Kiderült, hogy a hazai cégek nagy része nem számol elbocsátásokkal

2020. május 08. 12:39

A cégvezetők tartanak a következő hat hónaptól, tízből heten úgy vélik ebben az időszakban tovább romlik a cégük helyzete, de csak minden tizedik jelezte azt, hogy létszámcsökkentésre készülne a következő hónapokban, közölte a Profession.hu felmérésének eredményét.

2020. május 08. 12:39
null

Nem számolnak elbocsátásokkal

A munkaadók, HR döntéshozók és munkatársak megkérdezésével készített reprezentatív kutatás eredményei arra utalnak, hogy a márciusban és áprilisban tapasztalt elbocsátási hullámhoz hasonló már nem lesz az idén.  

Ezt támasztja alá, hogy a kutatásban a cégvezetők által a következő fél évre megjelölt költségcsökkentési megoldások sorrendjében csupán a kilencedik helyen áll a munkavállalók számának mérséklése. A létszámleépítés helyett a válaszadók 44 százaléka a home office fenntartásában, 34 százaléka a munkaidő beosztások módosításában, 25 százaléka részmunkaidős foglalkoztatás bevezetésében, 20 százaléka kényszerszabadságolásban, 17 százaléka pedig a fizetések csökkentésében látja a megoldást.

A válaszok alapján tízből kilenc cég üzleti tevékenységét érintette a járványügyi helyzet okozta visszaesés, hét százalékuk teljes mértékben kénytelen volt leállítani működését. Az üzleti szférában dolgozó vállalatok kevésbé, míg a kereskedelmi szektor tagjai sokkal inkább megszenvedték az elmúlt heteket.

A felmérésben résztvevők 67 százalékánál különböző nagyságrendben, de a havi átlagos árbevétel is csökkent a válság kirobbanása óta. Csupán a magyarországi vállalkozások 13 százalékának nőtt a forgalma az év elejéhez képest. Az egymilliárd forint feletti forgalommal rendelkezőknek kevésbé fájdalmas csapásokat okozott a krízis, a legkisebbek, az 5 millió forint alatti forgalommal rendelkező vállalkozások szenvedték meg leginkább a történteket. Példaként említették, hogy minden ötödik egyéni vállalkozó jelezte: valószínűleg megszünteti működését.

Igenis lehet munkát találni

A Profession vezére a Makronómnak adott interjúban a minap a másik oldalról, a munkavállalói nézőpontról is nyilatkozott, elárulva, hogy szerinte igenis lehet állást találni, ha valaki beleteszi az energiát. Azonban ha valaki elveszíti a munkáját, másnap el kell kezdenie állást keresni, amire úgy kell tekinteni, mint teljes munkaidős tevékenységre. Minél később kezdünk el foglalkozni a problémával, annál súlyosabb következményekkel fogunk szembesülni – figyelmeztetett nagyinterjúnkban Martis István.

(MTI, Makronóm)

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Zokni
2020. május 13. 19:57
Kivéve a Mészáros műveket, ahol 50 %-os a leépítés. Mondjuk az idegenforgalomban , vendéglátásban ez amúgy sem tűnik igaznak...
egyvilág
2020. május 13. 19:57
Amit a gazdasági válságokról tudni kell: https://egyvilag.hu/temakep/099.shtml + Egy igen alapos és pártatlan áttekintése a koronahelyzetnek és a közállapotoknak: https://www.egyvilag.hu/index.shtml#uzenet
certus
2020. május 11. 16:42
Elsődleges érdek a szerződéses kapcsolatok fenntartása. A munkaviszonytól kezdve a beszállítói, értékesítési kapcsolatokig. Ez fog segíteni a mihamarabbi újraindulásban és a munkavállalói lojalitás szempontjából is fontos. Sokkal nagyobb piaci előny lesz, mint most hinnénk.
pollip
2020. május 08. 20:13
A ballib ezt nagyon fogja sajnálni. A koronavírus törvénybe és a járvány kezelésébe fektetett mediahaborujukat elbukták. Már látszik a következő támadási szándékuk a gazdaság újraindítását illetően.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!