Sajtótájékoztató

2010. június 26. 19:06

A kormányra került jobboldalhoz közel álló lapoknak azonban nyomós érdekük is, hogy immáron elveik legyenek. Ugyanis egy pártlap nem eltartható.

2010. június 26. 19:06

Érdekes írás jelent meg a Magyar Nemzetben. Óvatosan, de kritizálta a Fideszt. Egyelőre csak a nagyobbik kormánypárt médiatörvény-javaslatát - de a cikk vége már többet sejtet, mint egy egyszerű szakmai vitát, bírálatot. Szerető Szabolcs voltaképp - egyelőre még persze Érte, s nem Ellene aggódva - számon kérte a polgári párton a demokráciát. Mészáros Tamás feat. Bolgár György megdicsérte a polgári napilapot, azt, amitől Avar János éveken át még az újságkénti minősítést is megtagadta.

Hogy egy demokráciában tényleg megbosszulja-e magát, ha leépítik, korlátozzák a demokráciát, nem tudom. De hát nem is erről lennénk szólandók. Hanem arról, hogy a Magyar Nemzet kritizál. És még ez sem érdekes önmagában - ám ennek kapcsán megkérdezhetjük, hogy milyen legyen, milyen lesz a jobboldali média? Ami eddig olyan volt, amilyen.

Milyen is volt? Például
ellenzéki. A Fidesz azonban immáron kormányon van, a hozzá közelálló médiák (médiumok) pedig ellenzékinek megmaradva kevéssé állhatnának továbbra is közel hozzá. A tegnapi újságnál azonban talán csak a kormánypárti propagandalap unalmasabb. Az újságíró létében mindig is valamelyest a hatalom ellenfele. Szólásszabadságát is az állammal szemben nyerte el - igaz, mostanra már más, nem-állami entitásokkal szemben kell védenie. Az újságíró kritikus, szellemes, provokatív. Nem a hatalom indokai, hanem árnyoldalai érdeklik. Ez nem azt jelenti persze, hogy minden újságnak minden kormány ellen egyaránt lőnie, ugyanazon dühvel érvelnie, csaholnia kell. De az újságok közötti különbség - amint tőlünk északabbra, délebbre, nyugatabbra van - nem a kormánypártiság vagy az ellenzékiség - tehát valamilyen pártérdek szolgálata -, hanem a kritika irányának és céljának eltérősége. Valaki konzervatívként kritizál, valaki liberálisként, valaki katolikusként, valaki baloldaliként, valaki kommunistaként, valaki fasisztaként, valaki anarchistaként (stb.) - természetes, hogy egy konzervatív kormány a konzervatív újsághoz közelebb áll, de a konzervatív újság ettől még ugyanúgy kész konzervatívként számon kérni a konzervativizmust. A Frankfurter Allgemeine Zeitung nem lesz CDU-lap, még ha bizonyosan jobban szimpatizál a CDU egyes törekvéseivel. A Libération sem lesz szocialista házi újság, még ha maga is balról kritizálja a közéletet. És a La Croix sem lesz az egyház hivatalos közlönye, még ha újságírói többségében valószínűleg vallásukat gyakorló katolikusok.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
idelle
2010. június 28. 08:50
"A kormányra került jobboldalhoz közel álló lapoknak azonban nyomós érdekük is, hogy immáron elveik legyenek. Ugyanis egy pártlap nem eltartható." neeem? akkor nem tetszett élni a szocializmusban! nem csak egyet lehet eltartani, hanem legalább kettőt is. meg két hetilapot. és néhány időszaki kiadványt, és így tovább.
soelmo
2010. június 27. 09:55
Hurrá! Minden jobboldalinak látszó lap olvadjon be a Népszavába...egy kis továbbképzésre Bolgár, TWA (szerencsére nem ismerek többet) stb. kollégáikktól sokat tanulhatnak ....
states
2010. június 27. 08:50
Miután Orbán bulldózere még csak lassítani sem hajlandó, s miután a baloldali média csak hisztérikusan és hiteltelenül diktatúrázik, ezért a jobboldali sajtónak lenne a feladata, hogy néha a küllők közé rakjon egy jó vastag botot. A sofőr érdekében.
Kettes
2010. június 26. 23:28
Finon, amikor az egyik pártlap oktatja a másikat elvszerűségből. Nagy az a segg, mind odafértek, fiúk.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!