„Ne áltassuk magunkat, a szőnyeg, amely hosszú ideig eltakarta az alá söprögetett nőkérdés súlyos problémáit, már alig járható.
A (társadalmi osztályokon átnyúló) nőkérdés bonyolultabb, mint bárki gondolná. Ez a tőke Achilles-sarka. A női emancipáció lényegi követelései: a »szabadság, egyenlőség, testvériség« összeférhetetlen a mai rendszerrel. A nők fölszabadításának léterejű követelése a tőke számára kezelhetetlen kihívás. A nemzetközileg elismert marxista filozófus, Mészáros István szerint »nincs rá mód, hogy a női emancipáció követelését ki lehessen elégíteni a fönnálló egyenlőtlen társadalmi viszonyokban bekövetkezett lényegi változás nélkül. Ebben az értelemben történelmi kihívása ténylegesen jócskán túlterjed közvetlen követelései határán«.
Ez az, ami létrehozta a hatalmi elit láthatatlan szövetségét a nőkkel szemben. Ebből kiindulva érthetővé válik, hogy a nőkérdés a legmélyebb társadalmi és gazdasági problémák hordozója, melyek megoldásait részenként értékelni értelmetlen. A nőkérdés az új kapitalista rendszer aktív akadályát jelenti minden területen. A szocialista feministák a lényegi egyenlőséget követelik, nem elégszenek meg a formális jogi egyenlőséggel, a kisebbségek, fajok, nemek egyenlőségének üres formáival. A társadalmi rend igazságtalanságai és embertelenségei ugyanis egyre inkább női arccal jelentkeznek, s egyre inkább meghaladják a tűrőképességet. A munkaerőpiac egyre nagyobb fölöslege egyre nagyobb mértékben női fölösleg. Így a gyermekvállalás kötelező projektje sem mentes a tőke megszemélyesítőinek önérdekétől.
A női emancipáció ügye közvetlen fenyegetés minden tekintély számára, így a családok értékrendjét befolyásoló egyház számára is. Olyannyira, hogy amikor a tőke újratermelési folyamatában diszfunkció támad, az egyház a tőke segítségére sietve a felelősséget nyomban a családra terheli, és a »hagyományos családi értékeket« állítja mintaképül. Azért támadja a »deviáns« társadalmi csoportokat is, mert nem tudja őket szolgalelkűségre fogni, miután rendelkeznek alternatív politikai értékrenddel és lázadó szellemmel.