A rendszerváltoztatás nem volt kudarc

2010. február 13. 08:56

Az uralkodó politikai elit válságban van. De nem ők a nemzet.

2010. február 13. 08:56
 „A kommunizmus bukása után Magyarország geopolitikai helyzetét tekintve is kedvezőbb helyzetbe került, mint amilyenben a huszadik század végéig volt. Csehszlovákia, Jugoszlávia és a Szovjetunió felbomlása következtében több kisebb önálló és független állam veszi körül. Tagjai vagyunk a NATO-nak és az Európai Uniónak is. Egyik szervezet sem váltotta be az  irányukba táplált reményeinket, de ez csak azt bizonyítja, hogy túlzottak voltak az elvárásaink.

Tavaly a magyar társadalom is megrettent a gazdasági válságtól. Megmondó-emberei közül nem egy már a »kapitalizmus végéről« vizionált. Nem zavarta őket, hogy a kapitalizmus keletkezésének és végének pontos dátumát eddig csak a »Kommunista Kiáltvány« - jelölte meg, az ismert találati pontossággal. Mi érjük be annyival, hogy a 21. századra a világ új geopolitikai felállással, az erőviszonyok átrendezésével készül. A gazdaságnak pedig alkalmazkodnia kell a megváltozott feltételekhez.

Ahogy nekünk is. Fel kellene végre hagynunk azzal, hogy az áldozat szerepében tetszelgünk. Vegyük tudomásul, hogy a 21. század sem fog több érdeklődést mutatni a magyarok szenvedései iránt, mint a 20. A panaszkodás kultúrájáról jó lenne leszokni. Munka, tanulás, felelősség, rugalmasság, tehetség és kreativitás. Ezekre az erényekre van szükségünk, és arra, hogy vessünk véget az érzelmi politizálásnak. Át kell állnunk a reálpolitikára és a szívós érdekérvényesítésre. Minden lehetőségünk adva van hozzá. 1989-ben, húsz évvel ezelőtt, szabaddá és függetlenné váltunk. Megszabadultunk a kommunizmustól és a szovjet megszállástól. Képesnek kell lennünk arra, hogy a rendszerváltoztatáskor létrehozott kereteket lassan és megfontoltan tökéletesítsük.”
az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kutyi
2010. február 14. 09:40
Miért kell még ma is az 1989-1990-es gengszterváltást rendszerváltásnak mondani ? Semmi más nem történt, csak több csoport szeretett volna szeletet a tortából és közelebb állni a tűzhöz. Igaz minden ész, tudás és tisztesség nélkül. Amit húsz év alatt láttunk és tapasztaltunk, az azt jelenti, hogy sikerült nekik.
hajduj
2010. február 13. 19:35
A rendszerváltás problémáit nem lehet elintézni azzal, hogy csupán a politikai elit van válságban. A gond az, hogy ez az úgynevezett rendszerváltás tipikus esete a magyar értelmiség árulásának. A rendszerváltást megelőző társadalmi alku és megegyezés elmaradt, mert a szűk értelmiségi egyezkedésbe egy társdalom már nem fért bele. A kerekasztal értelmisége a saját nagyon is szűk, bizony nemritkán anyagias érdeke, hatalomra segített egy hazug, buta és tehetségtelen politizáló réteget, akik lényegében a korábbi MSZMP irodáiban tenyésztek és rendelkeztek azzal az államigazgatási gyakorlattal, ami a rendszerváltó értelmiségnek értelmetlen és büdös volt. Így egy lényegében liberális nagyon antikommunista szövegkörnyezetben ismét erőre kapott a sztálini államvezetés gyakorlata. Az értelmiség, aki a társadalommal való párbeszédet méltóságán alulinak tekintette, de maga is csalódott a kozmetikázott szálini gyakorlatban, duzzogva félreállt és mára már csak a fasisztázó vakangatás, meg hőbörgésre telik, mint egy kivénhedt kutyának. A társadalomnak maradt a nyegle, buta és hazaáruló politikus, aki tévesen a baloldal örökösének hiszi magát, csupán azért, mert szörnyen hazug és stílustalan módon rendre elénekli az internacionálét. Maradt a kifosztottság, és az egyre mélyülő szegénység. Csoda, ha sokunk nemhogy rendszerváltást nem érzékel, de a kommunista diktatúra magasabb fokozatba kapcsolását látja? A Terrorháza koncepcióval nagyon egyetértek. De vajon miért nem sikerült olyan koncepciót tovább vinni, ami, ahogy a zsidók a holokauszt bűnöseit, halálig üldözik, hasonlóan a kommunista bűnözőkkel. Miért nem nyúl név szerint kedves Mária az ön intézete, olyan emberekhez, akik nyilvánvaló kommunista múltjuk, tevékenységük ellenére a mai szegények életlehetőségeit lopják? Miért nem publikálnak olyan kutatásokat, a melyek az erős kötöttségek mellett ugyan de mégis a kutatható kádári irattári adatokat dolgoznak fel? Mert félnek az élő újgazdaggá lett kommunistáktól? Mert így kényelmes? Ha Izrael gondot fordít arra, hogy a világ egy népcsoportján esett méltatlan sérelem okozóit, felderítse és megbüntetésére törekedjen, miért van ez a nagy kuss egy sokkal nagyobb gonoszság számon tarthatósága körül. Vagy nem lennének bizonyító erejű dokumentumok? Vagy a személyiségi jogok védelme illeti meg a bűnözőket? Nem értem, nem értem, csak azt érzem, hogy ma sokkal szarabb mint húsz évvel ezelőtt. Ráadásul, ez az árulás nekem húsz értelmesen is eltölthető évembe került, egy lassan gettóvá váló társadalomban, ahol a kápó ugyanazzal a buta hatalom ittas vigyorral közli velem, hogy én hol vagyok hozzá képest, meg mi mindent tehet velem. És teheti, eszközei korlátlanok (Apeh, szemkilövő terrorista rendőrség, hazug tolvaj üzleti lobbi cimborák, stb.), hiszen rá az írott törvény nem vonatkozik, ő politikus, sőt elit, meg gazdag is. Na ennyit erről a jól sikerült rendszerváltásról. Akkor tényleg tetszettünk volna inkább forradalmat csinálni.
de ki az a Gyurcsányi?
2010. február 13. 15:32
Ha szembeköpjük magunkat azzal a HAZUGSÁGgal, hogy "nem volt kudatc", akkor sohasem fogunk kilábalni a mcsokból.
tevevanegypupu
2010. február 13. 15:00
Csak egy baj van. A lehetosegeket nyolc evre elvettek, a tehetseget nem hagyjak ervenyesulni, nagy valoszinuseggel egeszen nyugodtan jatszhatjuk az aldozat szerepet meg jopar evig, mert a kovetkezmenyekert nem azoknak kell viselnie a felelosseget, akik ide juttattak az orszagot.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!