Élénkülő nemzetközi turizmus, növekvő árbevétel az idegenforgalomban
2023. április 14. 13:56
Februárban a hazai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma az előző havi jelentős, 18,6 százalékos növekedés után stagnált. Emögött azonban eltérő folyamatok húzódnak meg: a külföldi vendégéjszakák száma 17 százalékkal növekedett, míg a belföldieké 13 százalékkal csökkent. Mindemellett a magyar idegenforgalmi ágazat bevétele 42 százalékkal nőtt.
2023. április 14. 13:56
p
2
0
0
Mentés
Elemző: Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza
A külföldi vendégéjszakák növekedésében szerepet játszhat az, hogy a koronavírust követően még nem teljesen állt helyre a nemzetközi turizmus, ám – mint a mai adat is mutatja – fokozatosan közelítünk hozzá.
A külföldi vendégek száma 16, a vendégéjszakáké 17 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A szálláshelyekre érkezett 247 ezer vendég összesen 686 ezer vendégéjszakát töltött el. Ezek 83 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 17 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A legnépszerűbb turisztikai régió a Budapest–Közép-Duna-vidék volt, ahol a külföldivendég-éjszakák 65 százalékát regisztrálták.
A belföldi vendégek száma 11, a vendégéjszakáké 13 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A vendégek száma 305 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 694 ezer volt. Utóbbiak 77 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 11 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. A forgalom a panziókban 17, a közösségi szálláshelyeken 19 százalékkal csökkent a 2022. februárihoz viszonyítva. A két legnépszerűbb turisztikai régióban, a Budapest–Közép-Duna-vidéken és a Balatonon a belföldivendég-éjszakák 27, illetve 17 százalékát regisztrálták..
A nemzetközi turizmus helyrerázódását a KSH alábbi ábrája is alátámasztja, mind Budapesten, mind a fővároson kívül látványosan nőtt a külföldiek aránya. Érdemes kiemelni, hogy
a budapesti idegenforgalom láthatóan kezd felébredni a járvány utáni lefojtásból.
Forrás: KSH, 2023.04.14.)
A külföldi turisták újbóli érkezése abból a szempontból is kedvező, hogy javítja hazánk exportbevételeit és így a folyó fizetési mérleg egyenlegét. A korornavírust megelőzően a turizmusból hazánknak jelentős exporttöbblete volt – ennek visszaállása pedig kívánatos. A beérkező turisták számának növekedése általános, minden kontinensről többen érkeztek, mint egy évvel korábban. Kevesebben érkeztek ugyanakkor Oroszországból, Ukrajnából, Csehországból és Franciaországból.
(Forrás: KSH, 2023.04.14.)
A kereskedelmi szálláshelyek forgalma tekintetében mindenképp érdemes kiemelni, hogy
az összes bruttó árbevételük közel 30 milliárd forintot tett ki, azaz folyó áron 42 százalékkal magasabb volt az előző év azonos időszakánál.
A 2024-es év eredményeire való visszatekintés mellett hazai trendekről, illetve a longevity turizmusról beszélt Orbán Ráhel, a BDPST Koncept alapítója.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalma 2024-ben várhatóan eléri a 18 millió főt, ami Európában a leggyorsabb növekedésnek számít a szektorban.
A vendégek száma 15,1, a vendégéjszakáké 8,5 százalékkal növekedett éves alapon októberben. Az ágazatot a külföldi turisták húzták, de nőtt a belföldi forgalom is. Ezek az adatok a jövőre vonatkozóan is bizakodásra adnak okot.
Bécsben hatezernél is több konferenciát rendeznek egy évben, míg hazánk fővárosában nyolcszázat sem. Mit tud Bécs, miben fejlődhet Budapest? Utánajártunk.
Negyedéves és éves alapon is 0,7 százalékkal csökkent a hazai gazdaság teljesítménye a KSH frissen közölt adatai alapján. A Makronóm Intézet elemzője szerint az elhúzódó felpattanás egyelőre a jövő évi gazdasági kilátások kapcsán is bizonytalanságot szül, annak mértékére továbbra is a külső kereslet alakulása lesz a legnagyobb befolyással.
A civil szervezet úgy véli nem igaz, hogy az EU tagállami hatásköröket kíván elvonni Magyarországtól, és ezzel korlátozni kívánja a kormány mozgásterét.