Világrendszerváltás jön, és a siker kulcsa a semlegesség – kínai politológus a Mandinernek
Milliók tájékozódnak az Eric Li által alapított híroldalról; a politológus most elmondta, hogyan lehet Magyarországnak is nagy szerepe a világban.
A kínai kormány a fiatalok munkaerőpiacra lépését sürgeti, mivel a magas munkanélküliségi ráta hatással van a gazdasági stabilitásra. Magyarországon jóval alacsonyabb a fiatalok munkanélküliségi rátája, mint Kínában, így elmondható, hogy a foglalkoztatottság nem kapitalizmusmodell kérdése, hanem nagyrészt pragmatikus gazdaságpolitikáé is.
A kínai kormány munkahelyteremtésre szólította fel a helyi hatóságokat. A kínai vezetők különösen a fiatalok számára akarnak új lehetőségeket nyitni, mivel a korosztály munkanélküliségi rátája folyamatosan növekszik és ez hatással lehet a stabilitásra is, ha nem állítják meg a káros folyamatot.
Li Ko-csiang kínai miniszterelnök az Államtanács április végi ülésén elmondta, hogy a központi kormány a vállalatok működésének és termelésének újraindításával, az energiaárak csökkentésével, a fiatal munkavállalók számára gyakornoki pozíciók létrehozásával és vidéki mezőgazdasági projektek elindításával igyekszik stabilizálni a munkaerőpiacot.
Li felhívása azután hangzott el, hogy a Nemzeti Statisztikai Hivatal (NBS) április 18-án közölte, hogy a városi területeken a 16 és 24 év közötti emberek 16 százaléka – 2021 decemberében ez az arány még csak 14,3 százalék volt - volt munkanélküli márciusban, miközben a városi területeken a teljes lakosságra mért munkanélküliségi ráta csak 0,3 százalékponttal 5,8 százalékra emelkedett egy hónap alatt. Az első negyedévben a munkanélküliségi ráta 5,5 százalék volt. Magyarországon a 15-24 év közötti emberek munkanélküliségi rátája 2022 első negyedévében 10,4 százalékos volt. Ez 3,2 százalékos mérséklődést jelent az előző év azonos időszakához képest – derül ki a KSH adataiból.
Márciusban és áprilisban számos kínai várost lezártak a rendkívül fertőző Omikron terjedése miatt. Sanghajban a több mint 10 millió lakosú városrészekben még mindig érvényben vannak a március 28-án elrendelt lezárások.
A 25-59 évesek körében a munkanélküliségi arány márciusban 5,2 százalék volt, szemben a februári 4,8 százalékkal és a decemberi 4,5 százalékkal, derül ki az NBS adataiból.
Az egyes városokban a folyamatosan romló járványhelyzet miatt az építőiparban, a közlekedésben, a vendéglátásban, a kis- és nagykereskedelemben, a szolgáltatási szektorban és az idegenforgalom területén óriási a gazdasági kár, írta április 19-én megjelent cikkében Wang Pingping, az NBS népesség- és foglalkoztatási osztályának vezetője.
Kína 2013 és 2016 között évente több mint 13 millió új munkahelyet teremtett a városi területeken, ezzel
2017 és 2019 között 11 millióra emelte éves célját, és még mindig több mint évi 13,5 millió új munkahelyet tudott létesíteni. 2020-ban és 2021-ben 11,9 millió, illetve 12,7 millió új munkahelyet teremtettek a városi területeken.
„Kína célja, hogy 2022-ben legalább 11 millió városi munkahelyet hozzon létre, de ha lehetséges akkor inkább 13 milliót” – mondta Li március 11-én Pekingben, az Országos Népi Kongresszus éves ülésének befejezése után tartott sajtótájékoztatón.
Li azt is elmondta, hogy Kína célul tűzte ki, hogy idén átlagosan 5,5 százalék alatt tartsa a városi munkanélküliségi rátát. Ugyanakkor elismerte, hogy az országnak a közelmúltban újból kitört járvány miatt számos nehézséggel és kihívással kell szembenéznie a munkahelyteremtés terén is.
Kína miniszterelnöke elmondta, hogy az új álláskeresők száma idén eléri a 16,6 milliót, beleértve a rekordot jelentő 10,6 millió egyetemi frissdiplomást is. Elmondta, hogy a kormánynak azt is biztosítania kell, hogy közel 300 millió vidéki vendégmunkásnak legyen munkája a városokban.
„A kormány támogatásokat fog nyújtani a diplomásoknak gyakornoki állásokat biztosító cégeknek, és egy sor infrastrukturális projektet fog kezdeményezni a vidéki területeken élő munkavállalók foglalkoztatásának fellendítése érdekében” – mondta el Li.
Li elmondta, hogy a hatóságok támogató intézkedéseket dolgoznak majd ki, amelyek közé tartozik például a diákhitelek törlesztésének elhalasztása és átmeneti segélyek nyújtása a munkanélkülieknek.
Magyarországon a fiatalok munkaerőpiacra lépését a kormány a 25 év alattiak szja-mentességével kívánta emelni. Rácz Zsófia fiatalokért felelős helyettes államtitkár a Makronómnak adott interjúban mondta el, hogy az adókedvezményt sikeresnek látják, hiszen a kedvezménnyel 280-300 ezer fiatalt hozhatnak közelebb a munkaerőpiachoz.
„Az elmúlt évek gazdasági adatai alapján minden egy százalékpontos gazdasági növekedés körülbelül kétmillió új munkahelyet teremthet az országban” – mondta Zhang Liqun, az Államtanács Fejlesztési Kutatóközpontjának munkatársa egy januári interjújában, hozzátéve, hogy
Az NBS április 18-án jelentette be, hogy Kína bruttó hazai terméke (GDP) az első negyedévben 4,8 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest, felülmúlva a piaci várakozásokat. A 2022-re kitűzött GDP-növekedési célját 5,5 százalékban tartotta fenn a kormány.
Kína kulcsfontosságú városaiban kitört járványok miatt idén több fiatal álláskereső dönthet úgy, hogy a nagyvárosokba költözés helyett inkább szülővárosában marad – írja az Asia Times.
A legfejlettebb városokban élők közül néhányan a kevésbé fejlett városokba költözhetnek, hogy elkerüljék a hosszan tartó zárlatok kockázatát. A magasan képzett fiatalok számára, akik a legnépszerűbb városokban akarnak maradni, a kékgalléros munka lehet a legjobb választás – áll az állami média jelentésében.