„A szocializmusban egy ország korrumpálása zajlik. A Kádár-rendszer fenntartásának árát az ország megette, megitta, vagy megbocsátotta azért cserébe, hogy a Fradit is engedték bajnokságot nyerni. Érthető, ha a többség nem felidézni és feltárni, hanem felejteni akart. Én nem hiszem, hogy ez az attitűd nagyban megváltozott volna, hogy hirtelen az emlékezésnek támadt kultusza. Az bűnösök és más kétes figurák dolgainak fölelevenítése nem a múltnak, a tisztázásnak szól, hanem a jelen küzdelmeinek. Jól példázza ezt Kádár János és felesége sírjának megrongálása, földi maradványainak meggyalázása. Mikor is történt ez?
Az állami pompával megrendezett temetés után, amelyet áldozatok és rokonaik joggal érezhettek irritálónak? Az első választás követően, amikor néhányan gondolhatták úgy, hogy Kádáréknak még ebben a földben sem juthat hely? Netán ’94-ben, amikor a szocialisták visszatértek a hatalomba, és érthető lett volna, ha ezt sokan képtelenek megemészteni, és indulataikat akár ebben a barbár formában vezetik le? Nem, az eset 2007-ben történt, amikor a még fájó sebek, a keserűség, a harag ezt aligha indokolhatta.
Magyarország nem a múltjával küszködik, hanem a jelenével. Nem a kommunista bűnök, hanem a sikertelenség a frusztráció okozóit igyekszik megtalálni, és ebben a pártállamnak csupán annyi szerepe van – nem függetlenül a mostanság teret nyert borzalmas világmagyarázatoktól –, hogy amikor már a személyes megalkuvásokról nem kell számot adni, felelősként rá lehessen mutatni. A bűnbakképzés ősi rituáléja zajlik, amelynek primitívségén mit sem változtat, ha a bűnbak tényleg bűnös.”