Kerkezből kulcsembert, a kiscsapatból nagyot faragott a spanyol sikeredző – megszakad-e a Bournemouth kiváló sorozata a Liverpool ellen?

2025. február 01. 09:57

A Bournemouth–Liverpool találkozó két olyan csapat ütközetét kínálja, amely egyaránt kiválóan teljesít eddig a jelenlegi Premier League-idényben: utóbbi listavezetőként a bajnoki címre hajt, míg előbbi november közepe óta veretlen, és egyetlen pontra van a Bajnokok Ligáját érő negyedik helytől.

2025. február 01. 09:57
LIVERPOOL, ENGLAND - SEPTEMBER 21: Dominik Szoboszlai of Liverpool talks to Milos Kerkez of Bournemouth before the Premier League match between Liverpool FC and AFC Bournemouth at Anfield on September 21, 2024 in Liverpool, England.
Szabó Péter

Magyar „rangadóval” kezdődik a február az angol élvonalbeli labdarúgó-bajnokságban: a Premier League 24. fordulójában két válogatott játékosunk, Kerkez Milos és Szoboszlai Dominik nézhet egymással farkasszemet. A Bournemouth–Liverpool találkozó két olyan csapat ütközetét kínálja, amely egyaránt kiválóan teljesít eddig az idényben: utóbbi listavezetőként a bajnoki címre hajt, míg előbbi november közepe óta veretlen, és egyetlen pontra van a Bajnokok Ligáját érő negyedik helytől. Nem kétséges, Kerkezéké a nagyobb meglepetés, hiába vezeti a tabellát jelenleg egy meccsel kevesebbet játszva is hat ponttal az Arne Slot által dirigált liverpooli gárda.

A parádés idényt futó, Szoboszlai Dominikkal repesztő Vörösök meneteléséről már számtalanszor értekeztünk, ezúttal Andoni Iraola együttesére fókuszálunk. Talán túlzás nélkül állítható, hogy a spanyol szakvezető csodát művel a Cseresznyésekkel, nem véletlen, hogy a szigetországi sajtó is egyre nagyobb terjedelemben fejtegeti, hogyan építette fel, tette ennyire sikeressé a csapatot, és mire vihetik ebben az évadban.

Ezt is ajánljuk a témában

Történelmi magasságokban

Sokakat megdöbbentett, amikor a Bournemouth a 2022–2023-as idény végén annak ellenére felmentette a munkavégzés alól Gary O'Neil menedzsert, hogy megmentette őket a kieséstől. Utódjaként Andoni Iraolát mutatták be, aki a spanyol élvonalbeli Rayo Vallecanótól érkezett Angliába.

Nem indult jól a szigetországi kalandja, kilenc meccs után még nyeretlen volt,

kiesőhelyen állt új együttesével, a vezetők azonban ragaszkodtak a személyéhez, és végül a középmezőnyben, a 12. helyen zártak. A második évadban aztán beindult a szekér, jelenleg történelmi magasságokban szárnyalnak a Cseresznyések: 23 mérkőzés után 40 ponttal állnak, így nem a kiesés elkerüléséért harcolnak, hanem az európai kupahelyekért. Ha folytatódik a kiváló sorozatuk, a klub története során először szerezhetnek több mint 50 pontot az élvonalban! Az Iraoláék által végzett kemény munkát ékesen bizonyítja a fejlődés, miközben az olyan sztárcsapatok, mint a Manchester United vagy a Tottenham egymást múlják alul a pályán mutatott teljesítményükkel a PL alsóházában.

A Bournemouth pontszámban legközelebb a 2018–2019-es kiírásban állt a mostanihoz, akkor 30, míg tavaly 28 pont szerepelt a neve mellett 23 mérkőzés után.

A gárda 11 ezer szurkoló befogadására alkalmas otthona, a Vitality Stadium igazi erőd, csak a Chelsea és a Brighton tudott győzni a dél-angliai kisvárosban, ahol többek között az Arsenal, a Manchester City és a dobogón álló meglepetéscsapat, a Nottingham is elvérzett az idény során. Most a Liverpoolon a világ szeme, nagy kérdés, a hétközi BL-vereség után megakad-e a Vörösök torkán a cseresznyemag.

Kiváló üzletpolitika

A tavalyi sikereknek a jelentős része éppen a Liverpooltól 21,2 millió euróért szerződtetett Dominic Solanke eredményességének volt köszönhető: az angol támadó 19 bajnoki gólt szerzett, nem véletlen, hogy nyáron lecsapott rá a Tottenham Hotspur. Az érte kasszírozott 64,3 millió eurót (43,1 millió eurós nyereség!) pedig nagyszerűen hasznosították a klubnál. De látványosan szemlélteti a Bournemouth üzletpolitikáját Nathan Aké példája is: a Chelsea-től 22,8 millió euróért igazolt holland védőt végül 45,3 millió euróért adták el a Manchester Citynek.

Az együttes a fiatal tehetségek felkutatására és fejlesztésére összpontosít, a transzferbevételeket pedig az elmúlt években is okosan költötte el: Solankét például a klubrekordot jelentő igazolásra, a 37 millió eurót érő brazil Evanilsonra „cserélte”.

Az elmúlt öt idényben a Bournemouth összesen 76,8 millió euróért leigazolta Ilya Zabarnyit, Dean Huijsent, Kerkez Milost, Antoine Semenyót és Justin Kluivertet.

A fent említett öt játékos együttes piaci értéke immár 138 millió euró, és a remek szereplésnek köszönhetően tavasszal további árnövekedés várható. A játékosmegfigyelői és kiválasztásért felelős (scout)rendszert dicséri, hogy a piaci érték alapján a csapat mindössze a 15. helyen áll a PL-ben, miközben a tabellán a hetedik.

Parádés teljesítményével a szurkolókat és a szakértőket is hétről hétre lenyűgözi Kerkez Milos / Fotó: AFP/Oli Scarff

 

Kerkez kulcsposzton bizonyíthat

Iraola masszív alapokra építi a Bournemouth együttesét: pörgős, izgalmas futballt játszat támadásban, ennek hátterét pedig a rendkívül szervezett védekezés jelenti. A játékukra jellemző a magas intenzitással végrehajtott eredményes letámadás, de a párharcok hatékonyságát illetően sincs ok a szégyenkezésre. A viszonylag alacsony, körülbelül 45 százalékos labdabirtoklási átlaguk teljesen „tudatos”, Iraola kivételesen jól megtervezett és remekül begyakoroltatott letámadásának az eredménye. Önmagában ez azonban még nem lenne elegendő a sikerhez, a gárda játékát az ellenfél védelmi vonalában elindított, rendkívül precízen megkomponált „káoszteremtés” is jellemzi – ugye, ismerős a kifejezés Liverpoolból?

A letámadás jó alapot nyújt ahhoz, hogy megőrizzék a kapujukat a góltól. A Cseresznyések magasan megkezdett védekezésének köszönhetően a harmadik legkevesebb gólt kapták a PL-ben, csak a listavezető Liverpool, és a második helyen nyomuló, trónkövetelő Arsenal kapuját vették be kevesebbszer. Emellett a támadójátékukra sem lehet panasz, többnyire hosszú labdákkal operálnak,

az övék a harmadik legmagasabb xG-mutató (statisztikai adat a várható gólok számának kifejezésére) a bajnokságban,

nagyjából hét góllal lőttek kevesebbet, mint azt a helyzeteik minősége indokolta volna, így pontosabb befejezésekkel még feljebb is lépkedhetnek a tabellán.

Ezt is ajánljuk a témában

A Bournemouth zseniálisan játssza a hibrid letámadást és jól alkalmazza a 4-4-2-es és a 4-1-3-2-es formációt is. Ezek az elemek már a Rayo Vallecanónál is megfigyelhetőek voltak Iraolánál, az elképzeléseit pedig egy az egyben magával hozta Angliába is.

A már említett, nagyszerűen felépített kiválasztórendszernek köszönhetően olyan feltörekvő, fiatal játékosokat igazolnak, akik gyorsan alkalmazkodnak Iraola elvárásaihoz. Remek példa erre a 19 évesen aláíró, kulcsposzton bizonyító Kerkez Milos mellett a 20 esztendős korában szerződtetett ukrán Ilya Zabarnyi, aki a szereléseivel emelkedik ki a mezőnyből, és a PL vonatkozó ranglistáján például az ötödik, valamint a 24 éves korában a Leedstől elszipkázott amerikai Tyler Adams – mindegyikük meghatározó játékos a bravúrokat halmozó gárdában. A tengerentúli csillag a megnyert párharcok, illetve a szerelések tekintetében is a legjobbak között van a ligában, nem véletlenül várták tűkön ülve az októberi visszatérését az elhúzódó hátsérülése után. Játékának nem csak Bournemouth-ban, az egész Premier League-ben a csodájára járnak. Nincs tehát rá garancia, hogy az említettek innen vonulnak majd vissza...

Ezt is ajánljuk a témában

Kilencven percen keresztül zakatol

A magyar válogatott Kerkez esetleges téli átigazolása is sokáig beszédtémát jelentett Angliában, és komoly érvágás is lett volna az együttesnek, ám úgy tűnik, egyelőre minden sztárcsapat kiszállt az érte zajló versenyből. Afelől azonban nem lehet kétségünk, hogy egyik megfigyelő sem húzta ki végleg a még mindig rendkívül fiatal szélső nevét a noteszéből. A szezonbeli 23 fellépésén két gólig és három gólpasszig jutó labdarúgó a minap a következőképpen fogalmazott:

„Ha nem védekezel jól, nem leszel a csapatban. Ez a legfontosabb, de a támadásokból is ki kell vennem a részem. Mindig azt teszem, amit Andoni Iraola kér tőlem. Ilyen típusú játékos vagyok.

Megvan hozzá a fizikumom, hogy felérjek a támadásokhoz, majd visszaérjek a saját kapum elé, amikor szükséges.

Ismerem a testem, tudom, hogy akár kilencven percen át is képes vagyok erre” – árulta el Kerkez Milos a klubhonlapnak.

Hogy ezek után mire lehet képes a meglepetéscsapat a bajnokaspiráns, kulcsembereit szerdán pihentető Liverpool ellen, arra szombaton délután a Vitality Stadiumban kaphatjuk meg a választ. A barátok újabb csatája, a Kerkez–Szoboszlai párharc mindenesetre garantált.

Fotó: Simon Stacpoole/Offside via Getty Images

 

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!