György László gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkár egy kedden közzétett Facebook-posztban számolt be a Helsinkiben szerzett tapasztalatairól, ahol egy tárgyalássorozat keretében vitatta meg finn vezetőkkel a fenntarthatóságra törekvő gazdaságpolitika irányvonalait, illetve az elmúlt évtized hazai eredményei is szóba kerültek:
„Helsinki, ami már »Nyugat«.
Másfél napos tárgyalássorozaton vagyok túl Helsinkiben, ahol a magyar álláspont megismertetésén dolgoztam, és szövetségesekre leltem.
Nina Kopola, a Business Finland vállalkozásfejlesztési ügynökség vezérigazgató asszonyának, aki állami megbízatása előtt Finnország első női vezérigazgatója volt tőzsdei cég élén, és Jaakko Hirvola, a Technolgy Industries of Finland (Teknologiateollisuus) vezérigazgatójának bemutattam Valit, a magyar vállalkozói információs portált. Ráadásul, mindezt Magyarországon működő finn vállalkozások példáján keresztül. Elmondásuk szerint ilyen célzott és egyszerű, három kattintásra elérhető vállalkozásfejlesztési segítség Európa legdigitalizáltabb országában, Finnországban sem áll a vállalkozások rendelkezésére.
Hirvola úrral megállapodtunk abban is, hogy a felnőttképzési rendszereink mérhetővé tételében együttműködünk, ugyanis ez a munkaerő megújulásának és a stabil foglalkoztathatóságnak az alapja. Elmondása szerint ebben a munkában előttük járunk.
Jarkko Levasma, a finn Pénzügyminisztérium digitális igazgatója bemutatta a vállalatokat segítő kormányzati digitalizációban elért eredményeiket.
Az Áder János köztársasági elnök úr által kezdeményezett PlanetBudapest2021 fenntarthatósági világtalálkozó felvezető eseményén Urkuti György nagykövet úr meghívására ismertettem a fenntarthatóság magyar modelljét, ami nem csak környezeti, hanem népesedési, gazdasági és pénzügyi értelemben is fenntarthatóságra törekszik. Ezért környezet-, család-, munka- és tudásalapú.
Vesa Kanniainen professzorral a Covid utáni új gazdaságstratégiai egyensúlyról beszélgettünk Egyensúlyteremtés c. könyvem angol kiadása kapcsán. Elismeréssel illette Magyarország 2010 utáni munka- és tudásalapú, vállalkozásbarát gazdaságpolitikáját, amivel sikerült jövedelmet átcsoportosítanunk a járadékvadászoktól a gyermeket vállaló, dolgozó és vállalkozó magyar családoknak.