„– Az elmúlt hét végén ért véget Rodoszon a II. Katolikus-Ortodox Fórum. Kik vettek rész a fórumon és milyen céllal szervezték meg immár második alkalommal?
– Mindenekelőtt hangsúlyozni kell, hogy ez egy európai fórum, amelyben az összes európai ortodox egyház képviselői és az Európai Püspöki Konferenciák Tanácsa által összeállított delegáció vesznek részt. Számos ország képviselője van jelen, és olyan témákról beszélünk, amelyek nem dogmatikai jellegűek. A dogmatikai párbeszéd külön bizottságban folyik, amelyet a katolikus egyház részéről a Keresztények Egysége Pápai Tanácsa vezet.(...)
- A második rodoszi fórum mire kívánja irányítani a figyelmet?
– A vallásszabadságra. Ezzel összefügg az objektív igazság létének a tisztelete, és összefügg vele az egyes népek kulturális – vallási hagyományainak sajátos tisztelete is. Korunkban a nagyarányú migráció kérdésével is számolnunk kell, ami újra és újra felveti a vallásszabadság kérdését, hiszen sokféle kultúrájú és vallású nép él egy helyen. Az európai népek kulturális, vallási, nyelvi identitását is, mint értéket egyre inkább hangsúlyoznunk kell.(...)
Felmerül a kérdés, hogy az objektív igazságnak és az objektív értékeknek szerepelnie kell-e a társadalmi életet szabályozó megfontolások között. Pusztán a vélekedéseknek a szintjén lehet csak együtt élni, vagy pedig az emberről és a világról szóló objektív igazságnak a közös keresése és megtalálása szintjén is? Mi hiszünk abban, hogy az ember képes felismerni a legalapvetőbb igazságokat. Ezért bízunk abban, hogy a társadalom többségével konszenzust lehet kialakítani a legfőbb emberi értékek tekintetében, amelyekről mi keresztények azt valljuk, hogy hitünk fényében gazdagabban látjuk ezeket, illetve hogy az isteni kinyilatkoztatás az emberi észre, a természetes megismerésre építve még többet mond erről. Ha vannak közös alapok, amelyeket nagyon széles körben el lehet fogadni, akkor az már biztonságot ad az egész társadalom építése számára.”