Mire jó az elszámoltatás?

2010. július 29. 08:32

A Fidesz viszont most egyértelműen azt üzente, hogy nem elégszik meg a kishalakkal, és kormányra kerülése esetén bíróság elé állítja az előző ciklus politikai vezetőit.

2010. július 29. 08:32
„A választásokon győztes Fidesz ezen a téren nagyon magasra tette a lécet – annál is magasabbra, ahová a szocialisták helyezték 2002-ben. Az MSZP akkor nem beszélt az Orbán-kormány frontpolitikusainak jogi felelősségre vonásáról, bár a sokszor emlegetett ügyek (Ezüsthajó, Happy End és társai) kapcsán egyes választókban akár ilyen várakozásokat is kelthetett. A Fidesz viszont most egyértelműen azt üzente, hogy nem elégszik meg a kishalakkal, és kormányra kerülése esetén bíróság elé állítja az előző ciklus politikai vezetőit. A választói elvárás ezek alapján evidens, a Gyurcsány Ferenc elleni (sikeres) eljárás szinte minimumkövetelmény. Ha a Fidesz valamilyen ok miatt nem tudja teljesíteni ezt a kiemelt választási ígéretet, és Papcsák végső soron Keller sorsára jut, az a korábbiaknál is nagyobb csalódást okozhat a jobboldal táborában, miközben a 2002-eshez hasonló menlevelet ad a célkeresztbe került személyeknek.

Sokan mondják, hogy a helyzet most radikálisan más: akkor egy minimális parlamenti többséggel és folyamatosan megkérdőjelezett legitimitással rendelkező kormány mellett a Fidesz korábbi képviselőjelöltje által vezetett ügyészséget találhattunk, míg most egy kétharmados többségű, jelentős hatalmat koncentráló politikai centrum hamarosan lehetőséget kap arra, hogy a már amúgy is hozzá közel álló ügyészség élére is saját emberét ültesse. Nem állítom, hogy nincs jelentőségük ezeknek a különbségeknek, az összehasonlítás mégis abból a szerintem téves elképzelésből indul ki, hogy az igazságszolgáltatás politikai erővel irányítható. Természetesen nem tehetem tűzbe a kezem az összes ügyészért és bíróért, mégis azt képzelem, hogy ezen magas presztízsű szakmák belső logikája főszabályként nem teszi lehetővé a szakmai szempontok folyamatos és erőteljes felülírását.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 26 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
marós
2010. július 29. 17:02
A vétkesek, azok akik bűncselekményeket követtek el. A vétkesek törvény elé állítása nem politikai bosszú, hanem igazságszolgáltatás. H a vétkesek egyuttal politikai tevékenységük közben, annak árnyékában követték el bűnös cselekményeiket ez nem lehet felmentés a számukra, sőt sokunk véleménye szerint ez inkább súlyosbító körülmény.
wandakutya
2010. július 29. 14:31
Bár nem egészen ide tartozik, mindazonáltal fölhívom a hivatásos rettegők figyelmét, hogy az Alkotmánybíróság kilenc tagból áll, ehhez jött most még Bihari és Stumpf. Az Alkotmánybíróság elnökét momentán Paczolay Péternek hívják. Vagyis a frissen bekerült tagok egyike sem kerül abba a helyzetbe, hogy elnökként netán jelentősen befolyásolni tudná a bíróság működését. Kettő kilenc "ellen" - nem túl meggyőző arány, még akkor sem, ha a többi tag jelenét vagy múltját górcső alá vesszük. Legföljebb különvélemények megfogalmazására elég ez a kisebbség, még akkor is, ha föltesszük a lehetetlent, hogy a két új bíró mindig mindenben azonos véleményen van. Jelentős súlyt tehát nem fognak képviselni a testületben. A működőképességet viszont javítják. Bárki bármit gondoljon is erről a bírói karról. Én is gondolok... :)) Így tehát kár lovagolni az új bírák személyén.
Nina11
2010. július 29. 10:42
Néha nagyon jókat mosolygok Török Gábor blogos bejegyzésein, egynémelyik szintje megüti egy értelmesebb, közügyek iránt érdeklődő, első éves, politológus szakos hallgató eszmefuttatásait. Ez mondjuk a szokásosnál is gyengébbre sikeredett, és csúsztatás. A Fidesz SOHA nem politikai boszorkányüldözést helyezett kilátásba ( vs. Keller és "fantasztikus" hivatala), hanem a a politikai hatalmukkal visszaélő, korrupcióban részt vevő, a köz számára jelentős anyagi kárt okozó személyek felelősségre vonását, demokratikus eszközökkel. Ez egyébként egyetemes elvárás a választóktól, akiknek elegük lett a fejőstehén szerepkörből, meg abból hogy hülyének nézik őket. (BTW, ha külön-külön serpenyőbe tesszük a Fidesznek betudott - és soha nem bizonyított- ügyeket és az MSZP (+ SZDSZ) eddig napvilágot látott botrányait, akkor a kettő nagyon más súlycsoport, kármultiplikátor hatásuk is más dimenzóban mozog. Továbbá axióma, hopgy minden szentnek maga felé hajlik a keze, korrupció volt, van és lesz, az emberi természet attributúma, de nem mindegy, hogy mekkora, illetve, hogy a kormányzat kizárólagos célja önmaga megszedése, vagy azért odafigyel az ország egészének a prosperitására is.) Szóval szűnjön meg csak a "következmények nélküli ország" titulus hazánk vonatkozásában.
hogyne
2010. július 29. 10:29
A cikk szerzője igen rossz emlékezettel lett megverve, vagy pusztán ferdít, ami a független újságírás szégyene. "A Fidesz viszont most egyértelműen azt üzente, hogy nem elégszik meg a kishalakkal, és kormányra kerülése esetén bíróság elé állítja az előző ciklus politikai vezetőit. " A Fidesz azt ígérte, hogy azokat állítják majd bíróság elé, aki visszaélt a hatalmával, megkárosította a közvagyont, vagy egyéb bűncselekményt követett el... Azért ez nem ugyanaz Török úr!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!