Digitalizáció nélkül nincs jövő
A digitális szolgáltatások jelentősége folyamatosan növekszik, egyre több ágazatot és tevékenységet érint. Ma már szinte mindenki találkozott online meetingekkel, automatizált gyárakkal, online vásárlással vagy drónokkal, amik akár küldeményeket kézbesítenek. Ez nem véletlen, hiszen a digitálisan aktív és nyitott cégek sikeresebben alkalmazkodnak a folyamatban lévő válsághoz, és gyorsabban képesek üzleti modelljeiket a fennálló kihívásokhoz igazítani. Emellett a digitális gazdaságba irányuló közvetlen külföldi befektetések hatékonyan juttathatják el az új technológiákat és a know-how-t a fejlődő országokba, ezzel új munkahelyek tömegeit megteremtve, és kaput nyitva a fenntartható növekedés irányába.
Befektetés a jövőbe
Mindenképpen elengedhetetlen a digitális versenyképesség támogatása azon országokban, melyek kormányai komoly fellendülést szeretnének elérni a világjárvány utáni újrakezdés során. Erre az egyik legmegfelelőbb eszköz a közvetlen külföldi befektetés, azaz a digitális FDI, mely gyakran a fejlődő gazdaságok legnagyobb finanszírozási forrása is. Ugyanúgy, mint a hagyományos cégek, a digitális vállalatok is azért fektetnek be külföldön, hogy közel legyenek az ügyfelekhez, hozzáférjenek a helyi erőforrásokhoz és új piacokat hódítsanak meg.
Létfontosságú a szabályozás és annak összehangolása
Ahhoz, hogy egy gazdaság vonzó legyen az FDI-k számára, szakpolitikai intézkedésekre és külön szabályozásra van szükség, mivel a digitális cégek üzleti modelljei eltérnek a hagyományos vállalatok modelljeitől. A Világgazdasági Fórum most igyekszik meghatározni azokat a szakpolitikai lépéseket, előírásokat és intézkedéseket, melyekkel adott kormányok vonzóvá tehetik országukat az FDI-k részére. Technológiai cégekkel, kormányokkal és szakértőkkel működnek együtt, hogy megfogalmazzák, milyen az ideális szabályozási környezet egy digitális barát befektetési légkör megteremtéséhez. A megoldás azért is sürgető, mert a közelgő gazdasági recesszió hatására kevesebb forrás állhat rendelkezésre a beruházások finanszírozására, ami növelni fogja a versenyt a tőkepiacokon.