Kicsin múlott a magyar bravúr a paralimpián
Végül nem jött össze az újabb érem a nyíregyházi sportolónak Párizsban.
A 28 éves Veres Amarilla párbajtőrben valósította meg élete álmát: paralimpiai bajnok lett.
De ki is ez a lány, aki hazánk első aranyát szerezte Tokióban? Amarilla Békéscsabán született, majd miután kiderült, hogy bal kezével komoly problémák vannak, szülei rengeteg orvoshoz elvitték a kislányt, melynek köszönhetően sokat javult az állapota, de nem gyógyult meg teljesen.
Így talált rá Amarilla a vívásra, akit az utóbb években világbajnok és kétszeres olimpiai ezüstérmes klasszisunk, Kovács Iván trenírozott. Amarilla a Magyar Paralimpiai Bizottság honlapján többek között a következőket nyilatkozta a diadalról:
„Ez egy óriási csapatmunka volt, egyedül nem sikerült volna. Kovács Iván taktikáját sikerült megvalósítanom, együtt beszéltük meg és képzeltük el, hogy miként kéne a riválisaimat megverni, és ez most tökéletesre sikerült. Nagyon büszke vagyok arra, hogy maximálisan sikerült végre tudta hajtani, amit megbeszéltünk. Másrészt egész nap egyszerűen csak élveztem a vívást és e kettő kombinációjából született meg az aranyérem”
Kerekesszékes vívóink közül Dani Gyöngyi a 12., míg Krajnyák Zsuzsa a 8. helyen végzett. Korábbi ötszörös ezüstérmes paralimpikonunk a nyolcaddöntőben a kínai Biang Jing ellen szenvedett vereséget, mely után a következőket nyilatkozta:
„Mindent megtettem, de a jobbtól nem szégyen kikapni, pláne, hogy tudtuk: kínai riálisom ennek a számnak a klasszisa, vannak olyan adottságai, amik a kerekesszékes vívásban kijönnek. Ebből a nagyon nehéz csoportból ezt tudtam most kihozni"
A férfi párbajtőrben Tarjányi István a 11. helyen zárt.
Az asztaliteniszező Szvitacs Alexa – miután szerdán egy győzelemmel és egy vereséggel zárt - megnyerte csütörtök esti mérkőzését,
Riói ezüstérmesünk, Csonka András kezdésként az ukrán Makszim Nyikolenkótól 3-2-es vereséget szenvedett, de utána sikerült javítania: a Costa Rica-i Steven Chinchillát 3-0-ra verte, így bejutott a nyolcaddöntőbe.
Major Endre csoportelsőként jutott a negyeddöntőbe, míg a Londonban paralimpiai bajnoki címet szerző Pálos Péter a japán Kato Koya ellen (3-1) megszerezte második győzelmét és a csoport élén végzett, bejutott a negyeddöntőbe. Zborai Gyula 3-0-s vereséget szenvedett thaiföldi ellenfelével szemben, így nem jutott tovább a csoportjából.
A kerékpározó Wermeser Zsombor (C5) élete első paralimpiáján az 1000 méteres időfutamban a 20. helyen zárt.
„Egyéni rekordot mentem, ami nem meglepő, mert hihetetlenül gyors ez a pálya, nem véletlenül született már annyi világrekord. Számomra a mai verseny inkább az átmozgatásról, tapasztalatszerzésről szólt, és sikerült is mindent végrehajtanunk, amit elterveztünk. Nagyon várom a holnapi országúti küzdelmeket, mert azok nekem jobban fekszenek" – mesélte Zsombor
A úszók közül a májusi Európa-bajnokságon 200 méter vegyesen bronzérmet szerző Iván Bence kezdte ma a versenyzést, ám ebben a számban épphogy nem jutott a döntőbe, a 9. helyen zárt.
Az egyik legnagyobb aranyérem-esélyesünk, Illés Fanni
valamint Száraz Evelin is megkezdték a paralimpiát, elsőként 200 méter vegyesen. Evelin 3:17.82-t, míg Fanni 3:28.26 úszott, és ezzel a 10., illetve a 12. helyen.
Sebaj, lesz még mód a javításra!
Pap Bianka 100 méter mellen mutatkozott be, ebben a számban a funchali Eb-n ezüstérmes lett. Az előfutamban 1:23.45-t úszott és döntőbe jutott a hetedik legjobb idővel, a fináléban pedig 1:22.00-t úszva ugyancsak hetedik lett.
Asztalitenisz, íjászat, vívás: szép remények
A pénteki program során asztaliteniszezőink közül Arlóy Zsófia – miután első mérkőzésén alulmaradt francia ellenfelével szemben – Frederique Van Hoof elleni győzelmével még továbbjuthat a csoportból. A mérkőzés magyar idő szerint 3 óra 20 perckor kezdődik. Csonka András viszont már a nyolcaddöntőben vív várhatóan nagy csatát (11 órakor) a francia Thomas Bouvis ellen.
Íjászatban jogosan bízhatunk a világbajnoki második helyezett Gáspár Tamásban,
aki holnap még csak az úgynevezett rangsoroló versenyen vesz részt, a döntőket ugyanis jövő hét hétfőn rendezik.
A kerékpáros Wermeser Zsomborért ezúttal a 4000 méteres üldözéses verseny során izgulhatunk, az előfutamra 4 óra 14 perckor, míg a döntőre 8 óra 55 perckor kerül sor, ahol már természetesen az éremért küzdhet.
Vívásban a női párbajtőrcsapat küzdelmeivel folytatódik a kiírás. A mieink a Krajnyák Zsuzsanna, Dani Gyöngyi, Veres Amarilla összeállításban indulnak. Az első körben 2 óra 30 perckor Kínával, a másodikban 4 óra 30-tól az Egyesült Államokkal, majd a harmadikban 6 óra 30 perckor Ukrajnával küzdünk meg a továbbjutásért. Az elődöntők asszóira 8 órakor, a bronzmeccsre 10 óra 30-kor míg a döntőre 12 óra 30-kor kerül sor.
Nyitókép: Kivívta! Veres Amarilla jogos öröme, hiszen paralimpiai bajnok lett. Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd