Furfangos jegybank

2010. szeptember 15. 14:26

Hazánkban sikerült megdönteni az ősi bankári elvet, miszerint hasznot csak kockázatviseléssel lehet csinálni.

2010. szeptember 15. 14:26
„Meglepő döntést hozott nemrég a magyar jegybank: a kereskedelmi bankok döntéskörébe utalta, hogy mennyit óhajtanak elhelyezni a jegybankban kötelező tartalékként. Egész széles skálán választhatnak kettő és öt százalék között. Többen azt várták, hogy a művileg előállított inflációs veszélyre hivatkozva, valamint a legutóbbi, úgynevezett szigorú közleményét is figyelembe véve a jegybank a kamatemelés mellett dönt.

A kötelező tartalékok elhelyezése pótbiztosíték: legyen a bankoknak elegendő fedezetük arra, hogy a mindenkori betétesek pénzvisszahívási igényeit mindig biztonsággal ki tudják szolgálni. Alaphelyzetben erre a célra amúgy is tartanak a bankok más bankoknál pénzt, a pénztárban pedig készpénzt. A százalékban megszabott összeg arányban áll az illető bankban elhelyezett betétek összegével. Nos, most választhatnak kettő és öt százalék között – bármit. (...)

Hazánkban tehát sikerült megdönteni az ősi bankári elvet, miszerint hasznot csak kockázatviseléssel lehet csinálni. Nálunk a bankok már hasznot úgy csinálnak, hogy a kockázatmentes jegybankba teszik a pénzt. Ez a fordított bankárkodás, igazi magyar »know-how«. A jegybank a fordított bankárkodáson veszteségeket szenved el, amit hűséges tulajdonosa, az állam az adófizetők terhére megtérít. A bankok egy része azonban még így is megharagudott a magyar államra, mert az nem kér az IMF gazdasági receptjeiből, azokból, amik további tömeges elnyomorítással járnak. Rá kéne szorítani a magyar államot, hogy sündörögjön vissza az IMF-hez – mondta ki legutóbb őszintén a »piac« egyik nagy játékosa, a J. P. Morgan. Ezt úgy lehet elérni, ha megszorítjuk a piacon az állam számára elérhető hiteleket. De akkor mit csináljunk a pénzünkkel? Cégeknek, háztartásoknak sem akarjuk kikölcsönözni, keresni mégis szeretnénk valahogy. Erre jött válaszként az újabb jegybanki mentőötlet: fakultatívvá kell tenni a kötelező tartalékolást.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 81 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Hajdú
2010. szeptember 16. 00:01
Ne haragudjatok, de itt most tényleg eléggé árnyékbokszolás folyik... nem hiszem, hogy az itt levők közül sokan értik, hogyan is működik a kötelező tartalékolás (és a cikkíró sem). És ez most teljesen pártállástól független. Csak annyit kérdeznék, tudjátok eddig mennyi volt a kötelező tartalákráta? 2%. Mostantól 2% vagy több. A bankoknak általában az a jó, ha ez a ráta minél kevesebb, hiszen akkor annál kevesebb pénzt kell _kötelezően_ az MNB-ben tartani, érthető? Amúgy meg beteheti fakultatíve is oda a pénzét korlátlan mennyiségben (de itt még egy félreértés van, mert ez nem nagy biznisz, normál esetben ennél csak több kamatot kaphat máshol)! Csak egy elég speciális esetben jobb egy banknak, a nagybankoknak például abszolút nem számít. Őszintén szóva amikor meghallottam ezt a hírt, erősen el kellett gondolkodnom, hogy miért választana egy bank egyáltalán magasabb kötelező tartalékot, de végülis létezhet ilyen, de ez nem profitot növel, csak likviditást javít (most ezt nem tudom, hogy érdemes-e ennél jobban kibontanom).
kaktusz
2010. szeptember 15. 18:05
A tobbi csak mellebeszeles.. egyevbet sem tudsz csak mellebeszelni.. Attol tarok azert van ott magyarorszag ahol van mert olyan penzugyi zsenik vannak mint te
vero1_
2010. szeptember 15. 17:26
szerencsétlen, a stílusoddal ko-ztad magad a 3. kommentben. most meg a földről kiabálsz. menj vissza trágyát pakolni.
Laibach
2010. szeptember 15. 17:07
Ez a lényeg, a többi csak duma: http://www.lakatospal.hu/index.php?page=articles&id=7802&lakatos-pal-gazdasagi-bergyilkosok-vegeztek-velunk-is-
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!