Politikai sakkjátszmák a médiatörvény körül

2011. március 16. 07:28

Szokatlan arról beszélni, hogy bárki nem fejtheti ki a véleményét, s annak ne lenne valamilyen fóruma. Interjú.

2011. március 16. 07:28

»Nincsenek érdemi problémák a törvénnyel«– Az idén március 15-én több helyen tüntettek a sajtószabadságért. Az NMHH elnöke szerint ma sajtószabadság van Magyarországon?

– A kérdés felvetése is szokatlan és érthetetlen számomra. Hiszen több száz elektronikus műsorszolgáltatót tartunk nyilván csak Magyarországon, és ebbe nem számítottam bele a nyomtatott sajtó és az online média tömeges jelenlétét. Szokatlan tehát arról beszélni, hogy bárki nem fejtheti ki a véleményét, s annak ne lenne valamilyen fóruma.

– A nemzetközi politikában, illetve az Európai Parlamentben (EP) uralkodó hangulat miatt talán érdemes minderről beszélni. Csodálkozott a múlt héten elfogadott EP-határozat miatt?

– Ez egy politikai játszma, úgyhogy különösképpen nem kívánnék vele foglalkozni. A nemzetközi visszhanggal kapcsolatban azt tudom mondani, hogy örülök, ha szakmai síkra terelődik a beszélgetés, mert akkor kiderül: érdemben a magyar törvénnyel nincsenek problémák. Az Európai Bizottság vizsgálata is megállapította, hogy a jogszabály most már összhangban van az európai irányelvvel. A bizottság sem koncepciójában, sem lényeges elemeiben nem talált kivetnivalót. Tehát amikor szakmailag elemezzük, akkor kiderül, hogy rendben van a hatályos magyar médiatörvény. Ránk mint jogalkalmazókra nézve az Európai Bizottság döntése érvényes, az EP és a bizottság vitája a mi szempontunkból nézve érdektelen.

– Van azért még néhány pontja a médiatörvénynek, amelynek az alkalmazása nem tűnik teljesen világosnak. Ilyen például az, hogy kivételesen indokolt esetben ki kell adnia az újságírónak a forrását. Mit jelent ez egészen pontosan?

– A törvény pontosan felsorolja, melyek ezek a kivételesen indokolt esetek. Ilyen a nemzetbiztonság vagy a közrend védelme, illetve bűncselekmények elkövetésének felderítése vagy megelőzése. A Médiatanácsnak e tekintetben nincs hatásköre, a bíróság, a rendőrség vagy a nemzetbiztonságért felelős hatóság jogosult fellépni. Hasonló szabályozás van egyébként Svédországban, Nagy-Britanniában vagy Luxemburgban is.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2011. március 20. 10:18
Paradox igazság:titkosszolgálat eszköze itt a szólásszabadság.Így pontosabb képet kapnak, mint amit a három per hármasok adtak. Ügynökök azért még mindég vannak, a feladat, amit kaptak: gúnyolni, mocskolni a jobboldaliakat.
szempontpuska
2011. március 17. 10:54
Szép (lenne) amit Szalai mond, csakhogy sajnos a törvényben nem ez van: Az Smtv. 6. § egyetlen konkrétan meghatározott szervhez sem telepít hatáskört. Kizárólag úgy értelmezhető, mint a bírósági és hatósági eljárásokban általánosságban irányadó rendelkezés. Gyakorlatilag a bizonyítási eljárások speciális szabálya, arra az esetre, ha tanúként egy újságírónak kellene vallomást tennie. Az az érvelés, hogy a hatóság alatt nyomozó hatóságot kell érteni, alaptalan. Ugyanis nem az van odaírva. Sőt volt olyan módosító indítvány az Smtv. elfogadásakor, ami ezt a pontosítást akarta keresztülvinni. Sikertelenül. Jelenleg tehát bármely hatóság, a közrend védelmére hivatkozva követelheti az informátor felfedését. Akár a vízügyi is, mondjuk a gátak állapotáról szóló cikk miatt. Szép a Médiatanács önmegtartóztatása, de ettől még jogilag nincs igazuk. És mi lesz, ha kilenc év múlva egy másik Médiatanács másképp érti a törvényt? Ráadásul nem is a legfontosabb rendelkezés az információforrás megismeréséhez. A Médiatanács és az NMHH bírósági határozat nélkül a szerkesztőség bármely dokumentumát megismerheti, lemásolhatja, sőt harmadik személyt is információközlésre kötelezhet. A megszerzett információkat ráadásul későbbi eljárásokban is felhasználhatja. Mttv. 155. és 175. §.
balbako_
2011. március 16. 16:11
Szarpasszírozás. A médiatörvény jó, három párt tudott kinyögni 10 ezer agyamentet. Ennyi!
nyugalmazott tanár
2011. március 16. 13:50
Szerintem itt ezekben a kérdésekben nem érdemi vita folyik, hanem egy eszement liberálszocialista vagdalkozás. Teljesen függetlenül a valóságtól. Ezekre válaszolni nem is lenne szabad, mert teljesen meddő próbálkozás. Holott lenne néhány megbeszélni való a médiák állapotát illetően. Nincs kivel. A posztkommunistákat nem a törvény érdekli, haem az, hogy az őket leszavazó lakosságon hogyan lehet megbosszulni a kudarcukat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!