Megjöttek az első fotók: Trump aláírta első rendeleteit az Ovális Irodában (GALÉRIA)
Már hétfőn fontos döntések születtek.
A Financial Times elemzéséből kiderült, hogy az öt legnagyobb finanszírozó bank hitelei erdőirtásra mentek el.
Öt évvel azután, hogy a párizsi klímamegállapodás hatályba lépett, különböző multinacionális bankok és vagyonkezelők összesen 119 milliárd dollárt biztosítottak olyan mezőgazdasági multiknak, amelyeknek mélyen benne volt a keze több jelentősebb erdőirtásban is – olvasható a Financial Times oldalán.
2016 és 2020 között
A brit napilappal megosztott adatbázis szerint a finanszírozók között nem csak kínai bankok szerepelnek – mint például az Industrial and Commercial Bank of China (ICBC), Agricultural Bank of China, Bank of China és China Construction Bank –, számos nyugati nagybank is megtalálható a listán: a JPMorgan Chase, a HSBC, a Bank of America, a BNP Paribas, a Deutsche Bank és a Citigroup – sorolja a G7 hírportál.
„Annak ellenére, hogy ezek a bankok önként vállalták, hogy lépéseket tesznek az erdőirtás és az éghajlatváltozás ellen, továbbra is kapcsolatban állnak olyan vállalatokkal, amelyeknek köze van az erdőirtáshoz” – fedte fel Colin Robertson, a Global Witness egyik munkatársa.
A BNP szerint „a lista nem azokat a vállalatokat sorolja fel, akik erdőirtással foglalkoznak, hanem azokat, akiknek a munkája kockázatot jelenthet az erdőkre”. A BNP azzal védekezik, hogy hiábavaló lenne megszüntetni a kockázatos ágazatok finanszírozását, ettől még a vállalatok nem lennének környezettudatosabbak, mivel könnyen találnak más finanszírozót maguknak.
A Deutsche Bank is vállalta, hogy működésével – a Párizsi Megállapodás elveivel megegyezően – egy zöldebb jövőt hoz létre.
„A bankok döntő szerepet játszanak az éghajlatváltozás elleni küzdelemben.
Ugyanis rajtunk múlik, hogy finanszírozási és befektetési termékeken keresztül biztosítjuk a forrásokat a globális gazdaság átalakításához. Elfogadjuk ezt a kihívást” – jelentette ki Christian Sewing, a Deutsche Bank vezérigazgatója.
Bár számos bank és befektetési csoport rendelkezik „erdőirtás-ellenes” politikával, ezek nem terjednek ki minden területre. Például az erdőirtást bizonyos trópusi vagy ritka erdők, nem pedig bármilyen erdőterület elpusztításaként határozzák meg. A tilalom sokszor nem terjed ki a legális erdőirtásra sem.
Fotó: MTI szerkesztett