Anarcho-monarchizmus?

2011. január 27. 13:01

Az Istenért; soha ne adjuk át a fasces-t olyannak, aki nyújtja a kezét érte.

2011. január 27. 13:01

„Sajnálatos módon egy politikust fölmenteni csak egy másik politikus odahelyezésével tudunk. Amúgy, természetesen a lehetőségeink is nagyon meg vannak nyirbálva, hiszen két nagy és önérdekű politikai konglomerátum irányítja azt, melyek sokkal jobbak a hatalom megszerzésében, mint annak felelősségteljes gyakorlásában.

Ám - akár így, akár úgy - választanunk kell. Azok a gondtalanok, akik nem szavaznak, vagy voksukat tüntető jelleggel egy kisebbik pártnak adják, is döntést hoznak, bármilyen jelentéktelen következményekkel is. És a jelenlegi - normális ember által választható - politikai rendszerek kínálatából egyik sem szolgál alternatívával; így hát nem irthatjuk ki a politikai elitünket, a legjobban reménykedve (amúgy is, ki takarítana fel utána?).

Igen, tudom: vannak őszinte és jó lelkek az aspiránsok közt, és néhány, ritkán be is jut, még kevesebb el is tud valamit érni a kapott pozícióval, és még olyanok is vannak, akik hűek maradnak azon meggyőződésükhöz mely oda juttatta őket. Ám, mielőtt elfelejtjük, ezek azok a politikusok, akik gyakran a legnagyobb balhékat csinálják. Hiszen az őszinteség nem ugyanaz, mint a bölcsesség.

Egy szerencsétlen cinikus végtelenül rugalmas elvekkel sok esetben kevésbé káros a szabadságra, békére és igazságra nézve, mint valaki, akinek elméjét »emelkedett« eszmények vagy (még rosszabb) emelkedett eszmények töltik meg. Ami a többieket illeti, a politikusok nagy többsége… - nos, tartsanak még velem egy percre.

Ha valaki a vázlatoktól kezdve szeretne egy politikai rendszert tervezni, ismervén valamennyire a történelmet és nagyon is tisztában lenne az emberi természettel, ha lehetséges az illető leginkább egy olyan embert szeretne távol tartani a hatalomtól, aki leginkább vágyik arra, aki a legtöbbet hajlandó tenni azért, hogy megszerezze azt. Ha már itt tart, rángasson el egy visszakozó Cincinnatust az ő földjéről mikor a volscusok már a kapuknál vannak, majd amint a krízisnek vége, engedje vissza őt földművelő magányába, de az Istenért; soha ne adjuk át a fasces-t olyannak, aki nyújtja a kezét érte.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2011. január 27. 17:14
Emlékezzünk Borisz Godunovra: a kérlelőket lehet kényszeríten is, megfizetni is. Egy politikai színjáték nem is kerűl sokba, aki meg nem is akarja a hatalmat, könnyen kiütik a kezéből
bmucsai
2011. január 27. 15:54
A hatalom nélküli király az érdekek eredőjét szimbolizáló bábu. Az érdekek eredője, autoritások érdekeinek pillanatnyi állapotát jelenti. Mitől olyan nemes dolog egy állapot szimbolizálása? Az emberek szabadsága szempontjából inkább az a kérdés milyen erők eredőjét szimbolizálja. A diktátor (diktatúra) az érdekek forrása, az állapot generálója. Az ember kiszolgáltatott a hatalomtól, egyetlen autoritásnak kell engedelmeskednie. Mint M.G. írja a liberálisok ötlete volt az egyetlen autoritásnak engedelmeskedés, az erős központi hatalom. M.G. szerint a jobb oldali szerzők anarchizmusa a kis közösségek autoritásának, autonómiájának követelésében mutatkozott meg. A szerző - nagyon bonyolult rejtett módon - az amerikai demokráciában való csalódottságát írta meg. Sajnos nem ás elég mélyre. Úgy tesz, mintha a politikában csak emberi érdekek nyilvánulnának meg, és nem lennének embertől független, elidegenedett érdekek. Szokás manapság a "közjó" fogalmát homályos, tudománytalan, bizonytalan fogalomnak tekinteni. Legyen a közjó olyan emberi érdekek halmaza, amely független az elidegenedett érdekektől. Az elidegenedett érdekek, olyan gazdasági entitások érdekei, melyek önálló autoritások. Tehát nemcsak közösségi autoritások vannak, hanem egyéb hasonló erejűek is. Kimondható, hogy a lobbik demokráciája nem azonos a közjó demokráciájával. Hiába keresgélünk az emberek és közösségek viszonylatában, ha egyszerűen más a játéktér. Előremutatóbb lenne, ha az emberek kiszolgáltatottságából indulnánk ki. Ugyan is nem csak a politikának vannak kiszolgáltatva az egyedek, hanem más egyéb kiszolgáltatottságok is vannak. Véleményem szerint a kiszolgáltatottság csökkentése növelné a demokrácia esélyeit.
dusomoja
2011. január 27. 14:55
HOgy Hattory Hanzót idézzem, ez meg mi a búbánatos lófasz?
vero1_
2011. január 27. 14:38
örök, de legalábbis klasszikus elvek echója. de mielőtt bárki is ítélne; változott-e, jobb, bölcsebb lett-e az ember az elmúlt 2000 évben, vagy csak technokratább, mint az általa alakított világ? na ugye.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!