A második világháborúhoz hasonlítja a gazdasági járványt a brit Költségvetési Felelősség Hivatala

2020. március 17. 19:14

Robert Chote, a brit Költségvetési Felelősség Hivatalának vezetője törvényhozóknak elmondta, hogy a második világháborúban öt éven át óriási, 20 százalék körüli költségvetési deficiteket halmoztak fel a britek, de nagyon jól tették, mert válsághelyzetben nem számít az államadósság. A kormány szerinte most egyfajta végső biztosítója a brit gazdaságnak.

2020. március 17. 19:14
null

Chote szerint az államadósság ilyen példátlan válsághelyzetben kevésbé fontos szempont, mert ma bizonyos értelemben háborús helyzet van. Ezért utalt arra, hogy a jelenlegi helyzetet a háborúshoz hasonló nagyságrendű költségvetési költéssel lehet kezelni.

Ez elvileg jelenthetne egy 27 százalékos GDP-arányos költségvetési deficitet (ez volt a legmagasabb érték a háborúban), ami több mint kétszerese lenne a 2008-as válságkezelés hatására tíz százalékra növekvő brit deficitnek.

Az Egyesült Királyságban a héten jön a nagy cégmentő csomag.

 

***

A cikk a Pallas Athéné Domeus Educationis Alapítvány támogatásával valósult meg.

 

 

Összesen 12 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Jason Bourne
2020. március 19. 07:08
Most olyan verseny alakult ki a gazdasági szakemberek és önjelölt szakértők kozottközött, hogy ki tud rettenetesebb jóslatot mondani a bekövetkező gazdasági recesszióról.
tailor
2020. március 19. 04:46
persze ha vesztettek volna a háborúban na csak akkor számított volna igazán az az államadósság
Akitlosz
2020. március 19. 04:46
"öt éven át óriási, 20 százalék körüli költségvetési deficiteket halmoztak fel a britek, de nagyon jól tették, mert válsághelyzetben nem számít az államadósság." És azóta állandó világháború zajlik? Csak mert az államok a legeslegeslegeslegeslegkedvezőbb gazdasági helyzetben is túlköltekeznek és mindig államadósságot halmoznak fel, amelyet soha nem fizetnek vissza. Így a fickó érvelése megalapozatlan. Akkor lenne megalapozott, ha az államok tényleg csak válsághelyzetben csinálnának adósságot és azután azt visszafizetnék. De egyáltalán nem ez a helyzet, így a szerző érvelése inkább csak a politikus felelőtlensége melletti propaganda. A hatalmon lévő politikusok a legeslegeslegeslegeslegkedvezőbb gazdasági helyzetben is eladósítják az országot és aztán válsághelyzetben még ezt szorozzák be öttel.
Knerten
2020. március 18. 22:31
Rendesen visszöltözött a 90-es évekbe a srác.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!