Nem volt könnyű az indulás

2011. január 11. 11:12

Teljesen ismeretlen volt nekem a nagyváros. A szüleimtől távol, önállóan kellett megállnom a lábamon. Interjú.

2011. január 11. 11:12

Mikor döntött úgy, hogy színésznő lesz?

Egy kis faluban nőttem fel, Csengerben. Először táncosnő szerettem volna lenni, már kisgyerek koromban kaptam balettcipőt, de sajnos kipróbálni nem volt lehetőségem. Nagyapám, Eszenyi Sándor iskolaigazgató volt. Az ő könyvtárában szinte mindent megtaláltam - Molnár Ferenctől Németh Lászlóig. Rendezett, szavalt, dalokat írt. Talán tőle örököltem szervezőkészségemet is. Gyerekkoromban sokat hallottam Eszenyi Olgáról, aki a Nemzeti Színházban és a Vígszínházban is játszott, és távoli rokonom volt.

A gimnázium alatt döntött úgy, hogy táncosnő helyett színésznő lesz?

A '74-es nagy árvíz után Csenger helyett Mátészalka lett a járási központ. A szüleim akkor úgy érezték, hogy a mi fejlődésünk szempontjából fontos, hogy Debrecenbe költözzünk. Az agrártudományi egyetem irodalmi színpadára jártam, és harmadikosként, 1976 nyarán statisztáltam a Rencz Antal által rendezett Oresztészben, ahol Takács Kati és Blaskó Balázs volt a főszereplő, és már ott játszott mostani kollégám, Reviczky Gábor is. Rencz később stúdiót alapított a debreceni Csokonai Színházban, és felvételt nyertem oda, és fél éven át járhattam ének-, beszéd- és mozgásórákra.

Utána egyből felvételizett a színművészetire?


Igen, és a sors keze, hogy Horvai István és Kapás Dezső osztályába kerülhettem, hiszen ők csak négyévente indítottak osztályt, ahogy Marton László is, aki az első rostán engedett át. Életem három legfontosabb színházi találkozását a születési dátumomnak köszönhetem: lehet, hogy más tanároknak az én alkatom nem lett volna megfelelő. Ők az egész színházi gondolkodásomat meghatározták, de sokat köszönhetek még Valló Péternek, Iglódi Istvánnak, Montág Imrének és Fábri Zoltánnak is. A főiskolán különösen szerencsés voltam: mert azon felül, hogy nagyszerű mestereket kaptam, csodálatos osztálytársaim voltak. Mindannyian szerettünk dolgozni, majdnem mind vidékről jöttünk, az osztály nagy része csak akkor ismerkedett Budapesttel.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marko11
2011. január 12. 10:38
Kösz! Én is a Kossuthon hallottam, hallgattam. Azóta keresem mindenfelé!
hovogo
2011. január 12. 10:03
1x, csak egyetlen egyszer mentem el egy előadó estjére, mert hittem a méltatásoknak... és azóta is a rajongóinak a lelkivilágát szeretném megérteni. Mert hát ő olyan amilyen.... de hogy ezt szeretni is lehet...háát!!!
wartog
2011. január 12. 07:47
Sztem a világon a legbátrabb, vagy legbutább döntés színésznek állni. Mert mindenki qrvája és nem a fizikai értelemben.Ha valaki mégis meg tud őrizni az egyéniségéből ennyit, mint Eszenyi, az erős lélekre vall. Tisztelem.
Rózsaszín Párduc
2011. január 11. 20:32
Azt hiszem ő nyilatkozta egyszer azt, hogy ha egy rendező azt kéri tőle, hogy a színpadon pisiljen a nézők előtt, akkor azt is megtenné.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!