Elemző:
Suppan Gergely, a Magyar Bankholding makrogazdasági elemzési vezetője
A külföldi vendégek száma 32, a vendégéjszakáké 27 százalékkal emelkedett az előző év azonos hónapjához képest. A szálláshelyekre érkezett 367 ezer vendég összesen 1 millió vendégéjszakát töltött el – írja a Központi Statisztikai Hivatal. Ezek 80 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 24 százalékkal emelkedett 2021 októberéhez mérten. A legnépszerűbb turisztikai régió a Budapest–Közép-Duna-vidék volt, ahol a külföldivendég-éjszakák 61 százalékát regisztrálták.
A KSH adataiból ugyanakkor az is kiderül, hogy a belföldi vendégek száma 11, a vendégéjszakáké 17 százalékkal csökkent az előző év azonos hónapjához képest. A vendégek száma 489 ezer, az eltöltött vendégéjszakáké 1,1 millió volt. Utóbbiak 75 százalékát szállodákban töltötték, ahol a vendégéjszakák száma 14 százalékkal volt kisebb az egy évvel korábbinál.
A panziókban és a közösségi szálláshelyeken a forgalom 21, illetve 22 százalékkal csökkent a tavaly októberihez képest. A két legnépszerűbbnek bizonyuló turisztikai régióban, a Budapest–Közép-Duna-vidéken és a Balatonon a belföldivendég-éjszakák 21, illetve 19 százalékát regisztrálták.
Nőtt a bevétel is
Az összes bruttó árbevétel 42 milliárd forint volt, amely folyó áron 24 százalékkal volt magasabb az előző évinél. Széchenyi Pihenőkártyával a kereskedelmi szálláshelyeken 28 százalékkal kevesebbet, 2,1 milliárd forintot fizettek a kártyatulajdonosok a KSH adatai alapján.
A kereskedelmi szálláshelyeken 50 százalékkal több, összesen 23 millió vendégéjszakát regisztráltak.
A belföldi vendégek 20, a külföldiek 132 százalékkal több (13,2 millió és 9,6 millió) vendégéjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken. A kereskedelmi szálláshelyek összes bruttó árbevétele folyó áron 74 százalékkal nőtt, és 386 milliárd forintot tett ki.
“Az idegenforgalom a járvány elleni korlátozások egy évvel ezelőtti fokozatos feloldását követő élénkülés miatt emelkedő bázis jellemző, de a hazai vendégforgalom visszaesésének hatására 0,2 százalékkal csökkent a vendégéjszakák száma. Ezen belül a belföldiek vendégéjszakái 16,7 százalékkal csökkentek, mivel a hazai vendégek egy része a háztartási energiaárak átlagfogyasztás feletti emelése és a megugró infláció, valamint a bizonytalanabbá váló kilátások miatt óvatosabbá válhatott” – véli Suppan Gergely. Ugyanakkor a külföldiek vendégéjszakáinak száma továbbra is erőteljesen, 26,6 százalékkal emelkedett, ami a külföldi vendégek visszatérését mutatja. A szálláshelyek árbevétele így októberben 23,8 százalékkal nőtt az egy évvel ezelőttihez képest. A helyreállás továbbra is csak részleges a járvány előtti szintekhez képest, ugyanakkor a belföldi turizmus a tavalyi nyári hónapokban teljesen helyreállt, ami magas bázist eredményezett.