A Fidesz és a multik: gyűlölet és szerelem

2010. szeptember 27. 11:55

Ha a cél az új munkahelyek teremtése, akkor nem en bloc kéne kijelenteni, hogy több külföldi köszönjük, ne is jöjjön a hazai kiskereskedelembe.

2010. szeptember 27. 11:55

„A Fidesz vezető politikusai még nem is olyan régen igencsak antimulti és antikapitalista retorikában utaztak. A válság ürügyén is szinte rávetették rá magukat az átkos nyugati nagytőke, a multik, a spekuláció, a bankok és bankárok, a »pénzkapitalizmus« bírálatára. Nem véletlenül nyilatkozta még áprilisban a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) elnöke: »Bízunk abban, hogy a korábbi retorika ellenére a külföldi befektetések áldásos hatását a Fidesz gazdaságpolitikusai is fel tudják mérni és ki tudják használni.«

A Fidesz közeli értelmiség egy része, a harmadikutasok régóta próbálják antimulti és antikapitalista irányba terelni a Fideszt, kezdve azzal, hogy a 90-es években Lezsák Sándor egy 56-os megemlékezésen az elnyomó tankokhoz hasonlította a Budapestet »körbevevő« plázákat. Közvetlenül a kétharmados győzelem után Bíró Zoltán fejtette ki: »… nyomasztó és bénító az, ahogyan a nagy globális kereskedőláncok rátelepedtek az országra és a magyar gazdaságra. A tisztességtelen kereskedés, a hazai termelőkkel szemben tanúsított kereskedői magatartás megfojtja az amúgy is vergődésre, piacvesztésre ítélt magyar gazdaságot. (…) Új politika és új állam! Ezt tekinthetjük most olyan forradalmi változásnak, amely itthon véget vethet az egykori kommunista, mára virgonc és gőgös kapitalistává varázsolódott oligarchák uralmának. Ha ez fájni fog ennek a feldagadt piócarétegnek, hadd fájjon.«

Pedig jó lenne, ha ők is belátnák: a valódi versenyhelyzet az, ami hosszú távon a magyar gazdaságnak is előnyös. Ezért jó, ha Magyarország vonzó befektetési környezetet garantál EU-konform módon, azaz tekintet nélkül a tőke állampolgárságára, nemére, korára, etnikai hovatartozására.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
drkovax
2010. szeptember 27. 15:29
Tán nem kéne keverni, hogy üdvözöljük a magas technológiai szintet képviselő termelő multit (mint pl. Audi) és nem szeretjük a harácsolásra, monopol pozícióra berendezkedett kereskedő multit. Nincs ebben semmi ellentmondás. Max Seresnek továbbra is a szövegértési nehézségei termelik a bevételt ...
vizipipa
2010. szeptember 27. 15:24
"a külföldi befektetések áldásos hatását " Mondja ezen nemzetközi nagytőke (elég PC-n mondtam?) képviselője. "a valódi versenyhelyzet az, ami hosszú távon a magyar gazdaságnak is előnyös" Igen, a versenyhelyzet az hiányzik. A monopolhelyzettel való visszaélés, kartellezés, na az van bőven. Ilyen a jó ballib pr. Megmagyarázza, hogy ami neki jó, az valójában a többségnek jó. Kár, hogy túl sokan megeszik.
balbako_
2010. szeptember 27. 15:20
Egy apróságot kifelejtett Seres - talán nem véletlenül -, hogy a magyar cégeket helyzetbe, verseny helyzetbe kell hozni és ez szerepelt a Fidesz programjában amit szavazói nagyon is ki fognak követelni. Szó volt kötelező magyar árukról, stb. A multik furcsa szerzetek. Ha nyomják préselik szabályozzák, bírságolják őket akár hasznosak is lehetnek. Amúgy speciel a bevásárlóközpontok hatalmát csakugyan magyar cégek felfuttatásával lassan meg kell törni és horribile dictu szépen elköszönni tőlük!
==T==
2010. szeptember 27. 14:24
Márpedig a kiskereskedelem(ill. ált a kereskedelem és a kapcsolódó logisztika) pont az ágazat, ahol nemhogy szükség nincs a külföldi tulajdonú cégekre, de kifejezetten károsak mind a hazai konkurencia, mind a hazai beszállítók (mezőgazdaság, élelmiszeripar, könnyűipar, stb) szempontjából. A másik négy ilyen terület a pénzügyi szektor, az építőipar, az élelmiszeripar ill. általában a szolgáltatási szféra.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!