Februárban a hazai szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma az előző havi jelentős, 18,6 százalékos növekedés után stagnált. Emögött azonban eltérő folyamatok húzódnak meg: a külföldi vendégéjszakák száma 17 százalékkal növekedett, míg a belföldieké 13 százalékkal csökkent. Mindemellett a magyar idegenforgalmi ágazat bevétele 42 százalékkal nőtt.
Elemző: Regős Gábor, a Makronóm Intézet vezető közgazdásza
A külföldi vendégéjszakák növekedésében szerepet játszhat az, hogy a koronavírust követően még nem teljesen állt helyre a nemzetközi turizmus, ám – mint a mai adat is mutatja – fokozatosan közelítünk hozzá.
A külföldi vendégek száma 16, a vendégéjszakáké 17 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A szálláshelyekre érkezett 247 ezer vendég összesen 686 ezer vendégéjszakát töltött el. Ezek 83 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 17 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
A belföldi vendégek száma 11, a vendégéjszakáké 13 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A vendégek száma 305 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 694 ezer volt. Utóbbiak 77 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 11 százalékkal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál. A forgalom a panziókban 17, a közösségi szálláshelyeken 19 százalékkal csökkent a 2022. februárihoz viszonyítva. A két legnépszerűbb turisztikai régióban, a Budapest–Közép-Duna-vidéken és a Balatonon a belföldivendég-éjszakák 27, illetve 17 százalékát regisztrálták..
A nemzetközi turizmus helyrerázódását a KSH alábbi ábrája is alátámasztja, mind Budapesten, mind a fővároson kívül látványosan nőtt a külföldiek aránya. Érdemes kiemelni, hogy
A külföldi turisták újbóli érkezése abból a szempontból is kedvező, hogy javítja hazánk exportbevételeit és így a folyó fizetési mérleg egyenlegét. A korornavírust megelőzően a turizmusból hazánknak jelentős exporttöbblete volt – ennek visszaállása pedig kívánatos. A beérkező turisták számának növekedése általános, minden kontinensről többen érkeztek, mint egy évvel korábban. Kevesebben érkeztek ugyanakkor Oroszországból, Ukrajnából, Csehországból és Franciaországból.
(Forrás: KSH, 2023.04.14.)
A kereskedelmi szálláshelyek forgalma tekintetében mindenképp érdemes kiemelni, hogy
A Széchenyi Pihenőkártyával a kereskedelmi szálláshelyeken 7,6 százalékkal többet, 1,7 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok.