Megjöttek az első fotók: Trump aláírta első rendeleteit az Ovális Irodában (GALÉRIA)
Már hétfőn fontos döntések születtek.
Új lendületet vett ma a forint erősödése, melynek köszönhetően az elmúlt hetek trendjét folytatva ismét sikerült átlépnie a 400-as küszöböt. Legutoljára szeptember 20-án mozgott a 400-as szint alatt a hazai valuta euróval szembeni árfolyama. Legelőször pedig június 13-án lépte át a 400-as határt, melyet követően alapvetően egy leértékelődési folyamatnak lehettünk szemtanúi. Ez a trend fordult meg október közepén, a jegybanki kamatfolyosó szélesítés hatására, és tartja lendületét továbbra is.
Czeczeli Vivien írása a Makronómon.
A forint mai erősödése az október 14. óta tartó trend része, amikor a jegybank egy váratlan lépés keretében 950 bázisponttal megemelte az O/N fedezett hitel kamatának értékét, jelentősen megemelve a spekulatív műveletek költségeit. Az említett dátum óta az O/N kamat mértékét továbbra is 18 százalékon határozza meg a jegybank, ami azt jelenti, hogy a forint elleni spekulatív műveletek – a korábbiakkal ellentétben – már nem vonzóak, következésképpen azok fokozatosan alábbhagytak.
Egyelőre tehát úgy tűnik, hogy a jegybanki döntés továbbra is érezteti kedvező hatását, azonban a mai árfolyammozgásban főként külső tényezők játszottak szerepet. Mivel itthon jelentősebb eseményre, bejelentésre nem került sor, ezért a mai árfolyam erősödés mögött elsősorban a dollár árfolyammozgása játszott szerepet, illetve annak a hazai valuta piacára begyűrűző hatása.
A forint árfolyama – és általában a feltörekvő országok valutái – érzékenyen reagálnak a dollár árfolyamváltozására. A dollár gyengülése jellemzően a feltörekvő országok fizetőeszközeinek erősödésével jár együtt. Az amerikai fizetőeszköz leértékelődése mögött pedig az USA friss munkaerőpiaci adatai állnak.
Az USA munkaerőpiaca a jelek szerint továbbra is feszes marad, és a vártnál jobban teljesítő számokat produkált, annak ellenére is, hogy a munkanélküliségi ráta 3,7 százalékra nőtt. Ez azonban továbbra is meglehetősen alacsonynak számít, és a fentiek alapján a piacok már mérsékeltebb ütemű kamatemelésekre számítanak. Míg korábban tehát a befektetők a FED kamatemelését árazták, kiváltva ezzel a dollár erősödését, most pont ellentétes folyamatok játszódtak le.
Másik tényező, ami kiemelhető, hogy erősödnek azok a piaci feltételezések, amelyek szerint
Alapvetően nő tehát a kockázatvállalási hajlandóság, melyet az amerikai időközi választások eddig eredményei is erősítenek.
A dollár menekülővalutának számít, ami azt jelenti, hogy gazdasági bizonytalanságok esetén a befektetők szívesen menekítik ebbe a valutába a pénzüket, vagyis a nagyobb dollár iránti kereslet árfolyamerősödést vált ki. Bizakodóbb hangulatban azonban nő a kockázatvállalási hajlandóság is, mely a fentiekkel ellentétes folyamatokat, és a dollár gyengülését okozza.
A forint erősödésének lendülete mögött áll az is, hogy az EU-s pénzeket illetően is bizakodóbb lett a hangulat. Az autonóm államigazgatási szervként megalapított Integritás Hatóság, illetve annak vezetőinek kinevezése szintén pozitív üzenetet küldhetett a piacok számára.
Hétfőn napközben a 398-402 közötti sávban ingadozott a forint euróval szembeni árfolyama. Kiemelendő azonban, hogy a régiós valutákat tekintve a cseh koronához és a lengyel zlotyhoz képest szintén mérsékelt erősödést mutatott a forint. Az euró dollárral szembeni további erősödése szintén kedvező hatásokkal jár a forint számára. A mai nap folyamán többször nagyon közel került a paritáshoz a két valuta. Amennyiben folytatódik a fent leírt nemzetközi és hazai irányvonal, úgy további forinterősödésre számíthatunk a következő időszakban.