészségügyi intézményeket a fővárosban kilencféle fenntartó működteti, miközben ezeknek az intézményeknek a jelentős része akár országos funkciót is betölt. A budapestiek ennek ellenére elégedetlenek az ellátással, a rendszer fenntarthatatlan. A kapacitások és az ellátás jobb, eredményesebb kihasználása érdekében egyszerűsíteni kell a fenntartók rendszerén. Praktikus, hogy Budapesten az állam legyen a főszereplő, ugyanakkor vidéken és a megyékben – néhány kivételtől eltekintve – nem gondolom, hogy állami beavatkozásra lenne szükség."

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hajni
2011. május 07. 06:25
Üdv mindenkinek! Másodéves rezidens vagyok. Állandóan azt hallom, hogy a képzésem mennyi pénzbe került a magyar államnak, de arról sosem esik szó, hogy az én részemről mennyi munka van benne. Persze van állami támogatás, (de a közgazdásznak, jogásznak, vegyésznek is van), de a képzéshez szükséges az én befektetésem is, ami nem kevés pénzt, időt, energiát és az egyetemi évek alatt sok lemondást jelent. Az egyetem végeztével pedig dolgozhatok 100 nettóért, havi 4 ügyeletből 1 fizetnek ki és persze túlórát senki sem fizet, pedig kevesen vagyunk, a munka sok, SOHA nem végzek időben. Gyakorlatilag számtalanszor ingyen dolgozom. Két munkahelyem van, hogy eltartsam magam, így heti 1 pihenőnapom marad. Teljesen érthető, ha mindenki külföldre vándorol, miért kellene mindent feláldoznom azért, hogy itthon gyógyíthassak?? Ami itthon folyik az "orvosárulás". És erre nem megoldás a tandíj, a képzési költség visszafizetése sem, mert a külföldi bérekből röhögve ki lehet fizetni, a befolyt pénz pedig megint csak követhetetlenül elszivárogna. Egyetlen megoldás, a bérek rendezése. Különben nem lesz orvos Magyarországon. Ez ilyen egyszerű.
castor
2011. május 06. 14:37
Ötödéves orvostanhallgató vagyok. Jövőre végzek és dönteni kell, hogy hogyan tovább. Szerencsére nem nehéz meghozni ezt a döntést. Én már a globalizálódó világ gyermeke vagyok. Az a helyzet, hogy jobban kötődöm az amerikai kultúrához (én ide sorolom a Star Trek-et is), mint a magyarhoz. A döntésben a legviccesebb szempont a család, illetve a család meglátogatása: Ha Budapesten dolgoznék se időm, se pénzem nem lenne meglátogatni a vidéken élő családomat. A kezdő orvosi fizetéshez képest 8000Ft a buszjegyért oda-vissza nem kevés (a havi fizetés 10%-a)… Ellenben, ha Németországban, vagy az Egyesült Királyságban dolgoznék a fizetésemből könnyen kifizetném a repülőjegyet és talán időm is több lenne a látogatásra. Szeretnék tisztességes fizetést kapni a munkámért és ez nem 200.000Ft-nál kezdődik . Én nagyjából 700.000Ft/hó KEZDŐ fizetést tartok megfelelőnek. Ez nyugatabbra teljesen reális összeg. Szócska Miklós gyakran hangoztatja, „ez nem csak pénzkérdés” . Ez igaz. Ezért ahhoz, hogy én egyáltalán elgondolkozzak azon, hogy Magyarországon dolgozzak, igen sok pénzzel kéne kompenzálni a kifejezetten szörnyű munkakörülményeket. Akik úgy érzik, hogy ezek után én egy szemét hazaáruló vagyok, aki csak élősködik eme nagy nemzet testén, azoknak ezt üzenem: http://www.youtube.com/watch?v=bG6b3V2MNxQ
random
2011. április 06. 10:39
mint ekezeteim hianya mutatja, magam (mar jo ideje) kulfoldon elek... 1. nyilvan nem csak az allam fedezi az osszes kepzes koltsegeit, elszamolhatnank a szulok anyagi befekteteset (kezdve a tanulo elelmezesetol), a tanulo idobefekteteset, es a hosszu kepzes alatt meg nem keresett potencialis bert is (pl. egy szakmunkastanulonak mar komoly egzisztenciaja lehet, amikor egy orvos 90 ezerert munkaba all) - pl. amikor az orvos munkaba all, akkor az allam visszafizehetne nekik a penzre atszamitott osszeget... gyanitom, hogy az allam fizetne tobbet, nem az orvos... 2. nyilvan ez a javasolt roghozkotes valamennyi szakmara kiterjesztheto lenne, miert is mennek a mernokok, pincerek, stb. kulfoldre, ha a kepzesuket a magyar allam fizeti? Ez kb. a cocalizmushoz valo visszaterest jelentene, senki ne utazgasson kulfodre, mert meg ott marad... Amde ugy tunik, csak egyetlen szakma van, aminek kepviseloi par kiveteltol eltekintve nehezen talalnanak allast kulfoldon, ez pedig a politikusi... 3. ezek az onfelaldozasrol szolo ertekezesek igencsak gyengek, az ember probalkozik egy ideig, de ha Magyarorszag semmit nem nyujt cserebe egy evtizedig, akkor elgondolkozik rajta, hogy valaki becsuli-e az onfelaldozasat (a kovetkeztetes: nem) - pl. a politikusi, kozigazgatasi berek altalaban elhetoek, a rezidensi bereket eddig miert nem sikerult legalabb a falusi jegyzok szintjere emelni? (tehat valaki onfelaldozasrol es 'mi adonkbol tanulsz'-rol blablazik, mikozben tenyleges segitseget nem nyujt) 4. A visszafizetos szerzodes eredmenye az lenne, hogy a legjobbak meg az orvosi (vagy barmilyen) egyetem elott v. kozben lepnenek le kulfodre, a nyugat nemcsak a kesz szakembert, de a tehetseges diakot is tart karokkal es remek osztondijakkal varja (tehat akkor vissza kellene fizetni a kozepiskolai kepzes koltseget is?) 5. Az alapveto problema: Magyarorszagon meg mindig nem fizetik meg a szakkepzest kellokeppen MINDEN szakmaban; szerintem ez nagyreszt nem penzkerdes, hanem az allami preferenciak rendbetetelenek a kerdese... azok az onfelaldozasrol kesergo politikusok tehetnenek is ezert valamit.... nyugaton pl. egy bankfiok-kozepvezeto (altalban egy BA diplomaval) bere nem magasabb, mint egy kororvose (aki joval tobb evet fektet be a kepzesebe), vagy egy egyetemi oktatoje. Pl. errefele azonos kepesitessel kb. azonos karrier es vezetoi fokon az ipari szakmakban (pl. mernok cegnel) kb. 10-20%-al lehet tobbet kereseni, mint egyetemen, vagy kozszolgalati munkakorben - ez mindenki altal belathaton OK. 6. csak off topic megjegyzem, hogy a magyarorszagi visszateressel van egy komoly problema: a kivandorlas olyan kontraszelekciot inditott el, hogy nem biztos, hogy akik kulfoldon toltottek jopar evet, konnyen visszailleszkednenek ugyanabba a moralba... (meg akkor se, ha amugy vallalnak az alacsonyabb bert)
56október
2011. április 06. 10:08
Helyes. Kedves Tárca, tegyétek a dolgotokat, amiért a fizetéseteket (nem kicsit!) kapjátok! Úgy látszik, a spanyolviaszt már fel tudjátok találni!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!