Foghatják a fejüket a nyugati cégek vezetői: Putyin nem fog sírni utánuk
Az orosz elnök szerint más országok vállalatai gyorsan átveszik a nyugati cégek helyét, és folyamatban van az import orosz árukkal való helyettesítése is.
A kormány célja, hogy a nagyvállalatokhoz hasonlóan a magyar tulajdonú kis- és középvállalatokat is a high-tech, illetve csúcstechnológia jellemezze, jelentette ki az innovációs és technológiai miniszter a Veszprém Megyei Napló pénteki számában megjelent interjúban.
Palkovics László megjegyezte azt is, hogy az IMF egy éve megjelent tanulmánya szerint Magyarország a magas hozzáadott technológiai értéket tekintve, hetven százalék körüli eredménnyel, Németországgal azonos szinten végzett, ez is azt mutatja, hogy „Magyarország high-tech nemzet”.
A politikus hangsúlyozta: a high-tech, illetve csúcstechnológia feltétele például a technológiai váltás, illetve a kutató-fejlesztőmérnökök alkalmazása.
A kormány elkötelezett abban, hogy a vidéki városok is megerősödjenek a tudomány és innováció terén, illetve a térségi vállalatok is hozzáférjenek a tudáshoz, mintha egyetemek közelében működnének – tette hozzá.
Palkovics László szerint technológiai váltásra van szükségük a kkv-knak, ami érinti például a gyártást, az energetikát, illetve a kutató-fejlesztő mérnökök alkalmazását, ezért ezeket a törekvéseket támogatja a kormány. Hozzátette: a koronavírus-járvány felhívta a figyelmet arra a kiszolgáltatottságra, amelynek hatását csökkenteni kell a jövőben.
A miniszter megjegyezte, Magyarországon eddig nem gyártották a védekezéshez szükséges legegyszerűbb eszközt, a szájmaszkot, de a kormány úgy gondolta, hogy ki kell építeni a védekezéshez szükséges magyar tudást.
Ebben az egyetemek az első perctől komoly szerepet játszottak – mondta, példaként említve a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem lélegeztetőgép-fejlesztését.
Palkovics László arról is beszélt, hogy a kutatás-fejlesztési teljesítmény erősítését az Eötvös Loránd Kutatóintézet Hálózat fejlesztésével lehet elérni.
A kormány célja azt volt, hogy a kutatóhálózat maga tudja meghatározni irányait, a hazai és nemzetközi tudományos testületek döntsenek a helyes kutatási célokról – fogalmazott.
Megerősítette: jövőre 22 milliárd forinttal megemelik az eddigi 17,5 milliárdos alaptámogatást, amely így 39,5 milliárd forint lesz. Ebből 11 milliárdot már erre az évre is biztosítottak, így az elmúlt másfél év alatt 33 milliárd forinttal nőtt a hálózat költségvetése. Az intézkedéstől a kormány azt várja, hogy részben az alapkutatások terén javuljon a kutatóhálózat tevékenysége, illetve az innovációban hozzon eredményt – mondta Palkovics László.
A miniszter szerint maradt költségvetési mozgástér arra az esetre, ha jön a koronavírus-járvány második hulláma.
A gazdaságvédelmi akcióterv konstrukciói a munkahelyek megvédését, a bértámogatást valamint a beruházásokat szolgálják, jól működnek, és a források továbbra is rendelkezésre állnak – mondta.
(MTI)