Félrenézés

2011. február 02. 12:24

Esély sincs arra, hogy kiderüljön, vajon a forradalom leverése és megtorlása során elkövettek-e emberiség elleni bűncselekményeket.

2011. február 02. 12:24

„Miközben az ügyészség következetesen ellenáll a Biszku Béla által a diktatúra idején elkövetett tettek nemzetközi jogi eljárás alá bocsátásának, vádat emeltek a volt kommunista vezető ellen egy kétes alkotmányosságú törvényhely alapján. Biszku a »nemzetiszocialista és kommunista rendszerek bűneinek nyilvános tagadása« miatt áll bíróság elé. Vagyis esély sincs arra, hogy kiderüljön, vajon az 1956-os forradalom leverése és megtorlása során elkövettek-e emberiség elleni bűncselekményeket, viszont nyilvánosan kétségbe vonni a bűnök tagadását nem lehet. Minden egy irányba mutat: minél kevesebbet tudjunk meg, lehetőleg ne derüljön fény mindenre, ahol lehet fedjük el és tabusítsuk a múltat. A titkosszolgálatok működésével kapcsolatos politikai akarat ugyanerről szól. Bizonyára súlyos érvek támogatják a nyilvános szembenézés elkerülését.

Gellért Ádám nemzetközi jogász vádemelési javaslatában pontosan felsorolja azokat a jogi érveket, amelyek szerint az 56-os megtorlás emberiség elleni bűncselekményként minősíthető. A hazai jog szerint nincs már nem elévült bűncselekmény, a hazai jog alkalmatlan arra, hogy egy lépést is tegyen a múlt jogi tisztázásában, de nagyokat tud lépni az elfedésben. A nemzetközi eljárás akadályozása és a szólás szabadságát korlátozó Btk. tényállás alapján való vádemelés ezt szolgálja. Nem az a vita tárgya, hogy érdemes-e élemedett korú embereket büntető eljárásnak alávetni, hiszen az el nem évülő emberiség elleni bűncselekmény fogalma arra épül, hogy az időmúlás bizonyos borzalmak elkövetőit nem menti fel. Éppen a jövő érdekében, hogy az általában az állami hatalom eszköztárával elkövetett bűncselekmények elkövetői soha ne érezhessék magukat biztonságban. A magyar jogrendszer megértő a háborús és emberiség elleni bűnök elkövetőivel. Vagy sorra rehabilitálja őket, arra hivatkozva, hogy az 1945 utáni népbírósági ítéletek nem voltak jogállamiak, vagy esélyt se ad arra, hogy a régmúltban elkövetett cselekmények jogi minősítését illetékes hatóságok megkezdhessék.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
-d(-_-)b-
2011. február 03. 08:46
Arra van esély, hogy kiderüljön, a forradalom során követtek-e el emberiség elleni bűncselekményeket? Vagy most rendben van a kettős mérce?
1120
2011. február 03. 00:11
"Esély sincs arra, hogy kiderüljön, vajon a forradalom leverése és megtorlása során elkövettek-e emberiség elleni bűncselekményeket." Nálam egy ilyen mondat 3 év letöltendő! (Anyázni most nincs kedvem...)
ousiv
2011. február 02. 20:44
Milyen vicces lenne már, ha kerek 100 év, a 2018-as választások után tünnének el végre a bolsevikok a magyar „közéletből”... : ) 2014-ben még mondjuk szereznének 6-7%-ot..., de 2018-ban 5% alatt... : ) Hajrá!
betyár
2011. február 02. 16:46
Mielőtt még megtörténne a nagy összeborulás, az alábbi idézet ugyanabból a cikkből van: "A kommunista diktatúra által elkövetett emberiség elleni bűnöket nem kell összevetni a náci bűnökkel ahhoz, hogy világossá váljon: Biszku Béla mondatai nem alkalmasak arra, hogy megsértsék bárki érzékenységét. Ő ugyanis esetleg tettese a múltban elkövetett bűnöknek, véleménye ezért, bármilyen nyilvánosság előtt is fejti azt ki, alkalmatlan e sérelem okozására. Egyszerűen fogalmazva: tőle aligha várható más. Mondatai mindazonáltal nyelvtanilag és tartalmilag is alkalmatlanok voltak az áldozatok vagy hozzátartozóik komoly megsértésére. Pusztán a történelmi igazság érdekében pedig nem ildomos a büntetőjog eszközét alkalmazni."
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!