„- Lógni fog, azaz felfüggesztésre kerül a mandátumod?
- A lemondásomat szorgalmazó fideszes felszólítás annyira vehető komolyan, mint elhíresült beszólásom, de az enyémben legalább volt némi humor. Ha Kövér László szintén félremagyarázott, köteles beszédére gondolunk, akkor akár még házelnök is lehet belőlem. A viccet félretéve: nem az évszázad poénja volt, de szerintem elfért volna a Parlament falain belül a szándékoltan kétértelmű »lógjon« szó. Bocsánatot kérni őszintén csak a frakciómtól tudtam, amiért kellemetlenséget okoztam nekik egy félremagyarázható tréfával. Mert ki gondolná komolyan, hogy gyilkosságra buzdítottam, kiben kelthet ez valós félelmet vagy megbotránkozást? Főleg annyi sok »Vesszen Gyurcsány!« után…
- Régóta keresték a fogást rajtad, s ez a bekiabálás támadási felületet adott.
- Éreztem, hogy nem mindenki számára érthető egy ilyen kétértelmű szójáték, ezért csak félhangosan, a körülöttem lévőknek mondtam. Így nem is minősíteném bekiabálásnak, hiszen ha én bekiabálok valamit, akkor azt mindenki hallja, mint Pintér Sándor árvízvédelmi köszönetnyilvánítása alatt az »Éljen a Gárda!« kiegészítést vagy az erélytelen házelnöki rendteremtést segítő »Kufárok, kifelé!« felszólítást. (...)
- A túloldalról miket szoktak bekiabálni?
- A kétértelmű beszólásom magyarázatára válaszul például. ezt: „Most legyél bátor! Nesunnyogjál!” Pedig szerintem az a gyáva alak, akik a mentelmi joga mögé bújik. Amikor Trianon 90. évfordulójára politikai vitanapot kezdeményeztem, Semjén Zsolt azt kiabálta be, hogy a javaslat Robert Fico érdekeit szolgálja. Két nap múlva ő maga nyújtotta be a Nemzeti Összetartozás Emléknapjáról szóló törvényjavaslatot. Harrach Péter, az Országgyűlés korábbi alelnöke Semjén beszólása kapcsán el is mondta nekünk, hogy ne háborodjunk fel, a bekiabálás parlamenti műfaj. Ebben egyetértek vele, hiszen ha az tömör, akkor nem zavarja a parlament működését, s a Ház tekintélyét is inkább az sérti, hogy egy átlagos vitán jelenlévő néhány tucatnyi képviselőt kell Országgyűlésnek nevezni. Minden ülésen több száz házszabálysértés történik a jelenléti kötelezettség megszegésével (ha úgy tetszik: a képviselők lógásával), s akkor még nem számoltuk például az elvileg szintén tiltott telefonálásokat. Szerintem az is sérti az Országgyűlés tekintélyét, hogy egyesek farmerban, sporttáskával jönnek az ülésterembe.
- Egy LMP-s képzeletbeli naplójából más hasonló »életérzéseket« is bemutat a bar!kád.
– Kérdezte is tőlem Schiffer András, hogy ki írja ezt a rovatot. Visszakérdeztem: indított már az LMP belső vizsgálatot annak kiderítésére, hogy ki szivárogtatja ki a vezetőségből ezeket az információkat? Dúlt-fúlt mérgében, de ő azért érti a viccet. Ellenben a fideszesek rendszerint nagyon értetlenek. Az államfőválasztásnál például elkurjantottam magam a folyosón, hogy »fideszesek, kettesével!«, utalva az öt évvel korábbi esetre, amikor kijátszották az Alkotmány által előírt titkos szavazást azzal, hogy párban kellett menniük voksolni, ellenőrizve társuk szavazatát. A fideszes mamelukok többsége nem értette visszautalásomat, bár akadtak olyanok is, akik válogatott trágárságokkal illettek válaszul a folyosón. Nagyon fájhatott nekik hallani az igazságot.”