„A nép vegyességének és változékonyságának tapasztalati ténye a nép-nemzeti népszemlélet keretében feldolgozhatatlan, ezért ez a szemléletmód súlyos tudathasadással és identitászavarral jár. A »nemzeti« politikus tudni véli, mi a nemzeti gondolat, mit akar a magyar, s látja, hogy a tapasztalati magyar többnyire mást gondol és mást akar. Mindenfélét. Minél inkább tudni véli a »nemzeti« politikus, mitől magyar a magyar s mitől magyar ő, annál kevésbé tudja, ki magyar és ki ő. Ezért frusztrált lesz, s tisztogatni akar a nyilvánosságban, a sajtóban, a művészetben, az iskolában, az elitben, a parlamentben, a gazdaságban, s nem tud megbékülni a demokráciával, amely a »nemzeti« erőkkel egyenjogúvá és esélyegyenlővé teszi a »nem-nemzetieket«, és amely nem rendeli a tapasztalati magyarságot az autentikus magyarság alá. (...)
A győztes mindig túlértékeli győzelmének jelentőségét, túlértelmezi a jelentését, túlreméli időbeli érvényét, s szeretné megállítani a Föld forgását, a történelem folyását győzelme pillanatában. Mindez azonban a »nép-nemzeti« erők esetében együtt jár a hatalom védelmének és a végre »önmagára talált« nép védelmének az azonosításával. Erre az azonosításra pedig rá lehet építeni a demokrácia lebontásának az ideo lógiáját. A néphatalom korlátozása a nép önvédelme. Ezt sok változatban ismerjük.
A népnek szava nincs, csak tolla, amivel kizárólag x-eket lehet írni. A nép nem tudja megmondani, mire hatalmaz fel, csak azt, hogy kit (mit). A nép csupán akarata megváltoztatásának mértékével fejezheti ki, mennyire felelt meg a népakaratnak, amit a felhatalmazásával tettek. Ezért a nép felhatalmazásával sok mindent lehet tenni, csak azt nem, ami a népet akaratának változtatásában gátolja. A győzelem túlértékelése akkor válik igazán veszélyessé, amikor a népakarat felhatalmazását kiterjesztik a népakarat jövőbeni közvetlen, vagy közvetett korlátozására. És ez teljesen független a felhatalmazás mértékétől, mert olyan felhatalmazás nincs, ami ne korlátozódna a következő ciklusra, s amely a néphatalom szűkítésére hatalmazna fel.”