Szerb elnök: Nem vagyok Aszad, én nem fogok elmenekülni!
Az újvidéki tragédiát követő tüntetések mögött a nyugati hatalmakat sejti Aleksandar Vucic szerb államfő.
Az ammóniaszivárgást szerdán, december 28-án sem sikerült megállítaniuk a szerb hatóságoknak a minapi vonatbalesetet követően, így úgy döntöttek, hogy a felborult vagonokat eltávolítják a sínek mellől. Azzal, hogy a megsérült vagont hagyják utoljára.
Emlékeztetőül: a Nis-hez közeli Pirottól mintegy tíz kilométerre, Staničenje (Sztanicsenye) falunál siklott ki vasárnap (december 25-én) délután a Dimitrovgrad–Nis között közlekedő tehervonat, amely Bulgáriából nyersanyagot szállított Šabacba.
A húsz vagonból négy felborult, egyből pedig jelentős mennyiségű, első becslések szerint 20 tonna ammóniagáz szabadult ki. A környező településeken, Pirotban, Bela Palankában és Nisben is méréseket kezdtek, de miután Pirot van a vonatbalesethez a legközelebb, a településen rendkívüli helyzetet rendeltek el, így két napig nem működtek a tanintézmények.
A piroti válságstáb szerdai döntése alapján a helyi óvodákban és iskolákban tegnap már folytatódhatott a tanítás, ugyanis az országos Dr. Milan Jovanović Batut Közegészségügyi Intézet és a Környezetvédelmi Intézet méréseinek adata alapján a város területén az ammónia jelenléte a levegőben a megengedett határ alatt alakult.
Staničenjén, Sopoton és Crvenčevón, ezekben a Pirothoz tartozó falvakban ugyanakkor továbbra is szünetel a tanítás, ugyanis azok nagyon közel vannak a vonatbaleset helyszínéhez.
A szerb környezetvédelmi minisztérium közleménye szerint Pirot területén az ammónia jelenléte a levegőben nem emelkedett, vagyis a szerda reggel 7-kor mért eredmények szerint 7 g/m³ ammónia volt a levegőben, míg egy nappal korábban ez az érték 9 g/m³-t mutatott.
A kén-dioxid mennyisége sem nőtt, illetve a szuszpendált részecskék jelenléte is jelentősen csökkent, habár egy nappal korábban az is meghaladta a megengedett mennyiséget. Szerdán azonban már jóval a határérték alatt alakult.
Habár a levegőben az ammóniamennyiség csökken, ez nem mondható el a Nišava folyóról,
ugyanis nap mint nap egyre több ammónia mutatható ki a vízből vett mintákban, különösen a Prosek hídnál, a Pirot és Nis közötti út mellett.
Éppen ezért az országos közegészségügyi intézet ajánlása szerint nem fogyasztható a folyó közelében található fúrt kutakból származó ivóvíz. Megtiltották a sporttevékenységeket és a horgászatot is a Nišava mellett, annak ellenére, hogy a folyó szaga és a színe sem változott.
A levegő paramétereire hivatkozva szerdán megnyitották a forgalom előtt a Nis és Dimitrovgrad közötti autópálya piroti szakaszát, így már zavartalanul zajlik a közlekedés a 10-es út teljes szakaszán.