Fidesz kontra Jobbik: szétválik, ami nem tartozik össze

2010. március 05. 08:30

Molnár Oszkár és Pörzse távozása után a Bayer-levél ígéretes kezdetnek tűnik a szélsőségeket lenyeső politika irányába.

2010. március 05. 08:30
„Az ultrákkal való bánásmódban kétfajta hibát lehet elkövetni. Az első, hogy az általuk jogosan, ugyanakkor sértő, kirekesztő módon felvetett problémákat tabusítják, féligazságaikat is hazugságnak nevezik, szóba sem állnak velük. A másik, hogy felfogásuk, jelképeik, következtetéseik egy részét hallgatólagosan elfogadják, integrálják a holdudvari diskurzusba. A balliberális tábor az első, a Fidesz a második szarvashibát követte el.

Nem lett volna baj, ha a Fidesz meg akarta volna szelídíteni a nemzeti fundamentalista »etnikai populista« erőket, mielőtt integrálja őket a mozgalomba. Ehelyett a mérsékelt jobboldal sokáig hagyta, hogy az ultrák a fejükre nőjenek. Bayer Zsolt például, aki cigányügyben fontos részigazságokat is kimondott – de torzításokkal, hamis közhelyekkel, előítéletesen általánosító panelekkel vegyítve, szalonképtelen hangvételben. Ahogy olvasta az ember, néha szinte igazat adott volna neki, de akkor jött egy nem túl gusztusos félmondat, egy jelző, egy fordulat, és vége. Napilap és tévé vált jó darabig a Jobbik propagandistájává, még ha nem is szándékoztak azzá lenni. Ha egy lap híranyagának címében nevezi hazaárulásnak pár liberális képviselő földügyi véleményét, akkor ő gerjeszti ama politikai okkultizmust, paranoiát, csőlátást, ami minden szélsőségre jellemző. (És ami most már őket is fenyegeti.)

A baloldal hallgatásával játszotta a romakártyát a Jobbik kezére, a mérsékelt jobboldal pedig a kódolt cigányozással, amivel szemben »meggyőzőbb« volt a nyílt cigányozás. A hallgatás és a cigányozás között kellett volna megtalálni a keskeny mezsgyét a hasznos diskurzusra. A Fidesz most döntött: nincs tovább a radikáljobbon keresnivalója. Molnár Oszkár és Pörzse Sándor távozása után a Bayer-levél, az Orbán-nyilatkozat ígéretes kezdetnek tűnik a szélsőségeket lenyeső politika irányába.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 17 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
iMan
2010. március 05. 18:48
Újtra kell definiálni a pártokat: Nyugatos blokk:MSZP,SZDSZ,MDF,LMP,Fidesz stb Keleties blokk:Jobbik,MKP stb.
Öreg
2010. március 05. 17:08
A politikusoknak arra is kell/ene/ gondolni, hogy a rájuk szavazók milyen értékek érvényesülése céljából szavaznak rájuk. Ezért- ha a pártok viszonyát vizsgáljuk, gondoljuk el, milyen indokok alapján adja másnak a szavazatát az ember. Én, mint ősidőktől fogva jobboldali szavazó, azokat az értékeket preferálom, amelyek nagyrészét a Fideszben találom meg , de egyrésze a Jobbik szavazóira is értéknek minősül. Ezzel szemben alapvető kérdésekben- mint pl. a kettős állampolgárság- kizárta a közösség lehetőségét Gyurcsányon keresztül a baloldal és a vallásellenesség és az extremitások pártolásával a liberálisnak nevezett /SZDSZ/ csoport. Az MDF-akiket kezdetben támogattam, kilépett belőlem, sőt ma már minden megnyilvánulása idegen számomra. Ezért az elmondottak alapján állitom- de ez nem a pártok irányitására vonatkozik- hogy az átlag Fidesz szavazó meg az átlag jobbik szavazó- ha tul tudja tenni magát a kampányon és az elmult éveket értékeli- sok közös célt talál, olyan célokat, amelyeket a többi párt támogatóinál nem talál meg. Csak egy zavaró tényezőt látok:a jobbik támogatói mögé felsorakozott baloldali szavazók- akiket a közbiztonság, meg a szocik által rájuk akasztott nyomor vitt oda- nem az előbbi értékek képviselői- pl.a kettős állampolgárságra utalnék- hanem a kitörés lehetőségét kereső emberek, akik hosszutávu elkötelezettsége egyáltalán nincs meg. Ezt a kis értékelést azért irtam, mert elegem van pl. a tárgyban Papp László Tamás által leirt- kiinduló kályhának a szélsőségeseket tekintő és minden álláspontot hozzájuk viszonyitva meghatározó érétkelésekből. Annál is inkább, mert számomra a parlamenttől most bucsuzó SZDSZ alakok és a Gyurcsánynak csápoló nyugdijasok, /nem általában a nyugdijasok, én is az vagyok/ előbbiek a gonoszságukkal, utóbbiak a hiányzó szellemi képességeikkel nem mutatnak semmiben kapcsolódási lehetőséget.
tenzin
2010. március 05. 12:37
És az "Egy a zászló..." szlogennel mi van?
Google
2010. március 05. 12:04
"...2006 őszétől pedig Morvai Krisztinával beengedte a radikálisokat a Fidesz előszobájába." A cikkíró már akkor tudta Morvairól, hogy radikális, vagy az események tükrében lett világos számára?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!