Nyolc év után

2010. február 22. 09:23

Míg a menedzser-posztkommunisták működtetik a politikai-gazdasági hálózatot, addig az értelmiség saját hatalmát gyakorolja a kultúrában és a közbeszédben.

2010. február 22. 09:23
„A valóság pedig makacs dolog, és hajlamos visszavágni. Az értelmiség uralni akarja a valóságot, de oly módon, hogy eltorzítja azt, azaz: saját képére és hasonlatosságára kívánja formálni. E valóság torz mivolta pedig kiütközik aztán a gazdasági adatokban, a közbiztonságban és az ország mentális-erkölcsi állapotában.
 
A baloldali uralom első tétele Gramsci óta nem a totalitarizmus (korábban persze az is), hanem a hegemónia. A baloldaliak tehát rendre védekezhetnek azzal, hogy van jobboldali média, van jobboldali közbeszéd (és az persze borzalmas, nácoid), nem lehet rajtuk igazán számon kérni a pluralizmust. Ugyanakkor a hegemónia fenntartására kényesen ügyelnek, ezért veszik magától értetődőnek a baloldali kormányzati hatalmat és az azzal jegyben járó értelmiségi közbeszédet. A tematikának tehát a beszéd szintjén liberálisnak kell lennie, míg a hatalmat meg kell őriznie a posztkommunistáknak.
 
A Fidesz 1998-as győzelme ezért is érte sokként a baloldaliakat, akik tanácstalanságukban kígyót-békát kiabáltak a jobboldali kormányzatra már rögtön az elején, ami a kormányzás végére csak durvább lett. A nemzet fontosságának hangsúlyozása »fasisztává« tette a jobboldalt, a vallási témák a klerikális reakció és oktrojált hitoktatás előfutárai, az egyéni felelősségre épülő gazdaságpolitika a szegények lenézése és megvetése.

A »szövetséges értelmiség« szövetségese maradt a hegemóniára törekvő, illetve azt fenntartani kívánó baloldali hatalomnak 1990 után is. A posztkommunisták liberális jelmezbe öltöztek, hiszen stratégiailag ez a nyelv felelt meg legjobban a rendszerváltás utáni kívánalmaknak. Így jött létre a »liberalizált baloldal«. A liberalizált nyelvezet azonban csak a hatalomban maradás érdekét szolgálta mindvégig (míg korábban inkább utópia volt), a nyelvi játékokkal és kommunikációs trükkökkel való ügyeskedést jelentette.
 
A kommunikatív cselekvés/stratégia azért kulcsfontosságú, mert ezen a terepen a liberálisok alapértelmezett módon otthonosan mozogtak – hiszen magukat a kereteket ők teremtették meg, így a »szabad, racionális vita« hangzatos jelszava mögött eleve eldöntött volt az, ki vehet részt a vitában és ki nem. Sőt: a kommunikáció olyannyira fontos lett, hogy a kormányzás aktusának pótlékául szolgált, mondván, ha már kormányozni nem tud a baloldal, legalább kommunikációban legyen jó. Ez a »kommunikáció mint kormányzás« ismert jelenség a nyugati baloldalon is: ezt követte Tony Blair (akitől Gyurcsány Ferenc rengeteget vett át), és a jelenlegi Obama-adminisztráció is nagyban épít erre.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bmucsai
2010. február 22. 16:18
Nagyon tetszett az írás, nagyon lényeglátó. Magam a felszínen úgy láttam, hogy a szürkeállományára oly büszke SZDSZ szürkeállománya elszürkült. De ez igaz lehet az egész baloldalra is. A "hegemónia" a másként gondolkodók kiszorítása. Ez magában hordja a kontraszelekció kialakulását mind szellemi, mind erkölcsi értelemben. Az eredményt magunk látjuk, a király meztelen. Kormányzás helyett kommunikáció, fejlődés helyett károkozás, önfeladás, gyűlöletkeltés. Az államszervezetbe beépült hálózatok eltávolítása, a kultúrát finanszírozó erőközpontok, elfoglalása a véleményhatalmak korlátozása elengedhetetlen. A fejlődés érdekében egyensúlyokra kell törekedni, nem hegemóniára.
csőretölcs
2010. február 22. 15:36
A "kommunikáció, mint kormányzás", mint a megbukott neokohn -neolib "tettek a Rendért, mint kormányzás" ideje jött el. S e körben igen erőteljesen szükséges a szocialista gazdasági hegemónia és a kirekesztő "liberális" - vagyis zsidó - véleménymonopólium és relatív szólás-, vélemény- és gondolatszabadság RELATIVIZÁLHATÓSÁGÁNAK letörése, visszaszorítása és elnyomása. S mindegy, hogy a "békáknak mi a véleményük a mocsár lecsapolásáról"!!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!