Betelt a pohár a románoknál: Trumpra hivatkozva küldenek hadüzenetet Brüsszelnek

2025. február 01. 11:17

Egyre több uniós tagállam bírálja Brüsszel ambiciózus klímapolitikáját, amely szerintük gazdasági nehézségekhez és energiabiztonsági kockázatokhoz vezethet. Románia energiaügyi vezetése most egy új irányt javasol: a Smart Deal koncepciót, amely a fenntarthatóság mellett a gazdasági realitások figyelembevételére helyezi a hangsúlyt.

2025. február 01. 11:17

Sebastian Burduja, Románia energiaügyi minisztere a minap élesen bírálta az Európai Unió Zöldmegállapodását (Green Deal), amely szerinte hátrányosan érinti az ország energiapiacát és gazdaságát. Éppen ezért egy új, Smart Deal megközelítést javasol, amely Donald Trump politikai irányvonalából merít ihletet, és a gazdasági realitások figyelembevételét szorgalmazza. 

Bírálatok a brüsszeli Green Deallel szemben 

Románia energiaügyi vezetése szerint a zöldmegállapodás túlzottan bürokratikus, és kevéssé veszi figyelembe az egyes országok eltérő gazdasági helyzetét.  

Az energiapiaci szabályozások gyors és radikális átalakítása különösen nagy kihívás azokban az államokban, ahol az energiahálózat korszerűsítése még nem fejeződött be teljesen. A román kormányzat szerint az ukrajnai háború okozta energiabiztonsági aggályok miatt rugalmasabb átmenetre lenne szükség, nem pedig merev előírásokra. 

Köztes válasz Brüsszel túlzott zöldítő törekvéseire 

A Smart Deal koncepció egyfajta válaszreakcióként jelent meg erre a helyzetre: az új energiapolitikai megközelítés a gazdasági realitásokhoz igazítaná az átmenetet, biztosítva, hogy a fenntarthatóság ne gátolja az ipari fejlődést és az energiaellátás stabilitását. 

Románia döntéshozói az energiapolitika alakításánál egyfajta köztes megoldást keresnek a fosszilis és a tiszta energiaforrások között. Az elképzelések szerint az átállás fokozatos lenne, hogy az ipar és a lakosság energiaellátása ne sérüljön. 

Rövid távon a szénerőművek azonnali bezárásának az erőltetése helyett és azok megtartása mellett előnyben részesítenék a földgázalapú energiatermelést, amely kevésbé szennyező, de még mindig stabil és megbízható forrás. Hosszú távon pedig Románia a nukleáris energiára helyezné a hangsúlyt, amely tiszta és biztonságos alternatívát jelentene.  

Az országnak már jelenleg is jelentős az atomenergia-kapacitása, amely további bővítésre vár. A kormányzat szerint az energiaárak kordában tartása alapvető a gazdasági növekedés és a versenyképesség megőrzése szempontjából. Éppen ezért az Európai Bizottságtól azt kérik, hogy  

engedélyezze a román szénerőművek hosszabb ideig történő működését, amíg az átállás keretfeltételei javulnak

Jönnek a zöldpárti ellenérvek 

A romániai és európai zöldpárti politikusok élesen ellenzik ezt a megközelítést. Nicolae Ștefănuță, az Európai Parlament zöldpárti képviselője szerint a fosszilis energiaforrások további támogatása nem fenntartható megoldás, és Romániának inkább a megújulók – különösen a nap- és a szélenergia – fejlesztésére kellene összpontosítania. A Zöldmegállapodás pártolói azzal érvelnek, hogy az EU-s klímapolitika nem csupán környezetvédelmi, hanem geopolitikai szempontból is fontos: az ugyanis Európa energiafüggetlenségét erősítené, csökkentve az orosz energiahordozóktól való kiszolgáltatottságot. 

Európai összefüggések, politikai viták 

A Zöldmegállapodás körüli vita nem csupán Romániában, hanem az egész EU-ban egyre nagyobb feszültséget okoz. Giorgia Meloni olasz miniszterelnök szintén bírálta a Brüsszel által meghatározott klímapolitikai irányt, míg Lengyelországban néhány politikus népszavazást kezdeményezne a Green Deal jövőjéről.  

A román Smart Deal koncepció azt a kérdést is felveti, hogy az EU-n belüli energiapolitikai döntéshozatal mennyire maradhat rugalmas, és milyen mozgásteret kapnak a tagállamok a saját energiamixük alakításában. Az elkövetkező időszakban kiderül, hogy az Európai Bizottság mennyire lesz nyitott a román kezdeményezésre, és hogyan alakul az uniós energiapolitika jövője. 

(Forrás: Euractiv)

Kapcsolódó:

Címlapfotó: MTI/Kovács Attila

 

 


További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon. 

 

Összesen 30 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
backsplash
2025. február 01. 14:46
Sajnos, a zöld őrület túllőtt a célon. Az egész mögött egy aljas, gazdasági, geopolitikai, és energiabiztonsági szempontokat félresöprő óriásprojekt van. A beoltott újságírók, ngo-k, döntéshozatali körökbe delegált lobbisták, jószándékú, naiv hírességek bekerítették és kényszerpályára vezették a döntéshozókat. A zöld lobbi elérte, hogy a EU-ban minden megújuló technológiával termelt áramot kötelesek a hálózatüzemeltetők fix áron átvenni, amely jóval magasabb, mint a nukleáris technológiával, gázturbinákkal, szénerőművekkel termelt áram ára. Ez a mindent behálózó őrület elérte, hogy a németországi atomerőműveket teljesen, újraindíthatatlan szinten leállítsák, gyakorlatilag ezek a gigantikus építmények soha többet nem fognak már áramot termelni, hiába derül ki, hogy fatális hiba volt az elpusztításuk, már végük van. Nem tudom, vannak-e kivételek, a többségüket tönkretették.
kircike
2025. február 01. 14:38
JÓREGGEL bezzeg románia!!!!!!!!
atti64
2025. február 01. 13:22
AZ UNIOT TÖBB MINT 10 ÉVE IDIOTA SZARZSÁKOK IRÁNYITJÁK!!!!!!!!!!!!!!!!!!!KÖSZÖNJÜK ANGELA MERKEL!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
survivor
2025. február 01. 13:08
Ismerősöm nyáron folyamatosan járatja a légkondit. Mondom neki , hogy ezzel az utcát várost fűti nyáron. "-Leszarom."-válaszolta ő. Ennyit a "zöldséges" környezetvédelemről.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!