Végkielégítés-adó: az eszköz akkor is lehet rossz, ha jó a cél

2010. október 30. 14:48

Attól, hogy Szalainé visszafizeti a nagy lóvét, még nem tudtuk meg, hogy ki és milyen megfontolásból döntött úgy, hogy kifizeti neki azt.

2010. október 30. 14:48
„A cél, amit a kormány a törvénnyel el akart érni, valóban találkozik »az emberek igazságérzetével«: elég világosnak tűnik, hogy az elmúlt időszakban megismert csillagászati összegű végkielégítéseket nem az illetők szakmai teljesítménye alapozta meg, s felvetődött az a gyanú is, hogy visszacsorgattak a pénzekből az akkori kormány- és önkormányzati hatalom képviselőinek. A közvagyon fosztogatása azonban a »régi szabályok« szerint is jogsértésnek számít. A 98 százalékos törvény logikája hibás, mert úgy csinál, mintha a kifizetett pénzek elkobzásával megoldódna az a probléma, ami az emberek igazságérzetét sérti, holott egyáltalán nem oldódik meg. Attól, hogy Szalainé visszafizeti a nagy lóvét, még nem tudtuk meg, hogy ki és milyen megfontolásból döntött úgy, hogy kifizeti neki azt. Nem tudjuk, hogy volt-e a háttérben politikai motiváció, nem tudjuk, hogy jóváhagyták-e az akciót az előző kormány prominensei, vagy csupán annyiról volt szó, hogy valaki megtalálta a saját zsebében a kasszakulcsot, és úgy gondolta, azt csinál vele, amit akar.

A »régi szabályok« (a hatályos törvények) számos polgári és büntető tényállást kínálnak fel arra, hogy ezek a pénzek peres úton visszaszerezhetőek, a felelősök büntethetőek legyenek. Ha valamiről szólnia kell a kormány elszámoltatási programjának, az éppen ez. Lehet, hogy macerásabb dolog megtenni a feljelentéseket és végigvárni néhány tucat eljárást, mint elfogadni egy néhány soros törvényt, de az én igazságérzetem azt követeli, hogy aki jogszabályt sértett, azt bíróság ítélje el és büntesse meg, aki a polgári törvénykönyvbe ütköző módon szerződött, arról a bíróság mondja ki ezt és maradjon rajta egész életére. Aki viszont nem követett el semmit, attól ne vegyék el a neki járó pénzt, csak azért, mert az ötletszerűen meghúzott értékhatár miatt belekerült a szórásba. Elszedni mindenkitől a pénzt: ez nem az emberek igazságérzetét elégíti ki, hanem egy sokkal kellemetlenebb indulatukat, amiből Magyarországon sajnos ugyancsak nincs hiány. Az irigységet.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2010. október 31. 11:41
Az utóbbi 20 évben ez a visszapereljük dolog nem működik. A Tocsik ügy, a Postabank ügy, és a többi igazolja, hogy a magyar jogrend alkalmatlan az igazságszolgáltatásra. Szomorú, de ez van!
szeekely
2010. október 31. 00:50
Ja, lehet a meglevo torvenyek alapjak is itelkezni. Erre sort is kell keriteni rogvest azutan, hogy a penzek jogerosen visszakerultek az allamkasszaba. Ez a helyes sorrend: eloszor a folyo ugyeket kell lerendezni -- a komcsi kezen levo milliardok igencsak folyo 'ugyek', hamarjaban el talalnak folyni a Csele patakba -- utana lehet vitatkozni arrol, hogy hany ev letoltendot kapjanak az elkovetok, ha egyaltalan kaphatnak. Sajnos, a Bajnai-kormany fel even at mast sem tett, mint tuntetgette elfele a koztorvenyes cselekmenyek bizonyitekait. Az egesz hiszteria-keltes celja kulonben az, hogy a vegen a Gyurcsanyt se lehessen lesittelni.
Öreg
2010. október 30. 17:09
Ennek a nőnek a kinézése is elárulta, hogy semmit sem csinált egyedül. Bevették a buliba, de kik?
SZtR
2010. október 30. 15:43
Csakhogy igazságérzetünk szerint a bíróságok sem működnek megfelelően. Lassú, elhúzódó, drága 1-1 ilyen per, és nagyon sokszor a bűnös javára dől el, mert pénz beszél. Sok jó példát nem láttunk eddig eredményes felelősségre vonásokból. Hagyó is kimentette a vagyonát, mielőtt elítélhették volna, Hunvald meg már Strassbourggal fenyeget. Szerintem indokolt a huszárvágás.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!