Nyílt levél az MTA elnökének

2011. február 15. 14:32

Az ember azt gondolhatná, hogy demokratikus klímában sem munkáját, sem pedig biztonságát nem fenyegeti, ha csúnyákat mond a miniszterelnökről.

2011. február 15. 14:32
„Engem személyemben a mondvacsinált vádak sem érintenek, mivel ellenem és kutatócsoportom ellen egyetlen vád nem hangzott el, mindössze azt az igaz tényt vonták be a rágalom lepedékével, hogy 2004-ben kutatócsoportom pályázatot nyert. (Elhallgatva a kutatócsoport létszámát, a pályázat időtartamát, s azt, hogy 24 másik humán tudományos pályázat nyert ugyanebben az évben, ugyanezen a pályázaton.) A vizsgálat bejelentése óta eltelt több mint egy hónap alatt az általam vezetett kutatócsoport pályázata ügyében nem történt följelentés. Mindazonáltal ez nem gátolja a Magyar Nemzet újságíróit abban, hogy kiváló kollégáim között megtisztelő módon mindig az első helyen soroljanak föl, holott ezt az ábécésorrend nehezen indokolja.

Kényszerítő erővel kell tehát arra gondolnom, hogy nem a föltárni vélt szabálytalanságok indokolják a példátlan sajtókampányt, a civilekkel szemben mindeddig soha nem tapasztalt szívósságú karaktergyilkossági kísérletet, hanem – mint egy másik interjújában Ön is megállapította – »kipécéztek« bennünket. A Magyar Nemzet nem is volt képmutató: kezdettől világossá tette, hogy a »liberális« filozófusokat akarja kriminalizálni. Ön a Magyar Tudományos Akadémia mintegy hatvan külső és tiszteleti tagjának tiltakozó levelére adott válaszában, noha nagy nyomatékkal hangsúlyozza az egyetlen vélelmezett szabálytalanság tényét, végül az ügy politikai vonatkozására is kitér, mégpedig velem kapcsolatban. (...)

Ezzel a gondolatmenettel, tisztelt Elnök úr, elismeri azt, amit mindenki tud belföldön és külföldön egyaránt, hogy a hecckampánynak politikai oka van. Az idézett mondat az enyém, és akkor írtam le, amikor lemondtam egy szakmai albizottság elnöki tisztéről, ahol hivatalból az úgynevezett Főbizottságnak is tagja voltam, melynek elnöke az eddigi szabályozás szerint a mindenkori miniszterelnök. (E szakmai bizottságokat azóta fölszámolták.) Politikai kritikámat ennél a hegyes mondatnál persze alaposabban is kifejtettem. Szeretném fölhívni a figyelmét, hogy miként kutatócsoportom témája sem függött össze politikai bírálatommal, úgy nem is ezért a mondatomért »kaptam kritikát a sajtóban«, hanem hatalmas összegek egyszemélyes »elkutatásával« vádoltak, s korrupciót, lopást, sikkasztást sejtettek. De ha Ön mégis összefüggésbe hozza a kriminalizálási törekvést idézett mondatommal, akkor egyetértünk. Igaz, az ember azt gondolhatná, hogy demokratikus klímában sem az ember munkáját, sem pedig biztonságát nem fenyegeti, ha csúnyákat mond a miniszterelnökről. Legföljebb visszaszólnak neki, ám nem fogják tyúk- vagy kabátlopási ügybe keverni. De hagyjuk. Mint ahogy hagyjuk most azt a mellékes szálat is, hogy amiképpen nem »szaladtam« külföldre, azonképpen az Akadémiához sem »futottam« védelemért, továbbá legjobb tudomásom szerint nem sebeimet nyalogatom, hanem fölveszem a kesztyűt. Fontosabb annak tisztázása, hogy a közéleti – politikai – kritika kockázata ma szakmai hitelrontás és köztörvényes bűnökkel való megrágalmazás lehet. Ahogy mondani szokták: quod erat demonstrandum.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 48 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
btk282
2011. február 16. 09:53
"Aki közpénzzel dolgozik....." ...támogatok minden kezdeményezést, hogy a közpénzek lenyúlói elnyerjék méltó "jutalmukat"...de....az eltelt 20 + 1 év valahogy csak azt bizonyitja, a közpénzt mindenki lenyúlja, jobbról -balról egyaránt. Sajnos néhányunknak meg szelektiv, vagy csak rövid a memóriánk. Vagy a szemellenző túl nagy, esetleg erős a szemellenzős kantár?
OmegaMale
2011. február 16. 08:12
"Az ember azt gondolhatná, hogy demokratikus klímában sem munkáját, sem pedig biztonságát nem fenyegeti, ha csúnyákat mond a miniszterelnökről. Legföljebb visszaszólnak neki, ám nem fogják tyúk- vagy kabátlopási ügybe keverni." Ácsigitár, Sanyi bá, ha nincs se szólásszabadság, se demokrácia, akkor hogy lehet, hogy egy ilyen iromány lejöhet? :D Sanyi bának a demokrácia azt jelenti, hogy állami csöcsökön lógva lehet az etető kezet fikázni (ok, vágom én, hogy az előző menedzsment bőkezűbb volt) ? Ezek után érthető a szabadásg utáni vágya (ti. 8 évig nem panaszkodott a kormányra -> nem volt elég *demokratikus* a *klíma* ??? xD). Tyúk meg kabátlopás? Ha egy napon említi ezeket a *pályázgatással*, hűtlen kezeléssel, sikkasztással, akkor ez pontosan tükrözi, hogy Sanyi bá nem hülye, pontosan tudja, hogy a gazdasági bűncselekmény is bűncselekmény (Freud-i elszólás). És mint minden lopásnál (amire fény derül), vagy egy károsult és van gyanusított. A hatóság megvizsgálja a rendelkezésre álló tényeket és az alapján következtetést von le. Önöknél most rákérdeztek a dolgokra és nem tudtak válaszolni. Önök szerint attól, hogy nem tudnak elszámolni a zsével, még nem jelenti azt, hogy Önök lopták volna el, vagy hogy nem a célnak megfelelően használták volna el, hogy lehet valakiről azt feltételezni, hogy azért nem stimmel a könyvezetése, mert béna, vagy sumákolt... De ezt a témát már ezerszer megrágtuk Sanyi bá, ha Alzheimer-es, írja fel egy papírra. Aki középénzzel dolgozik, annak a zsével és a következményekkel is el kell számolnia. Nincs ebben semmi személyes. Nem azért hiszi el talán még maga Sanyi bá is, hogy a politikai nézetei miatt *üldözik* (-> néztek a körmükre), mert más magarázat nem lehet rá (ugyanis mindenki magából indul ki), hanem azért, mert ebben az *ágazatban* raklapszámra szórták be a kádereket az elvtársak. Hogy Sanyi bácsi is megértse: ha Önöknél túlnyomó részt ballib kötődésű emberkék *alkotnak* (most ne nézzük, hogy mit alkotnak/nem alkotnak), akkor a számonkérést nehéz úgy megoldani, hogy az *politikailag korrekt* legyen, akárhova nyúlunk, egy feketeöves kommert vagy libbert találunk. "De hagyjuk." Vágyvezérelt gondolkodás. Nem hagyhatjuk, mert hitelből mentek a *fejlesztések*. És nem túl nagy műgonddal lettek a szarkupacok betakargatva. "Fontosabb annak tisztázása, hogy a közéleti – politikai – kritika kockázata ma szakmai hitelrontás és köztörvényes bűnökkel való megrágalmazás lehet." Az nem zavarja Sanyi báékat, hogy lassan ma nem találni olyan *tudóst* közöttük, aki saját pénzén csinálja a *tudományt*. Meg az, hogy a tudomány fogalmát ilyenek sajátítják ki, mint Sanyi bá. A közéletet ezentúl a köz fogja befolyásolni és nem az Önök *gondolkodói* köre. Szakmai hitelrontásban pedig már olyan mélyre dolgozták magukat Sanyi báék, hogy lassan Kínában fognak felszínt érni.
Senye Péter
2011. február 16. 07:36
R.S. túlértékeli saját magát és O.V.-t. Diogénesz egyszer, a hordójában ülve elküldte Nagy Sándort. Hát O.V. nem Nagy Sándor, és R.S?
khomeini
2011. február 16. 01:09
Kedves Sándor, mint megbecsült, neves tudósnak, szívesen olvastam volna véleményét a magyar tudományos pályázati rendszerről is, valamint a tudomány művelőinek felelősségéről, amikor közpénzeket költenek el fontos kutatásaikra. Annál is inkább, mert mint adófizetőnek, úgy gondolom, jogom van értesülnöm arról, hogy miképp hazsnálta fel országunk szellemi elitje az általam is rendelkezésükre bocsátott pénzeket. Szívesen olvastam volna arról is, hogy miként vélekedik a pályázati rendszer "én elbírálom a Te pályázatodat, Te elbírálod az én pályázatomat" típusú működéséről, és arról, hogy az Ön generációjának tagjai miért álltak oly hevesen ellent minden olyan kísérletnek, ami ezt a rendszert szüntette volna meg.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!