LMP: Csernobil is azt mutatja, hogy nem biztonságos az atomenergia

2019. április 26. 11:51

A paksi bővítések megszakításáért szólalt fel az LMP, felidézve a csernobili katasztrófát, ami 33 éve történt.

2019. április 26. 11:51

A paksi bővítés leállítását kezdeményezi az LMP egy országgyűlési határozati javaslatban a csernobili atomerőmű-katasztrófa 33. évfordulóján. A párt két társelnöke pénteken, sajtótájékoztatón kijelentette: az atomenergia továbbra sem biztonságos.

Keresztes László Lóránt elmondta: új energiastratégia kidolgozására tesznek javaslatot, és a nukleáris energia kivezetésére köteleznék a kormányt, valamint a paksi bővítésről Oroszországgal kötött szerződés felmondására. A projektszerződés megbukott, hiszen már minden érv megbukott, amely azt megalapozta – jelentette ki a társelnök. Hozzátette: az oroszok nem voltak képesek arra, hogy a magyar és az uniós szabványoknak megfelelő terveket készítsenek.

Drágának ítélte az atomerőmű által termelt áramot, mert szerinte a kormány csak úgy tudja azt olcsónak láttatni, hogy a majdani elhasznált fűtőelemek leszerelésének költségeit nem veszi figyelembe. Kijelentette ugyanakkor: a beruházás leállításának szükségességéről nem csak a kormányoldalt kívánják meggyőzni, hiszen tíz évvel ezelőtt az akkor kormányzó szocialisták indították el a bővítést Molnár Csaba energiaügyi miniszter, későbbi DK-s európai parlamenti (EP) képviselő kezdeményezésére. Az akkori Országgyűlés 98 százaléka támogatta az előterjesztést, köztük Ujhelyi István szocialista képviselő, aki jelenleg szintén az EP tagja – emlékeztetett.

Demeter Márta azt mondta: Magyarország jövőjét nem az atomenergia jelenti, hanem a takarékos energiagazdálkodás és a megújuló források, ugyanis ezek tudják garantálni az emberek egészségét, az energiabiztonságot. Nemzetbiztonsági szempontból is kockázatosnak ítélte a paksi bővítést, mondván, az Vlagyimir Putyin orosz elnök befolyását növeli. Rámutatott arra is: a radioaktív hulladék elhelyezése sem megoldott. Azok lebomlási ideje több tízezer év – mondta –, ennyi időre előre pedig nem láthatók a tektonikai mozgások, így jelenlegi nincs megfelelő technológia a problémára.

Keresztes László Lóránt kérdést kapott arról, nevezheti-e egy politikus patkányoknak a kormánypárt támogatóit. A téma azért került szóba, mert Bangóné Borbély Ildikó szocialista képviselő egy tévéinterjúban arra a felvetésre, hogy jelentősen nagyobb a kormányoldal támogatottsága a szocialistáknál, azt felelte: „sok a patkány Magyarországon”.

A politikus azt mondta: a beszélgetést nem látta, de elfogadhatatlannak tartja, hogy bárki ilyen szavakkal illesse a szavazókat, bármelyik pártot is támogatják. Kérdésre közölte azt is: az ilyen kijelentések után bocsánatot kell kérni.

(MTI)

Összesen 67 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zsolt75
2019. április 27. 16:21
Új energiastratégia kidolgozására tesznek javaslatot. Tehát fingjuk sincs mi legyen Paks helyett, de állítsuk le a projektet. Felelősségteljes elképzelés...
Kisfrocs
2019. április 27. 06:50
A muszlimok is teljes veszélyt rejtenek mert felrobbanhatnak.
kitiltott
2019. április 27. 01:05
Csernobil 33 éve volt amikor a zsebszámológép is ritkaság volt.. Nem h9gy az internet ..azóta hatalmasat fejlődött a technila LMP s elvtársak
Megtalálta
2019. április 26. 17:00
Paks helyet hőerőmű. Ez az LMP programja. Nincs más alaperőmű, jelen technológiai helyzetben. Esetleg lehetne egy vízerőmű a Dunán, de önmagában az is kevés lenne.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!