BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
Az euró válsága egy szempillantás alatt szertefoszlatta az uniós integráció továbbfejlesztéséhez fűzött reményeket.
„Az euró válsága egy szempillantás alatt szertefoszlatta az uniós integráció továbbfejlesztéséhez fűzött reményeket. Kiderült ugyanis, hogy az európaiaknak csak addig van szükségük az unióra, amíg többletforráshoz lehet jutni a közös kasszából. A politikusok annyira elvakultak, hogy nem törődtek azzal, ki fogja pótolni a hiányzó összeget, ha esetleg túl sokat költenének. Sőt egyszerűen becsapták Brüsszelt, hogy még több pénzt kaphassanak. Brüsszel pedig nem ellenőrizte a tagországoktól kapott adatokat, még akkor sem, ha egyre nyilvánvalóbb volt némelyek hamissága, és hagyta, hogy a közös valuta és kassza terhére eladósodjanak olyan tagországok, amelyek aligha tudják majd visszafizetni tartozásaikat.
Aztán, mint mindig, eljött az igazság pillanata: a túlköltekezőkről kiderült, hogy nem tudnak fizetni, s az eddig ésszel élő gazdagoknak kell kifizetniük a szegény déli sorstársak számláit. Ebben a pillanatban fény derült arra is, hogy a nemzeti érdekek sokkal fontosabbak az európaiaknál. A görög euró elleni támadásra csak nagy késéssel és végül pontosan úgy reagáltak, mintha a NATO alapszerződésének 5. pontja írta volna elő. Vagyis ha valakit megtámadnak, akkor azt mindenki elleni támadásként kell felfogni. A NATO-ban azonban ez az elv csak azért működik, mert a katonai erőt hozzá az amerikaiak állják. Egy kézen meg lehet számlálni ugyanis azokat az európai országokat, amelyek a költségvetésük két százalékát hajlandóak lennének katonai célokra áldozni, s ha költenek is, akkor is inkább látványprojektekre, mintsem védelmi szempontból értékelhető programokra.
Az euró stabilizálásához azonban az amerikaiak nem biztosítanak védernyőt. A legnagyobb tagállamok vezetői így csak annyira védték meg az eurót, amikor megmentették a görögöket a csődtől, hogy a saját nemzeti kötvénypiacaik működőképesek maradjanak ebben a pénznemben. Nem tudnak viszont megoldást találni a közös valuta gyengeségét okozó valódi problémákra: túl nagyra nőtt az utóbbi évtizedben a különbség a tagországok eladósodottsága és versenyképessége között ahhoz, hogy egy közös valutát üzemeltethessenek.”