„- Amikor miniszterelnök-jelölt volt, azt mondta, nem erős, hanem okos államra van szükség, amelyik kicsi és hatékony. Milyen most az állam?
- Szép nagy, éhes és kövér, buta és tunya. Nem változott sem az állam mérete, sem pedig természete a választások óta. Én voltam az egyetlen, aki a tavalyi választási kampányban a kicsi és okos állam érdekében igyekezett érvelni. Magyarországon azonban nagyon sok embernek tetszik az állami gondoskodás még akkor is, ha ez az állam igen sok pénzt elpazarol és az adófizetőknek kevés értéket ad vissza. Pedig az állammal szemben is felvethető a közgazdasági hatékonyság követelménye. Ez a demokratikus berendezkedés egyik legfontosabb záloga. Kérdés, hogy a hatékonyság hogyan érvényesül, mire sarkallja az embereket: jogszabálykövető, törvénytisztelő, adófizető magatartásra, vagy éppen ellenkezőleg. Ez nálunk egy ördögi kör.
- Egy felmérés szerint az emberek hajlandóak lennének felajánlani 2500 forintot az államadósság csökkentése érdekében. Ugyanezek az emberek sokallták a 300 forintos vizitdíjat, amellyel amúgy színvonalasabb egészségügyi ellátást kaphattak volna. Nincs ebben ellentmondás?
- Amikor nincs tétje annak, milyen áldozatot kell vállalni a hazáért, akkor szavakban mindenki lelkes. Amikor arról van szó, hogy tényleg fizetni kell, más az ábra. Belejátszik ebbe az is, hogy a politikai osztály silánysága miatt képtelen az állampolgár arra, hogy meglássa az összefüggést az általa esetleg befizetendő díjak és a közszolgáltatások lehetséges javulása között. Magam részéről a 2008 márciusi népszavazást az egyik legkárosabb negatív fordulatnak tartom a magyar modernizáció szempontjából. A jelenlegi kormánypárt, az akkori ellenzék, hamis tudatot ébresztett a választókban, amikor kijelentette, hogy van ingyen ebéd, vagyis nyugodtan lehet jobb minőségű felsőoktatást és gyógyító szolgáltatásokat követelni úgy, hogy kevesebbet, vagy egyáltalán nem fizetünk érte. Ez persze nem igaz.
- Silány politikai elitről beszél. A kormánypártok vezetőszíjon vitetik börtönbe az elmúlt évek vétkesnek ítélt politikusait, jelezvén, hogy egy korszaknak vége. Megváltozott a világ?
- Majd ha a mai kormánypártokhoz közelálló bűnös politikusokat, tisztviselőket is rabszíjra fűzik, akkor lehet esetleg érdemi változásban reménykedni. Korrupció tekintetében egyelőre nem változtak a dolgok Magyarországon. Éppen ellenkezőleg, tovább romlott a helyzet, holott válság idején éppen az lenne kívánatos, hogy javuljon. Olyan kihívások előtt áll az ország, amely magas szakmai felkészültséget és hallatlan erkölcsi integritást igényelne. Nem nevezném például erkölcsösnek, ha valaki gúnyosan kineveti a társadalmat, és nyugdíjvédelemnek hívja azt, hogy ellenszolgáltatás nélkül elszed az állampolgároktól 3 ezer milliárd forintot, amit aztán zömében nem a nyugdíjasok céljaira fordít. Az összeg nagyja folyó kiadások fedezetére megy majd el, pontosan azért, mert a kormány képtelen volt szerkezeti reformokkal fenntartható, tehát egyensúlyi pályára állítani az állami költségvetést.”