A turizmus növekedését júniusban is a külföldi látogatók húzták. A spanyol és brit vendégéjszakák növekedése mellett, Ázsiából is jóval többen érkeztek hazánkba, mint egy évvel korábban.
Elemző: Molnár Dániel, a Makronóm Intézet senior makrogazdasági elemzője
A júniusi adatok alapján a turisztikai szálláshelyeken a vendégéjszakák száma 3,1 százalékkal nőtt a megelőző év azonos időszakához képest.
Az ágazatot júniusban is elsősorban a külföldi vendégek húzták,
a bővülés mértéke a külföldivendég-éjszakák esetében 9,4 százalékot tett ki, miközben a belföldivendég-éjszakák száma kismértékben, 2,2 százalékkal visszaesett.
Ez utóbbiban egy egyedi tényező is szerepet játszott, mivel a tanrend átalakítása nyomán idén egy héttel később ért véget a tanítási időszak, ennek köszönhetően a családok csak később tudták megkezdeni a pihenésüket. Kiemelendő azonban, hogy
a vendégek száma ezzel együtt is nőtt, 4,8 százalékkal,
vagyis átlagosan kevesebb időt töltöttek el a szálláshelyeken a vendégek, és ez a trend január kivételével az idén minden hónapban megfigyelhető volt.
A külföldi vendégek esetében is látható, hogy csökkent az átlagosan eltöltött idő, tekintve, hogy
a vendégek száma az előző év azonos időszakához képest 19,5 százalékkal bővült.
A külföldivendég-forgalom bővülésében továbbra is a koronavírus-járvány utáni helyreállást érdemes kiemelni, valamint hazánk kedvező adottságait úgy a szálláshelyek minőségét, mint árát illetően. Küldő régiók szerint vizsgálva júniusban nem Európa húzta a hazai turizmust, bár a vendégéjszakák száma itt is nőtt 7,6 százalékkal. Ennek oka, hogy két fontos küldő országból (Ausztria és Románia) a megelőző évinél érdemben kevesebb vendégéjszakát töltöttek el a turisták Magyarországon, és ezt nem tudta ellensúlyozni a spanyol vendégéjszakák 40, vagy a britek 20 százalékot is meghaladó bővülése.
Támogatták viszont a hazai turizmust az Ázsiából érkezők, itt az elmúlt hónapok alacsonyabb vendégéjszaka-számai után júniusban 20 százalék feletti ütemű bővülést mutatnak az adatok.
A belföldivendég-éjszakák alacsonyabb száma minden régiót érintett, érdemi bővülést csak Budapest tudott felmutatni júniusban, ami a külföldi turisták koncentrációjára vezethető vissza.
Az ágazat kilátásai azonban ezzel együtt is kedvezők. A reálbérek emelkedése támogatja a hazai turizmust, miközben a külföldi vendégek is változatlanul nagy számban érkeznek Magyarországra.
Kapcsolódó:
Címlapfotó: MTVA/Bizományosi: Balaton József
További cikkeinket, elemzéseinket megtalálják a makronom.hu oldalon.